Održana edukacija: Dizajn i zaštita obilježja euronovčanica i eurokovanica

Izvor: Pixabay
Održana edukacija: Dizajn i zaštita obilježja euronovčanica i eurokovanica
Objavljeno: 07. 06. 2023. , Ažurirano: 07. 06. 2023.

Izvor: Pixabay
U svrhu sprječavanja zaprimanja krivotvorina euronovčanica i eurokovanica kao sredstva plaćanja na tržištu RH, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska narodna banka organizirale su online edukaciju na temu Dizajna i zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica te postupanja s oštećenim i sumnjivim novcem. Edukaciji se odazvalo više od 250 zaposlenika trgovina, banka i zaposlenika drugih djelatnosti koji su svakodnevno u direktnom doticaju s gotovim novcem.
Edukaciju su održale stručnjakinje iz Hrvatske narodne banke, Petra Poldrugač, direktorica Direkcije nacionalnih centara za borbu protiv krivotvorenja, analizu novčanica i analizu kovanog novca, Martina Skenderović Božičević, voditeljica Odjela nacionalnog centra za analizu gotovog novca i Nikolina Granić Pandža, viša stručna suradnica u Odjelu nacionalnog centra za borbu protiv krivotvorenja.
Radionicu je moderirala Ivona Bačelić Grgić iz Sektora za trgovinu HGK.
"Radionica je nastavak edukativnih aktivnosti Komore na zahtjev članova uključenih u procese uvođenja eura kao sredstava plaćanja na tržištu RH, uoči nadolazeće turističke sezone i očekivanog većeg priljeva turista. Cilj je informirati zaposlenike iz trgovačkog i financijskog sektora o načinu prepoznavanja i sprječavanja zaprimanja krivotvorina euronovčanica i eurokovanica", izjavila je Sanja Smoljak Katić, direktorica Sektora za trgovinu HGK.
Govoreći o dizajnu i zaštitnim obilježjima euronovčanica i eurokovanica, Granić Pandža pojasnila je kako se zaštitna obilježja – vodeni znak i zaštitna nit razlikuju ovisno o pojedinoj seriji euronovčanica.
Tako primjerice Prva serija euronovčanica ima tri vrste vodenih znakova (višetonske, jednotonske i crtične), dok serija Europa ima dvije vrste vodenih znakova (višetonske i jednotonske). Kod ove dvije serije različita je i zaštitna nit – na euronovčanicama iz Prve serije ima oznaku apoena i naziv valute (euro), dok na seriji Europa ima oznaku apoena i simbol valute (€). Kod navedenih serija euronovčanica razlika je i u hologramu/srebrnastoj traci te u zaštitnim obilježjima kod kojih dolazi do izmjene boje prilikom nakretanja novčanice odnosno promjenom kuta gledanja (brojka (apoen) na naličju viših apoena Prve serije euronovčanica i na licu svih apoena serije Europa.
Polaznicima online edukacije prezentirano je i kako je najbolje napraviti diskretnu, a kako detaljnu provjeru ili provjeru autentičnosti novčanica uz pomoć uređaja i što se kod koje provjere uređajem s UV svjetlom mora, a koji se detalj na novčanici ne smije vidjeti.
Kod eurokovanica prezentirane su razlike između optjecajnih, prigodnih i numizmatičkih eurokovanica te tekst/simbol na obodu nacionalne strane novca.
Tijekom online edukacije pojašnjeno je kako postupati s oštećenim i sumnjivim gotovim novcem: kada je banka dužna primiti ili zamijeniti neprikladne euronovčanice za koje je prethodno utvrdila da su autentične, a kod kakvih oštećenja se stranke upućuju u HNB.
Što se tiče obojenog novca, takve euronovčanice se ne smiju prihvaćati, pa ni one na kojima su tragovi od boje jer je moguće da su ostale vidljive posljedice pokušaj uklanjanja obojenja prouzročenog bojom iz uređaja protiv krađe.
Polaznicima edukacije predstavljena je web stranica EURO edukacije koja sadržava sve bitne informacije o izgledu i načinu provjere zaštitnih obilježja euronovčanica i eurokovanica.