U ŽK Vukovar održan infodan Mogućnosti sufinanciranja poduzetničkih projekata sredstvima EU

Objavljeno: 09. 04. 2018. , Ažurirano: 19. 04. 2018.

U Županijskoj komori Vukovar 18. travnja, u suradnji s Europskom poduzetničkom mrežom, održan je infodan Mogućnosti sufinanciranja poduzetničkih projekata sredstvima EU s posebnim naglaskom na trenutno otvorene natječaje Izgradnja i opremanje proizvodnih kapaciteta MSP te Razvoj poduzetništva u gradu Vukovaru.

Cilj prezentacije bio je upoznati poduzetnike, ponajprije mikro, mala i srednja poduzeća, s mogućnostima sufinanciranja projekata sredstvima Europskih strukturnih i investicijskih fondova bespovratnim sredstvima te financijskim instrumentima – mikrokreditima, a prezentaciju je održao Julije Katančević iz Sektora za međunarodne odnose i EU Hrvatske gospodarske komore.

Kroz natječaj Izgradnja i opremanje proizvodnih kapaciteta MSP potiču se početna ulaganja u kapacitete MSP-ova, odnosno u izgradnju i/ili opremanje poslovnih jedinica. Prihvatljive su aktivnosti u okviru ovog natječaja ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu, čiji je cilj izgradnja/rekonstrukcija i opremanje novih ili održavanje i opremanje postojećih proizvodnih kapaciteta te posljedično podizanje konkurentnosti poduzetnika na domaćem i inozemnom tržištu. Ukupna je alokacija natječaja 200.000.000 HRK, dok će se dodijeljene potpore kretati u rasponu od 500.000 do 15 milijuna kuna, uz intenzitet potpore od 45 posto za mikro i mala te 35 posto za srednja poduzeća. Cilj drugog natječaja, Razvoj poduzetništva u gradu Vukovaru, je stvoriti održivu fizičku, socijalnu i gospodarsku regeneraciju Grada Vukovara s ciljem smanjenja socijalnih nejednakosti, isključenosti i siromaštva. Po ovom pozivu, ukupno će se dodijeliti 7.000.000 kn i to 4.000.000 kao regionalne potpore uz intenzitet potpore od 45 posto za mikro i mala te 35 posto za srednja poduzeća i 3.000.000 kn kao potpore male vrijednosti uz intenzitet potpore do 85% za mikro, mala i srednja poduzeća.

vu infodan.jpg

Uz HGK, kao partnerska institucija na infodanu sudjelovala je i Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) koja je predstavila svoje usluge za sufinanciranje vlastitog učešća tvrtki u EU projektima te ostale linije kreditiranja koje su poduzetnicima na raspolaganju, a predavanje je održao Boris Čagalj, voditelj područnog ureda HBOR-a za Slavoniju i Baranju.