Rad Harolda Jarche - Personal Knowledge Mastery
Izvor: HGK

U digitalnom dobu dijeljenje je usvajanje znanja


Objavljeno: 29. 05. 2019. , Ažurirano: 31. 05. 2019.


„Ovladavanje procesom učenja u digitalnom svijetu jedna je od ključnih sposobnosti za usvajanje novih znanja i jačanje potencijala za inovacije. To je i ključna vještina za ubrzavanje promjena na ostvarenju 17 ciljeva održivoga razvoja“, rekla je predsjednica Zajednice za društveno odgovorno poslovanje HGK Andreja Pavlović povodom predavanja svjetski poznatoga konzultanta Harolda Jarchea održanoga jučer u sklopu nove platforme Hrvatske gospodarske komore HGK_COR AKCELERATOR.

Rad Harolda Jarche poznatiji je pod nazivom Personal Knowledge Mastery (PKM). Radi se o skupu vještina za što bolje iskorištavanje obilja informacija koje nam nude naši kontakti i osobne mreže. Vještine su osobito korisne za stručnjake koji se bave ljudskim resursima, informatikom, digitalnom transformacijom, organizacijskim učenjem te organizacijskim promjenama.

Jarche ističe da je nestala granica između učenja i posla, učenika i učitelja. Repetitivne zadatke preuzimaju strojevi, preostaju oni kompleksniji. Kako bismo ih mogli izvršavati i nastaviti usvajati znanje unatoč obilju informacija koje nas okružuje u današnjem digitalnom dobu, moramo postati dio određene tzv. zajednice praktičara (communities of practice) bilo na lokalnoj, regionalnoj ili globalnoj razini. Kroz takvu zajednicu možemo tražiti znanje, interpretirati ga i dijeliti ga sa svima s dodanom vrijednošću. Zajednica je poveznica između učenja novih stvari i uspješnog izvršavanja radnih zadataka te ono što nam pomaže da preispitujemo vlastita uvjerenja.

U svojoj teoriji Personal Knowledge Mastery razlikuje individualne vještine i one na organizacijskoj razini, koje moraju ukloniti prepreke za dijeljenje znanja i društveno učenje. „U tome čelnik organizacije mora voditi vlastitim primjerom kako bi mogao upravljati promjenama. Vodstvo danas je pomaganje mreži, tj. organizaciji da donosi bolje odluke i da bude pametnija,“ ističe Jarche.

Glavna korist za organizacije je brži pristup znanju i bolje iskorištavanje suvremenih spoznaja, povećanje potencijala za inovacije i bolja povezanost s izvorima znanja izvan organizacije. Korist za pojedince očituje se kroz umrežavanje radi cjeloživotnog učenja, kvalitetnije donošenje odluka uz podršku zajednica praktičara i razvoj osobne discipline u profesionalnom usavršavanju, čime se smanjuje preopterećenost obiljem informacija.

Prezentacija je dostupna ovdje.