Direktor ŽK Virovitica Milan Vanđura, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin i pročelnik UO za financije i gospodarstvo Siniša Palm (s desna na lijevo)
Izvor: Grad Virovitica - M. Bašić

Izuzetan porast broja poduzetnika u Virovitičko-podravskoj županiji i gradu Virovitici

Objavljeno: 29. 01. 2019. , Ažurirano: 31. 01. 2019.

U Gradu Virovitici 29. siječnja održan je poslovni susret gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina i pročelnika Upravnog odjela za financije i gospodarstvo Siniše Palma s direktorom ŽK Virovitica Milanom Vanđurom.

Direktor je predstavio makroekonomske pokazatelje o sudjelovanju Virovitice u ukupnom prihodu i broju poduzetnika, prema razini Virovitičko-podravske županije i Republike Hrvatske. Gradonačelniku je uručio publikaciju Karakteristike gospodarstva Virovitičko-podravske županije u 2017. godini, koju je izradio Odjel za makroekonomske analize ŽK Virovitica, publikaciju Županije – razvojne raznolikosti i gospodarski potencijali i brošure Demografija po županijama, Plaća po županijama i Razvijenost statističkih regija NUTS 3 razine u EU, koje je izradio Sektor za financijske institucije i ekonomske analize HGK.

U županiji je tijekom 2015. bio je 881 poduzetnik, a u 2017. 1.064 poduzetnika, što je porast od 21%.
U gradu Virovitici u 2015. bilo je 299 poduzetnika, a u 2017. 394 poduzetnika, što je više za 95 poduzetnika, odnosno 31,7%.

Poslovna zajednica smatra da je neophodno definirati djelatnosti i proizvode na bazi domicilnih resursa koji bi trebali biti okosnica gospodarskog razvoja.

Na poslovnom je susretu gradonačelnik upoznat s inzistiranjem članica zajednice na tome da je potrebna hitna izgradnja prikladne prometne infrastrukture, ponajprije suvremene cestovne prometnice Panonike na prometnom pravcu Vrbovec II – Bjelovar – Virovitica – Barcs i ostaloj infrastrukturi, porastu broja poduzetnika i njihova ukupnog prihoda u Virovitičko-podravskoj županiji i gradu Virovitici, što je rezultat sinergijskog djelovanja samih poduzetnika, ali i poduzetničke klime Virovitičko-podravske županije, Grada Virovitice, HGK – Županijske komore Virovitica, Hrvatske obrtničke komore – Područne obrtničke komore Virovitičko-podravske županije, razvojnih agencija VIDRA i VTA te županijskoga Poduzetničkog inkubatora.

Osobito, impuls razvoju gospodarstva daje Viroexpo, međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede u Virovitici, čiji je ŽK Virovitica jedan od nezaobilaznih organizatora.
Viroexpo daje priliku onima koji tek počinju da steknu prva praktična iskustva u promociji i plasmanu, a onima koji već rade da pronađu nove poslovne partnere i tako povećaju svoj tržni udio.