U Virovitici obilježen Svjetski dan sajmova

Objavljeno: 25. 05. 2018. , Ažurirano: 12. 06. 2018.

U Centru kulture, u Virovitici je 6. lipnja održana peta konferencija o sajmovanju Trendovi i iskustva u transformaciji sajamske industrije, u okviru obilježavanja Svjetskog dana sajmova (Global Exhibitions Day) te u organizaciji i pod pokroviteljstvom Suvremene trgovine, Hrvatske gospodarske komore, Virovitičko-podravske županije i grada Virovitice.

Auditorium-GED-2018-Virovitica-Croatia.jpg

Na konferenciji je bilo više od sto sudionika iz sedam zemalja, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Mađarske, Njemačke, Slovenije i Srbije, a među njima i predsjednik Gospodarske/Privredne komore Federacije BiH iz Mostara Marko Šantić i ataše u Odjelu za ekonomske poslove Veleposlanstva Mađarske u RH Botond Márk Riczkó.

U uvodnom se dijelu nazočnima uime organizatora obratio direktor i glavni urednik časopisa Suvremena trgovina Srećko Sertić istaknuvši da se sajmovi u Europi, koji još uvijek čine više od 65 posto svih relevantnih sajamskih priredbi u svijetu, nalaze pred novim investicijskim ciklusom.

"Više od 5 milijardi eura uložit će se u sajamske prostore i posebno sajamsku infrastrukturu u narednih 10 godina. Cilj je zadržati primat i osposobiti se za konkurentsku bitku u budućnosti", rekao je Sertić.

Nazočnima se obratio i gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin koji je, govoreći o sajmu Viroexpo, kazao kako je ta manifestacija dokaz koliko daleko može dogurati jedna manja ideja.

"Virovitica nema hotele, udaljena je od svih autocesta, nemamo nikakve pretpostavke za razvoj ovakve manifestacije, osim dobre volje ljudi u institucijama koji dokazuju da je zajedničkim djelovanjem sve moguće. Sljedeće je u planu gradnja hale za Viroexpo, imamo zainteresirane investitore za gradnju hotela i u Virovitici se događaju stvari koje su nekada bile nezamislive, velikim dijelom zahvaljujući Viroexpu", rekao je gradonačelnik Ivica Kirin.

IMG_6823.jpg

Josip Zaher, potpredsjednik HGK za turizam, trgovinu i financije, izrazio je kako mu je zadovoljstvo što se ova manifestacija danas održava u Virovitici i što se u jednom nevelikom gradu organizira sajam koji je odavno nadišao lokalne razmjere te postao međunarodni.

"Želio bih istaknuti da je sajam još uvijek prilika za potvrdu statusa na tržištu te mjesto za pronalazak novih tržišta na koje bi tvrtke mogle plasirati svoje proizvode i usluge. Unatoč sve prisutnijim internetskim modelima komuniciranja i prodaje, sajam kao izravni marketing koji karakterizira komunikacija licem u lice ostaje i dalje vodeći element koji bitno pridonosi lancu prodaje, plasmana, opskrbe", istaknuo je Josip Zaher.

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović rekao je kako su Grad Virovitica i Virovitičko-podravska županija tradicionalno sajamski grad i županija.

"Osim sajma Viroexpo koji je međunarodno poznat, imamo još nekoliko sajmova. To je sajam Agroexpo koji smo pokrenuli prije nekoliko godina i koji je lokalni, ali i tu se iz godine u godinu povećava broj izlagača iz drugih gradova i županija. Imamo i Izložbu malih životinja koja je također postala brend našega grada i županije", naglasio je Igor Andrović.

Konferenciju je otvorio ravnatelj SAFU-a Tomislav Petric, koji je pohvalio timski rad Grada i Županije, dviju komora i turističkih zajednica.

"Radilo se korak po korak i Međunarodni sajam Viroexpo danas je pokretač razvoja. Prije dvije do tri godine Viroexpo se održavao u bivšoj Virovitičanki, no gospodarstvenik je tražio taj prostor za otvaranje pogona. Sajam koji je bio progresivan ustupio je prostor poduzetniku za daljnji razvoj i nova radna mjesta", rekao je Tomislav Petric.

U radnom su dijelu izlaganja održali: Ante Gavranović koji je održao prezentaciju o Tri dimenzije sajmovanja – Stanje i promjene – uvjet napretka – opći pregled sajamske industrije, prof. dr. Zvonko Pavlek predstavio je Najnovije trendove u svjetskoj sajamskoj industriji, prof. dr. Nikola Knego govorio je o Promjenama u očekivanju izlagača i posjetitelja. Davor Okičić iz Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore održao je prezentaciju o Posebnoj ulozi i značenju regionalnih sajmova (njemačka iskustva).

DSC01616.jpg

Direktor HGK – Županijske komore Virovitica Milan Vanđura održao je prezentaciju o 23 godine sajma Viroexpo u funkciji regionalnog razvoja

Održan je i panel Kakve koristi ima gospodarstvo od nastupa na sajmovima, u kojem su sudjelovali predstavnici najvažnijih sajmova iz svih zemalja sudionica konferencije.

Panelists-GED-Virovitica-2018-Croatia.jpg

U panelu su sudjelovali: sa Zagrebačkog velesajma Zoran Ušurić, direktorica marketinga i informiranja u Končaru Renata Godek, direktor sajma Viroexpo Bojan Mijok, predsjednik OO sajma Zagorski gospodarski zbor i predsjednik ŽK Krapina Josip Grilec, voditelj međunarodnih poslova sajma Gazdanapok Szentlorinc iz Mađarske Robert Gyorvari, direktor Celjskog sajma Robert Otorepec, direktor sajma Ekobis iz Bihaća i glavni tajnik Privredne komore Unsko-sanskog kantona Nihan Šušnjar, direktor sajma ZR Biznet iz Zrenjanina i direktor Regionalne privredne komore Srednjebanatskog upravnog okruga Predrag Stankov, direktor Bjelovarskog sajma Davorin Posavac i direktor Osječkog sajma Alen Vukašinović.

Suvremena trgovina prihvatila je Viroviticu za domaćina ovog stručnog događaja, nakon Zagreba i Opatije, a u nominaciji s ostalim velikim sajmovima i urbanim središtima iz Republike Hrvatske, primarno zbog izuzetnih rezultata u dosadašnjoj organizaciji i realizaciji Viroexpa, međunarodnog sajma gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede.