Održan četvrti regionalni Forum obiteljskog smještaja Zadarske županije

Objavljeno: 26. 02. 2018. , Ažurirano: 16. 03. 2018.

Na četvrtom Forumu obiteljskog smještaja Zadarske županije koji se održao 14. ožujka u Kneževoj palači u Zadru okupilo se više od stotinu i četrdeset pružatelja ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu.

Događaj je uime organizatora otvorio predsjednik Županijske komore Zadar Dario Jurin koji je izrazio zadovoljstvo iznimnom posjećenošću ovog i dosadašnjih Foruma. Naglasio je kako je prije samo četiri godine kada se održao prvi Forum obiteljskog smještaja u Zadarskoj županiji aktivno bilo oko 9 tisuća domaćinstava, dok danas ta brojka prelazi 14 tisuća. Postelja je tada bilo oko 76 tisuća, a danas gotovo 115 tisuća postelja, što čini 63 posto od ukupnog smještajnog kapaciteta Županije.

Barbara Kardum iz TZ Grada Zadra predstavila je besplatnu mobilnu aplikaciju Zadar Travel koja sadržava last minute ponudu privatnoga smještaja na području Grada, koja gostu omogućuje pretraživanje dostupnog privatnoga smještaja u njegovoj blizini te stupanje u kontakt s vlasnikom objekta izravno iz aplikacije putem telefonskog poziva ili elektronske pošte.

Uime Zadarske županije, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam, infrastrukturu i EU fondove Lovro Jurišić izvjestio je prisutne o detaljima Programa kreditiranja obiteljskog smještaja Welcome ukupnog kreditnog potencijala u iznosu od 10 milijuna kuna koji će biti na raspolaganju pružateljima ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu na području Zadarske županije kako bi unaprijedili usluge i podigli kvalitetu svojih smještajnih objekata. U okviru programa subvencionirat će se kamatne stope na kredite vlasnicima obiteljskog smještaja, a Javni poziv bit će objavljen već u travnju ove godine. Radi se o zajedničkom projektu Zadarske županije, Turističke zajednice Zadarske županije i poslovnih banaka.

Središnji je dio programa bila panel-rasprava o aktualnim problemima ovog dijela turističkog sektora poput aktualnog nadzora Porezne uprave nad plaćanjem PDV-a na proviziju stranih agencija, rekategorizacije i izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Panel je moderirao Đuro Tomljenović, a sudionici su bili Nedo Pinezić, predstavnik Zajednice obiteljskog turizma HGK, Klaudio Grdović, predsjednik zadarske sekcije Zajednice obiteljskog turizma HGK – Županijskoj komori Zadar, turistički inspektor Edi Kevo i Željka Becić, ovlaštena porezna savjetnica.

Održana su i predavanja o mogućnostima financiranja iz EU i nacionalnih fondova, suradnji putničkih agencija i iznajmljivača, digitalnim i marketinškim alatima te povoljnim turističkim kreditima.
Iznimna posjećenost događaja dokaz je velikog interesa iznajmljivača, ali i onih koji se ubuduće namjeravaju baviti obiteljskim smještajem u turizmu.

Prezentacije

Adriagate – vaš ključ uspjeha
Booking trendovi za 2018.
HGK – Obiteljski smještaj – demografske obnove Hrvatske
LAG Laura – Mogućnosti financiranja ruralnog turizma iz nacionalnih i EU fondova
OTP turistički krediti i proizvodi i usluge za uspješno financijsko poslovanje
RBA Turistički krediti