Izvor: HGK - ŽK Virovitica
Autor: HGK - ŽK Virovitica

Održana 17. sjednica Strukovne grupe drvno-prerađivačke industrije Županijske komore Virovitica

Objavljeno: 02. 05. 2018. , Ažurirano: 08. 05. 2018.

U Županijskoj komori Virovitica, pod predsjedanjem Damira Kelave, predsjednika Strukovne grupe, 7. svibnja održana je 17. sjednica Strukovne grupe drvno-prerađivačke industrije. Na sjednici se raspravljalo o aktualnom stanju u drvno-prerađivačkoj industriji na području Virovitičko-podravske županije (VPŽ), u kojoj djeluju ukupno 44 tvrtke, među kojima 18 tvrtki u finalnoj drvnoj industriji, a 26 tvrtki u ostaloj drvno-prerađivačkoj industriji.

U drvno-prerađivačkoj industriji VPŽ-a radi 2045 zaposlenih, među kojima je u finalnoj drvnoj industriji 1486 zaposlenih, što čini 72,67 posto i 559 zaposlenih je u ostaloj DPI, što čini 27,33 posto ukupno zaposlenih u drvno-prerađivačkoj industriji Virovitičko-podravske županije.

Konstatirano je da se izuzetnim ocjenjuje Pismo razumijevanja, dokument potpisan na deset godina, između Hrvatskih šuma i Udruženja drvoprerađivača HGK, kojim se određuje transparentna raspodjela drvnih trupaca po svakom proizvođaču, te se za učinjeno posebno iskazuje zahvalnost Tomislavu Tolušiću, ministru poljoprivrede. Pojedini specifični slučajevi trebaju se razriješiti na optimalan način u skladu sa sadržajem Pisma razumijevanja.

Drvno-prerađivačka industrija Virovitičko-podravske županije bilježi porast ostvarenih ukupnih prihoda, osobito izvoza finalne drvno-prerađivačke industrije na inozemna tržišta.

Evidentan je nedostatak stručne radne snage koja treba raditi na najsuvremenijoj opremi u tehnološkom procesu, a mladi ne pokazuju zanimanje za obrazovanje za zanimanja u drvno-prerađivačkoj industriji.

U drugom dijelu sjednice, Tatjana Kos, voditeljica projekta Design District, predstavila je prvi međunarodni sajam namještaja Design District koji će se održati od 15. do 18. studenoga u Rovinju. Članovi Strukovne grupe suglasni su da je važno sudjelovati na sajmovima, što otvara mogućnost tržnog plasmana.

Milan Vanđura, direktor HGK – Županijske komore Virovitica, upoznao je sve nazočne s ostalim aktivnostima HGK – Županijske komore Virovitica.

Dogovoreno je da se sjednice, osim u HGK – Županijskoj komori Virovitica, održavaju i u pojedinim tvrtkama. Domaćin sljedeće sjednice je Pan parket iz Čačinaca.