Izvor: HGK

Održana dvanaesta sjednica Strukovne grupe turizma Županijske komore Virovitica

Objavljeno: 18. 05. 2018. , Ažurirano: 28. 05. 2018.

U hotelu Kurija Janković u Kapela Dvoru, pod predsjedanjem Alena Fabčića, predsjednika Strukovne grupe, 24. svibnja održana je dvanaesta sjednica Strukovne grupe turizma Županijske komore Virovitica, na kojoj se raspravljalo o aktualnom stanju u turizmu na području Virovitičko-podravske županije, a predstavljene su i aktivnosti Turističke zajednice županije.

U 2016. godini u djelatnosti turizma ostvaren je ukupan prihod od 37,7 milijuna kuna.

Na području Virovitičko-podravske županije u 2017. godini boravila su 14.184 turista, što je 11 posto više u odnosu na 2016. godinu, te čini udio od 0,08 posto turista koji su boravili u Republici Hrvatskoj.

Istovremeno su turisti ostvarili 33.453 noćenja, odnosno 0,04 posto od sveukupno ostvarenih noćenja u Hrvatskoj, od čega ostvarena noćenja domaćih turista čine 0,4 posto, a stranih turista 0,01 posto.

U 2017. godini u odnosu na prethodnu 2016. godinu ostvareno je povećanje od 8,47 posto noćenja, od čega je broj noćenja domaćih turista povećan za 6,80 posto, a stranih turista za 12,72 posto.

2.JPGIzvor: HGK

Nakon rasprave u kojoj su sudjelovali svi nazočni članovi Strukovne grupe turizma i predstavnici TZ-a i RA radi jačanja turističke tražnje, a time i povećanja ukupnog prihoda te broja zaposlenih, zaključeno je:

• da je izuzetni rast prihoda u turizmu evidentan u rastu broja dolaska turista i ostvarenih noćenja
  • da je potrebno promocijom brendirati turističke destinacije VPŽ-a sa susjednim županijama i susjednom Mađarskom
  • da je potrebno postojeće sadržaje kvalitetno razvijati i uvesti nove sadržaje
  • da kreditiranje gospodarskih subjekata u turizmu treba izjednačiti s uvjetima koje imaju i ostali dijelovi poslovne zajednice, a kamatnu stopu maksimalno sniziti
  • da treba razvijati turističku infrastrukturu, primarno receptivne kapacitete, ali i prometnu infrastrukturu osobito izgradnjom brze ceste Gradec – Bjelovar – Virovitica – Mađarska granica
  • da se izuzetno ocjenjuje edukacija visoko školovanih kadrova VŠMTI Virovitica, koji će zapošljavanjem u turističku djelatnost pridonijeti kvalitetnijim uslugama, a svojom kreativnošću uvesti niz novih sadržaja
  • da se maksimalno svi angažiraju kako bi povećali korištenje sredstava EU
  • da bi se trebalo povećati minimalne plaće djelatnicima bez opterećivanja poduzetnika u turizmu.

Sjednici su, osim članova Strukovne grupe, prisustvovali i predstavnici turističkih zajednica s područja Virovitičko-podravske županije, Visoke škole za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Virovitičko-podravske županije, Javne ustanove Park prirode Papuk i Razvojne agencije Vidra, koji su prisutne upoznali sa svojim aktivnostima.