Završene pilot aktivnosti EU projekta CHAIN REACTIONS za umrežavanje i poticanje inovativnog razvoja u ICT-u i elektronici


Objavljeno: 28. 03. 2022. , Ažurirano: 28. 03. 2022.


U sklopu EU projekta CHAIN REACTIONS na kojem Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar sudjeluje kao projektni partner završene su pilot aktivnosti koje su se provodile u pet gospodarskih sektora i deset regija obuhvaćenih projektom.

Sektori koji su bili u fokusu:

  1. Napredna proizvodnja,
  2. ICT i elektronika,
  3. Energetika i zaštita okoliša,
  4. Zdravstvo i medicina,
  5. Bioekonomija.

Zemlje u kojima su se provodile pilot aktivnosti su Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Njemačka, Poljska, Slovačka i Slovenija. Neke zemlje su bile zastupljene s više partnera.

Po dva partnera djelovala su unutar jednog odabranog sektora. ŽK Zadar odabrala je sektor ICT i elektronike u kojem je svoje pilot aktivnosti razvijala sa duo-partnerom Košice IT Valley iz Slovačke, koji je odabrao isti sektor. Još su dva projektna partnera sudjelovala u pilot aktivnostima ŽK Zadar, a to su Regional Development Agency iz Plzena u Češkoj i Styrian Technology Park iz Maribora u Sloveniji. Češki partneri odabrali su naprednu proizvodnju, a slovenski energetiku i okoliš kao sektore u kojim će djelovati. Povezivanje s njima pridonijelo je transnacionalnoj i međusektorskoj suradnji. Pilot aktivnosti započele su na proljeće 2020. godine i trajale su do kraja veljače tekuće godine. Cijeli projekt završava 31. ožujka ove godine.

ZK_Zadar_Hackathon_Chain_Reactions.jpg
Marko Jović iz ŽK Zadar, Davor Novokmet iz tvrtke Kodium Pro, pobjednice hackathona, te predsjednik ŽK Zadar Denis Ikić koji je uručio nagradu pobjednicima; Izvor: HGK.


Projekt CHAIN REACTIONS usredotočen je na probleme mnogih srednjoeuropskih regija, a to je povećanje kapaciteta unutar industrijskog poslovanja kako bi se upila nova znanja i pretvorila u konkurentske prednosti i poslovne vrijednosti. Namjera je pomoći malim i srednjim poduzećima u prevladavanju manjka kapaciteta za inovacije i transnacionalne lance vrijednosti. Projekt nastoji osnažiti regionalne ekosustave znanjem i alatima koji pomažu poduzećima u prevladavanju tih prepreka i stvaranju održivog rasta putem inovacija, a pilot aktivnosti su način kako se to namjeravalo postići.

Cilj pilot aktivnosti ŽK Zadar bio je poticanje inovacija, pronalaženje novih softverskih rješenja i poslovnih partnera, transnacionalna i međusektorska suradnja te prijenos znanja i iskustava. ŽK Zadar je to namjeravala postići kroz uključivanje različitih aktera povezanih sa sektorom ICT i elektronike na nacionalnoj i transnacionalnoj razini u sastanke, treninge, radionice, hackathon i matchmaking događaj.

U sklopu pilot aktivnosti ŽK Zadar razvijeno je 12 softverskih rješenja za naprednu proizvodnju te energetiku i okoliš, a nagradu najboljeg ponijela je mala IT tvrtka Kodium Pro d.o.o. iz Zagreba koja je razvila tzv. KIES platformu (Kodium Intelligent Energy Saver). Radi se o rješenju koje može prikupiti bilo kakvu vrstu senzorskih podataka, procesuirati je i omogućiti kvalitetan uvid u poslovni proces tvrtke. Ono koristi AI modul (umjetnu inteligenciju) koji automatski traži anomalije, detektira korelirane senzore i "uči u hodu". Rješenje nudi naprednu regresijsku analizu za predviđanje budućih potreba i praćenje efikasnosti radi donošenja kvalitetnih poslovnih odluka. Platforma KIES namijenjena je tvrtkama koje žele kontrolirati potrošnju i poboljšati efikasnost, bilo kojim tvrtkama koje žele dublji uvid u vlastitu proizvodnju, tvrtkama koje implementiraju ili žele implementirati ISO 50001, komunalnim poduzećima koja trebaju daljinsko očitavanje te ekološki nastrojenim kompanijama koje žele smanjiti vlastiti energetski i CO2 otisak.

Hatchaton Chain Reactions.jpg
Hackathon u projektu Chain Reactions 24. studenog 2021. godine; Izvor: HGK.


Kroz razna događanja na pilot-aktivnostima sudjelovali su predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti, znanstveno-istraživačke zajednice, sveučilišta, javnih poduzeća, potpornih institucija, razvojnih agencija, klastera i naravno malih i srednjih poduzeća, koja su činila najveći udio sudionika. Ukupno je u pilot-aktivnostima ŽK Zadar sudjelovalo 67 domaćih i stranih subjekata, od čega 45 malih i srednjih poduzeća.
Također je osigurana održivost rezultata projekta nakon njegova završetka jer su dogovorene buduće aktivnosti u idućih nekoliko godina sa projektnim partnerima i drugim zainteresiranim dionicima, prvenstveno malim i srednjim poduzećima.

Više o ostalim pilot-aktivnostima projektnih partnera možete pronaći OVDJE.