Uvođenje eura

Izvor: Pixabay
Etički kodeks za transparentno uvođenje eura prestaje važiti od 1. siječnja 2024. godine.
Zagreb, 21. prosinca 2023.
Etički kodeks za transparentno uvođenje eura prestaje važiti od 1. siječnja 2024. Pristupanje Etičkom kodeksu bilo je dobrovoljno i besplatno.
Kodeks je bio namijenjen svim poslovnim subjektima u nefinancijskom i financijskom sektoru koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima. Cilj Etičkog kodeksa bio je omogućiti pouzdanu i transparentnu zamjenu hrvatske kune eurom.
Svi potpisnici Kodeksa, nakon 31. prosinca 2023. dužni su što prije ukloniti fizičke naljepnice Etičkog kodeksa i oznake više ne koristiti pri provođenju promotivnih i marketinških aktivnosti.
U slučaju da potpisnici posjeduju neiskorištene naljepnice Etičkog kodeksa, iste je potrebno uništiti.
Nakon 1. siječnja prestaje obveza dvojnog iskazivanja cijena
Zagreb, 15. prosinca 2023.
Sektor za trgovinu HGK u suradnji s Ministarstvom financija, Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatskom narodnom bankom 14. prosinca održao je online edukaciju o primjeni Zakona o uvođenju eura kao službene valute u RH nakon 1. siječnja 2024., prestanku obveze dvojnog iskazivanja cijena, kao i prestanka obveze primjene Etičkog kodeksa za zamjenu hrvatske kune eurom. Na online edukaciju se uključilo oko 250 sudionika - članica HGK iz sektora trgovine i financijskog sektora.
Više informacija o održanoj edukaciji dostupno je OVDJE
Sukladno Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u RH od 1. siječnja 2024. banke, Financijska agencija (FINA) i HP-Hrvatska pošta prestaju pružati uslugu zamjene kune, a novčanice i kovanice kune moći će se zamijeniti isključivo u Hrvatskoj narodnoj banci. Hrvatska narodna banka će trajno mijenjati novčanice kune, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2025. Prilikom zamjene kune u euro u Hrvatskoj narodnoj banci neće biti ograničenja u količini koja se mijenja niti naknade za zamjenu.
Građani će moći preostale kune zamijeniti osobnim dolaskom na šalter Hrvatske narodne banke, na adresi Zagreb, Franje Račkoga 5, a iznosi manji od 15.000,00 kuna moći će se, na osobnu odgovornost, dostaviti na zamjenu i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb.
Za zamjenu gotovog novca kune u iznosu od 40.000,00 kuna i većem, ili u broju kovanica koji je veći od 1.000 (tisuću) komada, potrebno je prethodno najaviti svoj dolazak na adresu elektroničke pošte: gotov.novac@hnb.hr, uz navođenje iznosa gotovog novca kune koji se namjerava zamijeniti.
Ostali uvjeti zamjene kune u euro u Hrvatskoj narodnoj banci bit će do kraja ove godine objavljeni na internetskim stranicama Hrvatske narodne banke.
Detaljnije informacije i prigodni materijali nalaze se na web stranici HNB-a
Nastavljamo s organizacijom edukacija na temu dizajna i zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica
Zagreb, 26. rujna 2023.
Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom nastavlja s organizacijom edukacija u županijskim komorama na temu „Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica i postupanje s oštećenim i sumnjivim novcem“.
Edukacije će održati predstavnici Hrvatske narodne banke. Sudjelovanje je besplatno, uz obaveznu prijavu.
Edukacije će se održati:
- u HGK Županijskoj komori Rijeka, u ponedjeljak, 04. rujna 2023. godine, u 11 sati
Više informacija i prijave za Rijeku
- u HGK Županijskoj komori Karlovac, u utorak, 5. rujna 2023. u 11 sati
Više informacija i prijave za Karlovac
- u HGK Županijskoj komori Bjelovar, u ponedjeljka, 11. rujna 2023. u 11 sati
Više informacija i prijave za Bjelovar
- u HGK Županijskoj komori Dubrovnik, u ponedjeljak, 25. rujna 2023. u 9,00 sati
Više informacija i prijave za Dubrovnik
- u HGK Županijskoj komori Osijek, u petak, 29. rujna 2023. u 10,00 sati
Više informacija i prijave za Osijek
Datumi održavanja edukacija u ostalim županijskim komorama objavit će se naknadno.
Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica i postupanja s oštećenim i sumnjivim novcem u ŽK Varaždin
21. kolovoza 2023.
HGK – ŽK Varaždin u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom organizira edukaciju „Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica i postupanja s oštećenim i sumnjivim novcem“ s ciljem sprječavanja zaprimanja krivotvorina euronovčanica i eurokovanica kao sredstva plaćanja na tržištu Republike Hrvatske.
Edukacija će se održati u petak, 25. kolovoza 2023., u dvorani Županijske komore Varaždin, P. Preradovića 17 (3. kat), u Varaždinu i to u dva termina:
- termin: od 10,00 – 12,00 sati – prijava →OVDJE
- termin: od 14,00 – 16,00 sati – prijava →OVDJE
Stručnjaci HNB-a, Zvonimir Ćorić i Ida Babić, prezentirat će i naučiti sudionike kako brzo i diskretno provjeriti novac koji primaju, kako postupati s oštećenim i sumnjivim novcem, kako rukovati s uređajima za provjeru autentičnosti gotovog novca i druge vještine za zaštitu od krivotvorina.
Detaljnje informacije o temama i prijavama dostupne su na slijedećoj poveznici
Edukacija o dizajnu i zaštitnim obilježjima euronovčanica i eurokovanica u Zadru, Splitu i Sisku
17. srpnja 2023.
Slijedom nadolazeće turističke sezone i očekivanog priljeva turista, a u svrhu sprječavanja zaprimanja krivotvorina euronovčanica i eurokovanica kao sredstva plaćanja na tržištu Republike Hrvatske, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organiziraju edukaciju na temu "Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica i postupanje s oštećenim i sumnjivim novcem"
Edukacije će se održati:
- u srijedu, 19. srpnja 2023. u 9 sati u prostorijama HGK - Županijska komora Zadar, Špire Brusine 16, Zadar
- u četvrtak, 20. srpnja 2023. u 11 sati u prostorijama HGK - Županijska komora Split, Obala Ante Trumbića 4, Split
- u ponedjeljak, 24. srpnja 2023. u 12 sati u zgradi Obrtničke komore Sisačko - moslavačke županije, A. Starčevića 13, Sisak (prolaz robne kuće NAMA)
Edukaciju će održati stručnjaci Hrvatske narodne banke, a sudionici će biti upoznati sa sljedećim temama:
- Predstavljanje web stranice EURO edukacije (https://euro-edukacija.hnb.hr)
- Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica
- Postupanje s oštećenim i sumnjivim gotovim novcem
- Uređaji za provjeru autentičnosti novčanica
Održana edukacija: Dizajn i zaštita obilježja euronovčanica i eurokovanica
6.lipnja 2023.
U svrhu sprječavanja zaprimanja krivotvorina euronovčanica i eurokovanica kao sredstva plaćanja na tržištu RH, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organizirale su online edukaciju na temu Dizajna i zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica te postupanja s oštećenim i sumnjivim novcem.
Edukaciju su održale stručnjakinje iz Hrvatske narodne banke, Petra Poldrugač, direktorica Direkcije nacionalnih centara za borbu protiv krivotvorenja, analizu novčanica i analizu kovanog novca, Martina Skenderović Božičević, voditeljica Odjela nacionalnog centra za analizu gotovog novca i Nikolina Granić Pandža, viša stručna suradnica u Odjelu nacionalnog centra za borbu protiv krivotvorenja.
Više informacija o održanoj edukaciji dostupno je ovdje
Zamjena kunske gotovine u eursku
9. siječnja 2023.
Poslovne banke, Fina i Hrvatska pošta d.d. imaju glavnu ulogu u postupku zamjene kunske gotovine u eursku gotovinu u čijim se poslovnicama tijekom prvih dvanaest mjeseci od dana uvođenja eura može bez naknade uz primjenu fiksnog tečaja konverzije provesti zamjena valute.
Broj novčanica i kovanica kuna koje se mogu zamijeniti za eursku gotovinu u jednoj transakciji bez naknade ograničen je na najviše 100 novčanica i 100 kovanica u Hrvatskoj pošti i Fini, dok se u bankama zamjena može vršiti bez naknade za neograničeni broj komada. Međutim, treba napomenuti da građani kunsku gotovinu mogu bez ikakvih ograničenja i naknada konvertirati u eure polaganjem novca na bankovne račune u svojoj poslovnoj banci pri čemu će se primjenjivati propisi kojima se i inače uređuje sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.
Od 1. siječnja 2024. poslovne banke, Fina i Hrvatska pošta d.d. prestaju pružati uslugu zamjene valute, a novčanice i kovanice kuna moći će se zamijeniti samo kod HNB-a, i to također bez naknade. HNB će trajno mijenjati novčanice kuna, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od 3 godine od dana uvođenja eura, odnosno do 31. prosinca 2025.
Kao pomoć građanima za lakše preračunavanje kune u eure i obratno, izrađena je tablica za brzu konverziju koja se može preuzeti ovdje
Nastavak dvojnog iskazivanja cijena do kraja 2023.
30. prosinca 2022.
Dvojno iskazivanje tj. istovremeno iskazivanje cijena u kuni i euru je obveza koja je u Hrvatskoj započela od 5. rujna 2022. i ta će obveza trajati sve do kraja 2023. godine. To je ključni mehanizam zaštite potrošača u procesu zamjene hrvatske kune eurom.
Radi informiranja potrošača od početka razdoblja obveznog dvojnog iskazivanja tj. od 5. rujna 2022. do dana uvođenja eura tj. do 1. siječnja 2023. cijena koja se naplaćivala u kunama morala je biti preračunata i istaknuta i u euru.
Nadalje, od dana uvođenja eura tj. od 1. siječnja 2023. pa do završetka razdoblja obveznog dvojnog iskazivanja tj. do 31. prosinca 2023. cijena koja se naplaćuje u eurima mora biti ispravno preračunata i istaknuta i u kuni.
Dakle, računi koji se izdaju od 1. siječnja 2023. iskazuju se u euru, na način da su u euru iskazane i sve njihove stavke, a samo se ukupan iznos informativno iskazuje i u kunama uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i pravila za preračunavanje i zaokruživanje utvrđenih u Zakonu o uvođenju eura.
HGK – trgovački i financijski sektor spremni za uvođenje eura
23. prosinca 2022.
Deset dana do povijesnog ulaska Republike Hrvatske u eurozonu i schengenski prostor, trgovina koja će uz financijske institucije u prvim danima iduće godine podnijeti najveći teret prelaska na novu valutu, spremna je za ovaj zahtjevan proces kako bi se građanima i potrošačima u najvećoj mjeri olakšala tranzicija na novu valutu.
HGK je od sredine 2021. godine u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom financija, Hrvatskom narodnom bankom i HANFA-om, aktivan sudionik ovog procesa, kroz organizaciju više od deset edukativnih događanja na kojima je sudjelovalo oko 3.300 sudionika. Kao instrument u borbi protiv neopravdanog podizanja cijena pokrenut je Etički kodeks kao jedan od mehanizama koji doprinose stvaranju sigurnog okruženja za potrošače. Do sada je Etičkom kodeksu pristupilo 1002 tvrtki i obrta, a ukupno je izdano 15.465 naljepnica, najviše iz područja trgovine i uslužnih djelatnosti.
Premda je najveći dio priprema ukupnog gospodarstva iza nas, za potrošače ali i trgovce, najizazovnije razdoblje vrijeme je dvojnog optjecaja koje započinje 1. siječnja 2023. godine, a završava 14. siječnja 2023. U vremenu dvojnog optjecaja za sva gotovinska plaćanja mogu se upotrebljavati i kune i euri, uz napomenu da trgovac ili primatelj plaćanja nije dužan prihvatiti više od 50 kovanica kune u jednoj transakciji. Također, ukoliko u navedenom razdoblju poslovni subjekt nije u objektivnoj mogućnosti ostatak iznosa vratiti u gotovom novcu eura, ostatak iznosa može vratiti u gotovom novcu kune ili gotovom novcu kune i gotovom novcu eura.
Preporuka sektora trgovine HGK je da građani u navedenom razdoblju u najvećoj mjeri koriste bezgotovinske modele plaćanja te opskrbe se manjom količinom gotova novca za potrošnju tijekom novogodišnje noći i prvih dana u siječnju. – Pozivamo građane da prvih dana dvojnog opticaja, u trgovinama prilikom plaćanja na blagajnama daju prednost prolaza našim starijim sugrađanima, ali i pokažu razumijevanje prema radnicima na blagajnama kojima će obveza primanja dvije valute i preračunavanje iste, predstavljati dodatni izazov", izjavila je Sanja Smoljak Katić, direktorica Sektora za trgovinu HGK.
"U HGK također, podsjećaju kako će na računima svih građana i poslovnih subjekata doći do automatske konverzije sredstava što će olakšati inicijalno razdoblje gospodarske aktivnosti tijekom dvojnog opticaja. Korištenje elektroničkih sredstava plaćanja, npr. plaćanje karticama i digitalne transakcije, osigurat će nesmetano plaćanje roba i usluga i smanjiti pritisak za potrebom gotovog novca. - Osim što bi to smanjilo troškove poslovanja za poduzeća, redovi čekanja u trgovinama bi se smanjili i neizvjesnosti i potencijalni nesporazumi izbjegli oko točnog povrata novca", izjavio je glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja.
Proces uvođenja eura i zamjena hrvatske kune eurom, izuzetno zahtjevan proces, posebice u dijelu prilagodbe informatičkih sustava banaka, pa će neke bankovne i financijske usluge biti privremeno nedostupne ili će biti dostupne ograničeno tijekom konverzijskog vikenda (subota, 31. prosinca i nedjelja, 1. siječnja), a u nekim manjim bankama i 30. prosinca. Stoga se očekuju kraći prekidi u mogućnosti plaćanja karticama u noći s 31. prosinca na 1. siječnja, neposredno prije i poslije ponoći, dok tijekom novogodišnjeg vikenda, internetsko i mobilno bankarstvo uglavnom neće biti dostupno, pa u većini slučajeva neće biti moguće izvršavati online plaćanja.
Iz HGK podsjećaju i kako bi građanima bio omogućen dovoljan broj bankomata za isplatu kuna do kraja ove godine, i eura od prvog dana nove godine, do 15. siječnja 2023. privremeno je ukinuto plaćanje naknade za podizanje gotovog novca debitnim karticama na svim bankomatima. Očekuje se da će svih 4.000 bankomata biti prilagođeno i operativno najkasnije do 15. siječnja 2023. Građani sve informacije o uvođenju nove valute mogu dobiti na središnjem informativnom portalu euro.hr, a uvid o bankomatskoj mreži na poveznici Hrvatske udruge banaka.
EURO - predopskrba srednjih, malih i mikro poduzetnika
22. prosinca 2022.
Ne zaboravite do 31. prosinca 2022. nabaviti eure preko svoje poslovne banke na jedan od slijedećih načina:
- kupnjom početnog paketa eurokovanica za poslovne subjekte čija vrijednost iznosi 145,50 eura, za protuvrijednost u kunama prema fiksnom tečaju (1.096,27 kuna), moguća kupnja jednog ili više paketa,
- pojednostavljena posredna predopskrba na temelju izjave o pojednostavnjenoj posrednoj predopskrbi mikroposlovnog subjekta do maksimalnog iznosa od 10.000 eura (euronovčanica i/ili eurokovanica), počevši od 27. prosinca 2022.
- posredna predopskrba na temelju ugovora o posrednoj predopskrbi – sklapa se ugovor s bankom, iznos kojim se može posredno predopskrbiti pitanje je ugovornog odnosa s bankom, kao i vrsta financijskog osiguranja.
Svi detalji u vezi predopskrbe definirani su Odlukom o predopskrbi i posrednoj predopskrbi gotovim novcem eura (Narodne novine 105/2022)
Pripremimo se na vrijeme za razdoblje dvojnog optjecaja od 1. siječnja do zaključno 14. siječnja 2023. kako bi svi zajedno imali što manje izazova.
Dvojni optjecaj - plaćanje kunama i eurima
22. prosinca 2022.
Dvojni optjecaj započinje 1. siječnja 2023. u 00:00 sati te završava 14. siječnja 2023. u 24:00 sata, i u tom razdoblju za gotovinska plaćanja mogu se upotrebljavati kune i euri. Za vrijeme dvojnog optjecaja, trgovac ili primatelj plaćanja nije dužan prihvatiti više od 50 kovanica kune u jednoj transakciji. Pritom je primatelj uplate dužan primjenjivati propise o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, koji se odnose na ograničenje svote koja se može platiti u gotovini.
Zakon o uvođenju eura kao službene valute u RH predviđa izuzeće od primjene pravila dvojnog optjecaja. Naime, ako poslovni subjekt nije u objektivnoj mogućnosti ostatak iznosa vratiti u gotovom novcu eura, prema čl. 40., st. 2. ostatak iznosa može vratiti u gotovom novcu kune ili gotovom novcu kune i gotovom novcu eura.
Građanima se preporučuje da u prvim danima 2023. u transakcijama što je više moguće koriste debitne kartice. Nadalje, kako bi se olakšalo poslovanje gotovinom u prvim danima nakon uvođenja eura, od 1. prosinca 2022. građani i poslovni subjekti mogu nabaviti početne pakete kovanica eura, što će im omogućiti da od prvoga dana 2023. plaćaju u novoj valuti. S istim ciljem, bankomati će u prvim mjesecima 2023. morati biti opskrbljeni uglavnom novčanicama eura manjih apoena (od 10 i 20 eura).
Rad bankomata u razdoblju prilagodbe za uvođenje eura
15. prosinca 2022.
Budući da će u razdoblju prilagodbe za uvođenje eura građanima biti dostupan manji broj bankomata njihovih banaka u odnosu na redovno poslovanje, od 15. prosinca 2022. do 15. siječnja 2023. neće se naplaćivati naknada za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima drugih banaka u Republici Hrvatskoj, a kako bi građanima bio omogućen dovoljan broj bankomata za isplatu kuna do kraja ove godine i eura od 1. siječnja
Do kraja prosinca ove godine dio bankomata će se postupno i privremeno gasiti kako bi ih se prilagodilo za isplatu gotovine u eurima od 1. siječnja 2023. godine. Prema planu prilagodbe, zadnjeg dana prosinca građanima će biti na raspolaganju 1.300 bankomata koji će isplaćivati gotovinu u kunama, a od 1. siječnja iduće godine 2.700 bankomata će isplaćivati gotovinu u eurima. Očekuje se da će svih 4.000 bankomata biti prilagođeno i operativno najkasnije do 15. siječnja iduće godine.
Lokacije aktivnih bankomata koji su operativni za isplatu gotovine tijekom procesa prilagodbe za uvođenje eura možete vidjeti na Poveznici.
euroHR – aplikacija za preračunavanje kuna u eure
5. prosinca 2022.
Od 2. prosinca je građanima dostupna mobilna aplikacija euroHR. EuroHR je aplikacija koja, između ostalog, pomaže građanima da lako preračunaju kune u eure i obratno pomoću kalkulatora za konverziju. Osim preračunavanja, u aplikaciji se mogu pronaći odgovori na pitanja o zamjeni kune eurom te saznati vijesti o uvođenju eura te glavne informacije o putujućoj izložbi Euro na kotačima. Aplikacija sadrži i jednostavne i zabavne pitalice te slikovni kviz uz koje se mogu naučiti činjenice o novoj hrvatskoj valuti. Mobilna je aplikacija euroHR besplatna, a dostupna je za Android i iPhone uređaje.
Aplikacija je izrađena u sklopu informativne kampanje za zamjenu hrvatske kune eurom koju provode Vlada RH i Hrvatska narodna banka uz sufinanciranje Europske unije
Od 1. prosinca 2022. mogu se nabaviti početni paketi eurokovanica
1. prosinca 2022.
Mjesec dana prije uvođenja eura kao službenog sredstva plaćanja u Republici Hrvatskoj tj. od 1. prosinca 2022. građani mogu u bankama, Financijskoj agenciji i Hrvatskoj pošti nabaviti najviše dva početna paketa eurokovanica po jednoj transakciji.
Početni paket za građane sadržava 33 eurokovanice s hrvatskom nacionalnom stranom, u svim apoenima i vrijednosti od 13,28 eura, a za jedan početni paket eurokovanica potrošač će plaćati iznos od 100,00 kuna.
Ovim kovanim novcem građani će se moći koristiti za plaćanja u zemlji i u inozemstvu tek od 1. siječnja 2023. jer će kovani novac eura i centa koji na naličju ima hrvatske nacionalne simbole tek na dan uvođenja eura postati zakonsko sredstvo plaćanja u Hrvatskoj i ostatku europodručja.
Početni paket za poslovne subjekte sadržava 525 eurokovanica pakiranih u manje vrećice po apoenima, vrijednost mu je 145 eura i 50 centa, a mogu se nabaviti za 1.096,27 kuna. Ovo je najjednostavniji način nabave eurokovanica za one poslovne subjekte kojima neće trebati puno eurokovanica za prve dane siječnja 2023., a koji ne iziskuje sklapanje ugovora o posrednoj predopskrbi s bankom, ni potpisivanje izjave o pojednostavljenoj posrednoj predopskrbi.
Edukacija "Spremni za euro" u Rijeci
15. studeni 2022.
Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka nastavljaju s organizacijom edukacija pod nazivom "Spremni za euro?".
Sljedeća edukacija će se održati u Županijskoj komori Rijeka, Bulevar oslobođenja 23, Rijeka, u utorak 29. studenog 2022. godine u 10.00 sati.
Više informacija o sadržaju i prijavama možete vidjeti na slijedećoj Poveznici
Edukacija "Spremni za euro" u Vukovaru
2. studeni 2022.
Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organiziraju edukaciju "Spremni za euro?", koja će se održati u utorak, 22. studenoga s početkom u 13 sati u Županijskoj komori Vukovar (Zmajeva ulica 1, Vukovar).
Edukacija je namijenjena zaposlenicima u trgovini na malo, ali i svima onima koji su u direktnom kontaktu s krajnjim potrošačima.
Edukaciju će održati predstavnici Hrvatske narodne banke.
Više informacija o sadržaju i prijavama možete vidjeti na slijedećoj Poveznici
Najava edukacija "Spremni za euro?" u organizaciji HGK i HNB
17. listopada 2022.
Nakon održane hibridne edukacije "Spremni za euro?" u Zagrebu na kojoj je sudjelovalo više od 700 sudionika, najavljujemo nove edukacije.
U organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske narodne banke edukacije će se održati u županijskim komorama u Splitu 26. listopada, u Vukovaru 22. studenoga i u Rijeci 29. studenoga 2022.
Više o prijavama i edukaciji u Splitu možete vidjeti na slijedećoj poveznici
Poziv i prijave za edukacije u Vukovaru i Rijeci bit će uskoro objavljeni.
HANFA objavila edukativni vodič o uvođenju eura
17. listopada 2022.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga objavila je Edukativni vodič o uvođenju eura u cilju upoznavanja korisnika financijskih usluga iz nebankarskog sektora s promjenama koje donosi uvođenje eura.
Vodič sadrži, između ostaloga, informacije o tome što zbog uvođenja eura čeka klijente društava za osiguranje, što uvođenje eura znači za građane koji ulažu u investicijske fondove, za članove mirovinskih fondova te za hrvatsko tržište kapitala, što se mijenja za leasing društva i njihove klijente te druge korisne informacije.
Vodič možete vidjeti ovdje.
Hrvatska narodna banka objavila je Vodič za provjeru euronovčanica i eurokovanica za maloprodaju
13. listopada 2022.
Edukacija je prvenstveno namijenjena zaposlenicima na blagajnama trgovačkog sektora, zaposlenicima na naplati cestarina, zaposlenicima na blagajnama kasina, učenicima završnih razreda trgovačkih i srodnih škola kao i drugim skupinama koje mogu obavljati ili obavljaju poslove na kojima će svakog dana biti u doticaju s većim količinama novčanica i kovanica.
Edukacija se sastoji od tri dijela:
- prvi dio – Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica
- drugi dio – Dizajn i zaštitna obilježja eurokovanica
- treći dio – Najčešća pitanja
Edukaciji HNB-a možete pristupiti putem linka u nastavku: Link za pristup HNB edukaciji
Mrežna edukacija Hrvatske narodne banke razvijena je na osnovi Nacionalnog programa za obuku zaposlenika banaka i financijskih institucija za postupak provjere autentičnosti novčanica i kovanica koji Hrvatska narodna banka provodi od 2009. godine.
Hrvatska narodna banka objavila je Vodič za provjeru euronovčanica i eurokovanica za maloprodaju Link na Vodič
Dan eura kao dio informativne kampanje „Euro – naš novac“
8. listopada 2022.
Kao dio informativne kampanje „Euro – naš novac“, Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka, uz sufinanciranje Europske unije organiziraju manifestaciju Dan eura koja se provodi s ciljem što kvalitetnijeg informiranja građana o prelasku na novu valutu.
Prva manifestacija Dan eura održana je u Osijeku 8. listopada, a realizirana je u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije te s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.
Kako bi se što veći broj građana upoznao s eurom, Dan eura održat će se i 15. listopada u Rijeci, 22. listopada u Splitu te 29. listopada u Zagrebu.
Više informacija o manifestaciji Dan eura i kako je izgledalo događanje u Osijeku možete vidjeti ovdje.
Hibridna edukcija "Spremni za euro?" u organizaciji HGK i HNB
3. listopad 2022.
Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organiziraju hibridnu edukaciju "Spremni za euro?", koja će se održati 12. listopada 2022. s početkom u 10 sati.
Edukacija je namijenjena zaposlenicima u trgovini na malo, ali i svim onima koji su direktnom kontaktu s krajnjim potrošačima.
Edukacija će se održati u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore, Rooseveltov trg 2, I. kat, uz live stream prijavljenima za online sudjelovanje.
Broj mjesta u Vijećnici je ograničen na 120 sudionika, a broj sudionika online je neograničen.
Prijaviti se za sudjelovanje možete putem poveznica najkasnije do utorka 11. listopada u 12 sati:
za fizičko sudjelovanje prijavite se ovdje
za online sudjelovanje prijavite se ovdje
Na edukaciji će sudionici biti upoznati sa sljedećim temama:
- Predstavljanje web stranice EURO edukacije (https://euro-edukacija.hnb.hr)
- Osnovne informacije o zamjeni kune eurom
- Dizajn i zaštitna obilježja euronovčanica i eurokovanica
- Postupanje s oštećenim i sumnjivim gotovim novcem
- Uređaji za provjeru autentičnosti novčanica
- Prilagodba samposlužnih uređaja
Edukaciju će održati stručnjaci iz Hrvatske narodne banke.
Predviđeno trajanje hibridne edukacije je dva sata.
Sudjelovanje na edukaciji je besplatno.
Aktiviran besplatni info telefon o zamjeni kune eurom
23. rujan 2022.
Od 22. rujna 2022. u sklopu informativne kampanje za zamjenu hrvatske kune eurom aktiviran je besplatni info telefon 0800 2023. Poziv na broj je besplatan za pozivatelje bez obzira na to zovu li s fiksnih ili mobilnih uređaja.
Građani i poduzetnici pozivom na broj 0800 2023 dobit će odgovore na pitanja koja se odnose na zamjenu kune eurom svakim radnim danom, subotom, nedjeljom i blagdanom u vremenu od 8 do 18 sati.
Nadalje, svaki propušteni poziv bit će povratno nazvan unutar najviše 120 minuta, pod uvjetom da korisnik nije u tom roku ponovno nazvao i ostvario komunikaciju s agentom. Također, pozivi zaprimljeni u vrijeme aktivacije automatske telefonske sekretarice bit će povratno nazvani sljedeći dan najkasnije do 11 sati, pod uvjetom da pojedinačni korisnik nije u međuvremenu ponovno nazvao i ostvario komunikaciju s agentom. Besplatni pozivni broj bit će aktivan do, okvirno, kraja ožujka 2023.
Informativnu kampanju o zamjeni hrvatske kune eurom provode Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka.
Od 5. rujna 2022. obavezno dvojno iskazivanje cijena
5. rujan 2022.
Sukladno članku 43. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (NN 57/22,88/22), od 5. rujna 2022., počinje obveza dvojnog iskazivanja cijena koja će se primjenjivati do 31. prosinca 2023., a odnosi se isključivo na izravan odnos prema potrošačima.
Obveznici dvojnog iskazivanja prema potrošačima u Republici Hrvatskoj su poslovni subjekt, kreditne institucije, kreditne unije, institucije za platni promet, institucije za elektronički novac, drugi vjerovnici sukladno propisu kojim se uređuje potrošačko kreditiranje, Hrvatska banka za obnovu i razvitak i pružatelji financijskih usluga.
Tijekom navedenog razdoblja poslovni subjekti i drugi obveznici u svojim odnosima s potrošačima moraju iskazati cijenu i druge novčane iskaze vrijednosti i u eurima i u kunama. Dvojno iskazivanje cijena je ključna mjera za zaštitu potrošača u postupku uvođenja eura.
Podsjećamo da od 16. kolovoza svi poslovni subjekti mogu online pristupiti aplikaciji Etičkog kodeksa putem NIAS-a (Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava).
Sve o procesu uvođenja eura i Etičkom kodeksu dostupno je na www.euro.hr.
Pristupite Etičkom kodeksu za transparentno uvođenje eura
16. kolovoza 2022.
Od 16. kolovoza svi poslovni subjekti mogu online pristupiti aplikaciji Etičkog kodeksa putem NIAS-a (Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava).
Pozivamo sve poslovne subjekte koji posluju izravno s potrošačima da pristupe Etičkom kodeksu jer time svojim potrošačima jamče da neće neopravdano povećavati maloprodajne cijene te da će korektno preračunavati i iskazivati cijene i druge novčane iskaze vrijednosti. Od ključne je važnosti da svaki poslovni subjekt koji mu pristupi zaista posluje u duhu Etičkog kodeksa te na taj način kontinuirano doprinosi transparentnosti i zaštiti potrošača u procesu uvođenja eura.
Poslovni subjekt pristupanjem stječe pravo na postavljanje vizualne identifikacijske oznake Etičkog kodeksa na svoja prodajna mjesta i mjesta pružanja usluga. To uključuje i postavljanje oznake pri provođenju promotivnih i marketinških aktivnosti kao što su tiskanje letaka i kataloga, objave na internetskim stranicama i društvenim mrežama, mobilnim aplikacijama te u drugim medijima. Podjela potrebnog broja vizualnih identifikacijskih oznaka obavljat će se putem Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore te njihovih županijskih i područnih komora.
Inicijativa Etički kodeks provodi se pod sloganom "Svaki cent se broji, svaka kuna se računa". Cilj joj je upravo da potrošači budu sigurni da se svaka njihova kuna zaista računa i svaki cent broji te da postoje poslovni subjekti kojima u procesu prelaska na euro mogu vjerovati.
Od 16. kolovoza 2022. započinje pristupanje aplikaciji Etičkog kodeksa za transparentno uvođenje eura
Kolovoz 2022.
Svi poslovni subjekti koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima pozvani su pristupiti Etičkom kodeksu, jer činom pristupanja svojim potrošačima jamče da neće neopravdano povećavati maloprodajne cijene te da će korektno preračunavati i iskazivati cijene i druge novčane iskaze vrijednosti. Od ključne je važnosti da svaki poslovni subjekt koji mu pristupi zaista posluje u duhu Etičkog kodeksa te na taj način kontinuirano doprinosi transparentnosti i zaštiti potrošača u procesu uvođenja eura. Etički kodeks možete vidjeti u pratećim dokumentima.
Poslovni subjekti moći će online pristupiti aplikaciji Etičkog kodeksa putem NIAS-a, i to prije početka razdoblja obveznog dvojnog iskazivanja cijena, odnosno od 16. kolovoza 2022. pa sve do 31. prosinca 2023. Popis poslovnih subjekata koji pristupe Etičkom kodeksu bit će javno dostupan na službenoj internetskoj stranici uvođenja eura: www.euro.hr
Poslovni subjekt pristupanjem stječe pravo na postavljanje vizualne identifikacijske oznake (logotipa i slogana) Etičkog kodeksa na svoja prodajna mjesta i mjesta pružanja usluga. To uključuje i postavljanje oznake pri provođenju promotivnih i marketinških aktivnosti kao što su tiskanje letaka i kataloga, objave na internetskim stranicama i društvenim mrežama, mobilnim aplikacijama te u drugim medijima.
Potpisnici Etičkog kodeksa dobit će potreban broj vizualnih identifikacijskih oznaka za sve svoje poslovnice, a podjela istih obavljat će se putem Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore, te njihovih županijskih i područnih komora.
Detaljnije informacije nalaze se u Newsletteru o pristupanju Etičkom kodeksu koji se nalazi u pratećim dokumentima.
Dopuna Smjernica za prilagodbu gospodarstva u procesu zamjene hrvatske kune eurom
Srpanj 2022.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je Smjernice za prilagodbu gospodarstva u procesu zamjene hrvatske kune eurom dopunjene s točkom 2.1.4. Preračunavanje usporednih podataka u financijskim izvještajima obveznika primjene Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
Hrvatska postaje dio eurozone od 1.1. 2023.
Vijeće Europske unije dana 12. srpnja 2022., donijelo je Odluku o prihvaćanju eura u Hrvatskoj od 1. siječnja 2023., te dopunu uredbe prema kojoj Hrvatska postaje dvadeseta članica europodručja i uredbu kojom se utvrđuje fiksni tečaj konverzije kune u euro: 1 euro = 7,53450 kuna.
Vijeće je odluku donijelo u skladu s pozitivnom ocjenom Europske komisije te nakon provedenih procedura i razgovora u Euroskupini i Europskom vijeću i uvažavajući mišljenje Europskog parlamenta i Europske središnje banke.
Detaljnije informacije dostupne su na Hrvatska uvodi euro 1. siječnja 2023.! - HNB
Priopćenje Vijeća Europske unije
Priopćenje Europske središnje banke
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 21. srpnja 2022. donijela Odluku o objavi uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj
Objavljen Etički kodeks
12. srpnja 2022.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u suradnji s Koordinacijskim odborom za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača uspostavilo je Etički kodeks kao jedan od mehanizama koji će doprinijeti stvaranju sigurnog okruženja za potrošače te omogućiti pouzdano i transparentno uvođenje eura u Republici Hrvatskoj.
Svi poslovni subjekti u nefinancijskom i financijskom sektoru koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima pozvani su pristupiti Etičkom kodeksu jer činom pristupanja svojim potrošačima jamče da će transparentno i pouzdano poslovati. Pristupanje Etičkom kodeksu je dobrovoljno i potpuno besplatno.
Poslovni subjekti moći će zatražiti pristupanje Etičkom kodeksu online od kolovoza 2022. do prosinca 2023., a popis poslovnih subjekata koji pristupe Etičkom kodeksu bit će javno dostupan na internetskoj stranici www.euro.hr
Pristupanjem Etičkom kodeksu poslovni subjekti jamče provedbu njegovih načela te stječu pravo na postavljanje vizualne identifikacijske oznake – logotipa i slogana, na svojim prodajnim mjestima i mjestima pružanja usluga, uključujući i prilikom provođenja promotivnih i marketinških aktivnosti.
Inicijativa Etički kodeks provodi se pod sloganom „SVAKI CENT SE BROJI, SVAKA KUNA SE RAČUNA“. Cilj je da potrošači budu sigurni da se svaka njihova kuna zaista računa.
Tekst Etičkog kodeksa dostupan je ovdje.
Edukacija o izgledu novčanica i kovanica eura
Na internetskim stranicama Hrvatske narodne banke Euro edukacija građani i gospodarstvenici mogu se upoznati s izgledom novčanica i kovanica eura.
Kroz brojne slikovne i video sadržaje svi zainteresirani dobit će informacije o dizajnu, izgledu te zaštitnim obilježjima novčanica i kovanica eura. Za pristup edukaciji nije potrebna prijava.
Cilj je edukacije upoznati širu javnost s novčanicama i kovanicama eura radi što jednostavnijeg prelaska na novu valutu te omogućiti zaposlenicima u maloprodaji što jednostavniju provjeru zaprimljenoga gotovog novca eura.
Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organiziraju webinar "Spremni za euro?" u petak, 15. srpnja u 10,00 sati na kojem će stručnjaci HNB-a predstaviti web stranicu Euro edukacija te upoznati sudionike s osnovnim informacijama o zamjeni kune eurom.
Više informacija o webinaru i prijavama dostupno je na Webinar "Spremni za euro?"
Hrvatska ispunila kriterije za ulazak u europodručje
Europska komisija i Europska središnja banka objavile su 1. lipnja 2022. izvješća o konvergenciji kojima informiraju Vijeće EU-a o napretku koji su države članice ostvarile u ispunjavanju kriterija za ulazak u europodručje.
U izvješću EK je navedeno da Hrvatska ispunjava četiri nominalna konvergencijska kriterija i da je njezino zakonodavstvo u potpunosti usklađeno sa zahtjevima Ugovora i Statuta Europskog sustava središnjih banaka/ESB-a.
Radi se o slijedećim kriterijima: kriterij stabilnosti cijena, kriterij javnih financija, kriterij deviznog tečaja i kriterij dugoročnih kamatnih stopa.
U izvješću ESB Hrvatska je ocijenjena pozitivno s obzirom na moguće uvođenje eura 1. siječnja 2023.
Budući da je EK ocijenila da Hrvatska ispunjava uvjete za uvođenje eura, donijela je prijedlog odluke i prijedlog uredbe Vijeća EU o uvođenju eura u Hrvatskoj. Vijeće će konačnu odluku o uvođenju eura u Hrvatskoj donijeti u prvoj polovini srpnja nakon rasprava u Euroskupini i Europskom vijeću te nakon što Europski parlament i ESB daju svoja mišljenja.
Cjelovita Izvješća Europske središnje banke i Europske komisije su dostupna na slijedećim poveznicama:
Priopćenje Europske središnje banke
Hrvatska gospodarska komora uključena je u proces zamjene hrvatske kune eurom, od samog početka procesa putem različitih skupina koje je formirala Vlada RH te kroz brojne aktivnosti u cilju pripreme članica za uvođenje eura.
Predstavnici Komore sudjeluju u radu četiri koordinacijska odbora osnovana temeljem Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom:
- Koordinacijski odbor za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača
- Koordinacijski odbor za zamjenu gotovog novca
- Koordinacijski odbor za prilagodbu financijskog sustava
- Koordinacijski odbor za komunikaciju
U cilju pripreme i informiranja gospodarstvenika HGK organizira različita događanja i aktivnosti (radionice, savjetovanja, tematske sjednice i sl.).
Polazeći od značaja i složenost procesa zamjene hrvatske kune eurom, Udruženje računovođa HGK pripremilo je kratki Vodič najvažnijih informacija za gospodarstvenike temeljem trenutno dostupnih informacija i dokumenata. Vodič je dostupan u pratećim dokumentima.
Nacionalnim planom zamjene hrvatske kune eurom, iz prosinca 2020. obuhvaćene su sve aktivnosti uključujući i one za gospodarstvenike, a sve će biti konkretizirano Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u RH.
Zakon o uvođenju eura kao službene valute u RH Hrvatski sabor je usvojio 13. svibnja 2022., a objavljen je u Narodnim Novinama broj 57/2022. Izravna poveznica na Zakon
U nastavku navodimo dokumente vezane uz proces zamjene hrvatske kune eurom:
Strategija za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj, travanj 2018. (hnb.hr)
Nacionalni plan zamjene hrvatske kune eurom, prosinac 2020. (u pratećim dokumentima je pdf)
Smjernice za prilagodbu gospodarstva u procesu zamjene hrvatske kune eurom, srpanj 2022. (u pratećim dokumentima je pdf)
Na web stranici HNB-a nalaze se odgovori na najčešća pitanja u vezi eura: HNB euro pitanja i odgovori.