Iseljeništvo kao potencijal demografskog i gospodarskog razvoja Hrvatske
Izvor: Pexels

Panel rasprava: Iseljeništvo kao potencijal demografskog i gospodarskog razvoja Hrvatske


Objavljeno: 15. 11. 2023. , Ažurirano: 20. 11. 2023.


Hrvatska gospodarska komora - Županijska Komora Otočac u suradnji s ŽK Sisak i ŽK Karlovac organizira 24. studenog s početkom u 10:30h panel-raspravu „Iseljeništvo kao potencijal demografskog i gospodarskog razvoja Hrvatske“.

Ovim događajem želimo ukazati na važnost demografije za razvoj gospodarstva, doprinijeti uspostavi komunikacije između ključnih dionika - znanstvenika, poduzetnika, građanskog društva i donositelja odluka, te potaknuti provedbu aktivnih demografskih i gospodarskih politika ključnih za održivi razvoj Ličko-senjske županije i ostalih dijelova Hrvatske.

Glavna tema panel-rasprave je hrvatsko iseljeništvo te njegov potencijal za demografski i gospodarski razvoj Hrvatske. Prema procjenama, više od 3,5 milijuna hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka živi izvan Hrvatske, a samo u zadnjih desetak godina iz Hrvatske je u inozemstvo iselilo oko 300.000 stanovnika. S tim u vezi cilj ove panel rasprave je ukazati na potencijale iseljeništva za razvoj hrvatskog gospodarstva, doprinijeti uspostavi komunikacije između ključnih dionika - znanstvenika, poduzetnika, građanskog društva i javne uprave, te potaknuti provedbu aktivnih demografskih i gospodarskih politika ključnih za održivi razvoj Ličko senjske županije i ostalih dijelova Hrvatske.

Osim općih migracijskih trendova i populacijskog potencijala hrvatskog iseljeništva, raspravljat će se o ulozi iseljeništva u ekonomskom razvoju Hrvatske: kako iseljenici doprinose gospodarskom razvoju – od investicija do transfera znanja i tehnologija; koje su strategije za jačanje veza i suradnje između hrvatskih poduzetnika u inozemstvu i onih u Hrvatskoj; kako potaknuti iseljenike na ulaganje u Hrvatsku, uključujući poticaje i politike koje bi olakšale takve investicije; te naposljetku kako potaknuti povratak iseljenika-stručnjaka i poduzetnika u Hrvatsku?

Skup će pozdraviti:

  • Joso Brajković, predsjednik HGK Županijske Komore Otočac
  • Antonija Bićanić, predstavnica gradonačelnika Grada Otočca
  • Jasna Orešković Brkljačić, zamjenica župana Ličko-senjske županije

U panel raspravi sudjeluju:

  • Nikola Šimunić, Institut za migracije i narodnosti 
  • Željka Josić, Središnji državni ured za demografiju i mlade
  • Stjepan Šterc, Fakultet hrvatskih studija
  • Ruža Studer, Velebitska ruža d.o.o. & Udruga IPU – Iseljenika, povratnika i useljenika
  • Marina Perić Kaselj, Institut za migracije i narodnosti
  • Ivanka Kunštić, Središnji državni ured za Hrvate izvan RH
  • Mary Ann Rukavina Cipetić, GTF - Inicijativa za održivi rast
  • Jorge Francetić, Obala Grupa d.o.o. & Latanlog d.o.o.
  • Marijan Krmpotić, Kroma d.o.o. Gospić

 Svoj dolazak molimo najaviti na e-mail: ilaskarin@hgk.hr

Program

Vrijeme Aktivnost
24.11.2023
10:30 - 10:45 UVODNI POZDRAVI
10:45 - 11:45 PANEL I: HRVATSKA POPULACIJSKA POLITIKA I ISELJENIŠTVO
12:00 - 13:00 PANEL II: ISELJENIŠTVO KAO ČIMBENIK GOSPODARSKOG RAZVOJA

Moglo bi vas zanimati...

Forum: Italija je naš prirodni gospodarski...

Pročitaj više

UPOZORENJE PODUZETNICIMA - upis u neobvezujući...

Pročitaj više

Burilović: Ulazimo u novo razdoblje gospodarskih...

Pročitaj više

Završena prva Akademija Budućnost upravljanja HGK...

Pročitaj više

Ova stranica upotrebljava kolačiće

Nužni
Funkcionalni
Statistički

Na ovoj mrežnoj stranci koriste se kolačići. Molimo Vas da pročitate Obavijest o kolačićima.