BLUE ECOSYSTEM
Izvor: HGK

BLUE ECOSYSTEM


Objavljeno: 04. 04. 2024. , Ažurirano: 15. 04. 2025.


O projektu:

Naziv projekta: Transformative co-creation innovation labs for the Blue Sustainable Economy
Akronim projekta: BLUE ECOSYSTEM
Program Europske unije: Interreg Euro-MED
Ovaj projekt sufinancira program EU Interreg Euro-MED (https://interreg-euro-med.eu/en/). To je Program europske teritorijalne suradnje koji ima za cilj učiniti mediteransku regiju pametnijom i zelenijom te poboljšati upravljanje među njezinim dionicima. Program osigurava sredstva za projekte koje razvijaju i vode javne uprave, sveučilišta, privatne organizacije i organizacije civilnog društva.
Programski prioritet: Smarter MED
Specifični cilj: RSO1.1: Razvoj i jačanje istraživanja i inovacijskih kapaciteta te usvajanje naprednih tehnologija
Trajanje projekta: od 1. siječnja 2024. do 30. rujna 2026. godine (33 mjeseca)
Projektna misija: Jačanje inovativnog održivog gospodarstva
Kategorija projekta: Testni projekt (Tematski projekt)

Projektni partneri:

1. Emilia-Romagna Region, Italija (vodeći partner)
2. ART-ER, Italija
3. Business and Innovation Maritime Cluster - Toulon Var Technologie, Francuska
4. Hellenic Centre for Marine Research (HCMR), Grčka
5. ADRAL - Alentejo Regional Development Agency, Portugal
6. Croatian Chamber of Economy, Hrvatska
7. Maritime Cluster of Balearic Islands, Španjolska
8. University Aleksander Moisiu, Albanija
9. Chrysalis Leap, Cipar
10. Conference of Peripheral Maritime Regions, Španjolska
Pridruženi partner Hrvatske gospodarske komore: Sveučilište u Zadru

Proračun:

Ukupni proračun projekta: 2.978.115,00 eura
Proračun HGK – Županijske komore Zadar: 267.600,00 eura
Stopa i iznos sufinanciranja proračuna HGK – Županijske komore Zadar iz programa EU Interreg Euro-MED: 80 posto - 214.080,00 eura

Sažetak:
Opći je cilj projekta BLUE ECOSYSTEM povećati kapacitete peterostruke spirale dionika u razvoju i jačanju istraživačkih i inovacijskih kapaciteta i prihvaćanju rješenja kroz sukreaciju i transformativni inovacijski pristup u održivom Plavom gospodarstvu. BLUE ECOSYSTEM podržat će teritorijalne transformativne inovacije kroz proces akceleracije TRAIN labs i transnacionalni otvoreni inovacijski pristup za rješavanje MED transnacionalnih izazova.

BLUE ECOSYSTEM bavit će se izazovima različitih plavih održivih gospodarstava u nekoliko inovacijskih domena kao što su morski ekosustav i obalno područje, plave biotehnologije, morske obnovljive energije, ribarstvo i akvakultura, luke, brodogradnja, pomorska robotika, obalni i pomorski turizam. Kako bi se osigurale inicijative za kompenzaciju ugljika povezane s plavom ekonomijom, posebna pozornost posvetit će se izazovima i projektima na terenu koji se odnose na aktivnosti skladištenja ugljika (plavi ugljik) u MED obalnim i morskim ekosustavima.

BLUE ECOSYSTEM testirat će inovativne metodologije usredotočene na podršku procesa kreiranih na teritoriju kroz proizvodnju znanja u plavom održivom gospodarstvu, nadovezujući se na postojeća iskustva stečena zahvaljujući prijašnjim MED projektima (MISTRAL, Blue Bio MED i B-BLUE). Snažno i komplementarno partnerstvo osigurat će učinkovite rezultate i konkretne pokušaje prema održivijem i otpornijem plavom gospodarstvu u mediteranskom području. Zajednički konceptualni okvirni pristup s IDP GoMED projektom jamči širi utjecaj na institucionalni dijalog i upravljanje inovacijskom politikom.

BLUE ECOSYSTEM dizajnirat će, testirati i validirati:
- transformativne sukreacijske inovacijske laboratorije (TRAIN labs) u svakom od pilot područja: Balearski otoci, Emilia-Romagna, Sud Paca-Occitanie, Zadarska županija, Alentejo, Attica, Albanija, u skladu s regionalnim akcijskim planovima o plavom gospodarstvu.
- program BLUE ECOMATCH: MED transnacionalni otvoreni inovacijski proces za rješavanje MED složenih izazova te uskladiti, povezati i identificirati transnacionalne prilike za akceleraciju rješenja;
- Transformativna knjiga za Plavo održivo gospodarstvo, koja dijeli cjelokupni projektni pristup, glavne ishode i najbolje prakse za zajedničko učenje o transformativnim inovacijama.

Široka upotreba TRAIN Lab metodologije, podržana inicijativama međusobnog učenja kao što je program BLUE ECOMATCH omogućit će promjenu u načinu razmišljanja 5 dionika spirale i ključnih igrača plavih gospodarstava, prema široj upotrebi zajednički osmišljenih inovacija i vrhunske tehnologije, konačno generirajući usvajanje održivijih poslovnih modela u privatnom sektoru, razvoj novih vještina na tržištima plavih sektora i doprinos uklanjanju institucionalnih i kulturnih barijera koje koče napredne inovacije u plavim gospodarstvima.

Mala i srednja poduzeća predstavljaju jednu od glavnih ciljnih skupina projekta BLUE ECOSYSTEM. Projekt je posebno usmjeren na ključna inovativna start-up poduzeća, posebno one koji djeluju u ribarstvu i akvakulturi te bioekonomiji, inovacijama i sektorima istraživanja i razvoja, na koje je orijentirana većina projektnih aktivnosti i rezultata. No, projekt proširuje svoje područje djelovanja i na druge sektore, s obzirom na to da je jedan od ciljeva BLUE ECOSYSTEMA konsolidirati/uspostaviti lance plavih gospodarstava u cjelini: dakle, također mala i srednja poduzeća općenito koja djeluju u svim industrijskim sektorima izvan Plavog sektora, ali povezani su ciljani, s posebnim osvrtom na tvrtke pružatelje tehnologija. Sudjelovanjem u TRAIN Labs, ciljana mala i srednja poduzeća projekta imat će koristi od sukreacijskih inovacijskih puteva i akceleracije podržavajući održivije (na gospodarskoj i ekološkoj razini) poslovanje i upravljanje poduzeća. Štoviše, ona će imati koristi iz lekcije naučene uzajamnim učenjem napravljenim i na transnacionalnim razini te biti u mogućnosti povećati svijest i osnažiti mogućnosti, na više razina, usvajanja inovacije u svakodnevicu poslovnog upravljanja.
Slično malim i srednjim poduzećima, i velika poduzeća jedna su od glavnih ciljnih skupina projekta BLUE ECOSYSTEM, s glavnim osvrtom na plavu inovaciju i plave tehnološke sektore, gdje je konzistentnost velikih poduzeća veća, npr. isto vrijedi i za spomenute industrijske sektore i tvrtke pružatelje tehnologija, vanjske, ali povezane s lancima plavoga gospodarstva.

Ciljevi projekta:
- dizajniranje i testiranje teritorijalnih Co-creation Innovation Labs za ubrzanje tranzicije prema konkurentnom, inovativnom, održivom i otpornom ekosustavu Plavog rasta u pilot regijama uz angažman svih dionika
- učinkovito iskorištavanje inovacijskog potencijala s usklađenim alatima i praksama
- povećanje suradnje i kapaciteta dionika 5helix posebno u kontekstu RIS3

Očekivani rezultati projekta:
- teritorijalni Co-creation Innovation Labs će omogućiti projektnim partnerima da pristup temeljen na inovacijama integriraju u implementaciji svojih regionalnih RIS3 strategija
- stvaranje povoljnih uvjeta za inovacije
- jačanje transnacionalne suradnje na području Mediterana

Događanja vezana uz projekt:

Odobren projekt BLUE ECOSYSTEM prijavljen na natječaj u okviru programa Interreg Euro-MED

Sastanak Upravljačkog odbora projekta Europske unije BLUE ECOSYSTEM


Sastanak partnera projekta BLUE ECOSYSTEM

Održan početni sastanak projekta BLUE ECOSYSTEM

Predstavnici ŽK Zadar u okviru provedbe projekta BLUE ECOSYSTEM sudjelovali na Drugom MED inovacijskom kampu u Barceloni

Održan drugi sastanak Upravljačkog odbora EU projekta BLUE ECOSYSTEM

Održana prva lokalna radionica o izazovima Plavoga gospodarstva u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM

Održana druga radionica i fokus grupa „Oblikovanje budućnosti plavoga gospodarstva“ u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM

Održan treći sastanak Upravljačkog odbora projekta BLUE ECOSYSTEM