Izvor: ŽK Virovitica

Održan 4. sajam vina i kulena

Objavljeno: 15. 06. 2018. , Ažurirano: 03. 07. 2018.

U Orahovici je 30. lipnja i 1. srpnja na izletištu Jezero održan 4. Sajam vina i kulena.

Sajam je organiziran u sklopu projekta Interreg V-A Hungary – Croatia Co-operation Programme 2014. – 2020. Project: HU-CRO Wine Stories II, koji sufinancira EU.

DSC01800.jpg

Na svečanosti otvorenja, uz prisustvovanje zamjenika župana Virovitičko-podravske županije Darka Žužaka, govorili su zamjenik gradonačelnice Orahovice Dalibor Fofonjka, koji je otvorio sajam, direktor Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Virovitica Milan Vanđura i dogradonačelnik grada Villanya Emil Tezesa.

Zamjenik gradonačelnice Orahovice Dalibor Fofonjka naglasio je da sajmom grad pomaže vinogradarima, vinarima i malim poduzetnicima u promociji i plasmanu proizvoda. Izgradnjom kušaonice vina, koja se financira sredstvima EU, povećat će se plasman.

Direktor HGK – Županijske komore Virovitica Milan Vanđura naglasio je kako HGK podržava sve promotivne manifestacije, sajmove i izložbe, pa tako i sajam u Orahovici. Sajmovi se pozitivno reflektiraju na razvoj gospodarstva i sredine u kojima se održavaju, od gradova i županija do državne razine.

Hrvatska gospodarska komora potiče proizvodnju kvalitetnih proizvoda, a kako bi bili prepoznatljivi na tržištu, dodjeljuje im znakove Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko. Osobito proizvode s tim znakovima, ali i ostale proizvode, HGK promovira na akciji Kupujmo hrvatsko te ostalim svojim aktivnostima, potičući svijest hrvatskih građana da kupovinom hrvatskih proizvoda čuvaju svoja radna mjesta.

Lepeza ovih specifičnih proizvoda, kulena i vina, sjajna su promocija ovoga kraja i najbolji poticaj turistima da posjete Orahovicu i ostale turističke destinacije u Virovitičko-podravskoj županiji. Potvrđena kvaliteta danas ocjenjivanih proizvoda otvara mogućnost njihova plasmana i u trgovačkim lancima, na zadovoljstvo proizvođača i potrošača.

Predsjednica stručnog povjerenstva za ocjenjivanje vina Ivana Nemet izrazila je zadovoljstvo povećanjem razine kvalitete predstavljenih vina. Ocijenjena su 54 uzorka vina i dodijeljeno je 27 zlatnih, 23 srebrne i dvije brončane medalje, a dva su vina dobila priznanja. Najbolje je ocijenjeno bijelo vino graševina berbe 2017. Podruma Vineda iz Vukosavljevice, najbolje je crno vino Cabernet sauvignon berbe 2016. također Podruma Vineda, dok je šampion sajma vino graševina berba 2008. Starog podruma iz Slatine.

Predsjednik stručnog povjerenstva za ocjenjivanje kulena Vladimir Pleša izuzetnom je ocijenio kvalitetu kulena i evidentan trend povećanja proizvodnje kvalitetnog kulena u cijeloj Slavoniji.

Ocijenjena su 24 uzorka kulena, a dodijeljeno je šest zlata, devet srebra i devet bronci. Šampionom sajma proglašen je kulen Josipa Ergovića iz Ramanovaca, vicešampion je kulen Darka Rožmarića iz Tenje.

DSC01764.jpg