Održana druga radionica i fokus grupa „Oblikovanje budućnosti plavoga gospodarstva“ u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM

Sudionici druge radionice u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM
Izvor: HGk
Održana druga radionica i fokus grupa „Oblikovanje budućnosti plavoga gospodarstva“ u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM
Objavljeno: 19. 02. 2025. , Ažurirano: 19. 02. 2025.

Sudionici druge radionice u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM
Izvor: HGk
HGK- Županijska komora Zadar je u svojim prostorijama organizirala drugu radionicu i fokus grupu u sklopu provedbe BLUE ECOSYSTEM sufinanciranog iz programa Europske unije Interreg EURO-MED. Ovaj projekt kojemu je glavni cilj poticanje inovacija i održivosti u Plavom gospodarstvu mediteranske regije, s posebnim naglaskom na suradnju različitih dionika, HGK- Županijska komora Zadar provodi u svojstvu partnera s još devet institucija iz Italije, Francuske, Grčke, Portugala, Španjolske, Albanije i Cipra, dok je pridruženi partner ŽK Zadar Sveučilište u Zadru.
Radionica je organizirana suradnji s projektom Digitalni inovacijski HUB InnovaMare, čiji je glavni cilj da DIH postane lider na prekograničnoj i EU razini, u jačanju istraživačkih kapaciteta i prijenosa tehnologije za razvoj inovativnih pomorskih tehnologija koje će omogućiti digitalnu i zelenu transformaciju za održivo plavo gospodarstvo i Jadransko more.
Okupljene je uime domaćina pozdravila Maša Jurin, voditeljica projekta u HGK-Županijskoj komori Zadar predstavivši prisutnima glavne ciljeve i aktivnosti projekta BLUE ECOSYSTEM dok je Željka Rajković, predstavnica projekta DIH InnovaMare mentorski vodila sudionike kroz praktičan dio radionice.
Cilj radionice i fokus grupe bio je razvijanje projektnih koncepata usmjerenih prema rješavanju izazova plavoga gospodarstva u tri ključna sektora – turizam, infrastruktura i promet i akvakultura i ribarstvo koji su istaknuti i definirani tijekom prve radionice u sklopu ovoga projekta održane u prosincu prošle godine.
Na radionici se okupilo dvadeset ključnih dionika projekta s područja Zadarske županije, odnosno predstavnika tzv. peterostruke spirale – gospodarskog sektora, akademske zajednice, donositelja odluka, civilnog društva i organizacija za zaštitu okoliša koji su podijeljeni u grupe prema tematskim područjima zajednički razvijali inovativne projektne koncepte usmjerene na održivo plavo gospodarstvo.
Suradnja ovih sudionika ključna je za održivi razvoj plavog gospodarstva jer omogućuje integraciju različitih perspektiva, znanja i resursa u rješavanju kompleksnih izazova. Ovakav pristup donosi konkretne koristi svim sudionicima, jača otpornost plavog gospodarstva i osigurava održivi razvoj Jadranskog mora.
Osim toga, ovakve suradnje osiguravaju poticanje inovacija i tehnološkog razvoja, održive zaštite prirodnih resursa, podrška je donošenju učinkovitih javnih politika, ali i jačanju regionalne i međusektorske konkurentnosti i potiču razvoj rješenja kroz projektne koncepte.
Projekt BLUE ECOSYSTEM, ukupnog proračuna približno 2,9 milijuna EUR sufinanciran je sredstvima programa teritorijalne suradnje EU Interreg Euro-Med. Provedba projekta započela od 1. siječnja 2024. a trajat će do 30. rujna 2026. godine (33 mjeseca). Program europske teritorijalne suradnje INTERREG Euro-MED ima za cilj učiniti mediteransku regiju pametnijom (programski prioritet Smarter MED) i zelenijom te poboljšati interakciju među njenim dionicima.