ŽK Split: Poziv na prvu zajedničku konferenciju foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta

Objavljeno: 14. 03. 2018. , Ažurirano: 18. 09. 2018.

Prva zajednička konferencija foruma gospodarskih komora, gradova i sveučilišta jadransko-jonskog područja održat će se od 16. do 18. listopada 2018. u Splitu.

Skup će okupiti tri postojeće mreže civilnog društva na jadransko-jonskom području: Forum gospodarskih komora, Forum jadransko-jonskih gradova te mrežu sveučilišta – Uniadrion. Navedena tri foruma predstavljaju mrežu više od 120 tijela i institucija iz osam zemalja te su identificirani kao ključni dionici Strategije Europske unije za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR).

Glavni organizatori skupa su Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, Hrvatska gospodarska komora te ŽK Split. Potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze te v. d. predsjednice ŽK Split, Mirjana Čagalj, ujedno je i predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora.

Događaj se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i pet hrvatskih ministarstava (Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo turizma i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture), te uz podršku AI-NURECC inicijative i Europske komisije.

AI-NURECC je inicijativa ključnih dionika Jadransko-jonske regije, koju koordinira Konferencija perifernih pomorskih regija (CPMR) uz potporu Jadransko-jonske euroregije (AIE), Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora (Forum AIC), Foruma jadransko-jonskih gradova (FAIC) i UniAdriona. Cilj Inicijative je potpora provedbi Strategije Europske unije za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR) te promicanju djelotvornije suradnje između regionalnih i lokalnih vlasti, sveučilišta, gospodarskih komora, udruga i mreža mladih, poduzetnika i civilnog društva koji osiguravaju širu teritorijalnu pokrivenost, na regionalnoj i lokalnoj razini.

Središnji događaj je u srijedu, 17. listopada, kada će se nakon svečanog otvaranja održati dva panela.

Naziv prvog panela je Ljudi u pokretu jer mobilnost predstavlja jedno od glavnih obilježja globaliziranog svijeta te je od iznimne važnosti pratiti sve oblike mobilnosti, kao i izazove i mogućnosti koje donosi. Naglasak će biti na kretanju radne snage, studenata i turista te utjecaju ovih kretanja na strukturu i karakteristike radne populacije, BDP, produktivnost, zaposlenost i ostale aspekte gospodarskog i društvenog života.

Drugi panel, Regija u pokretu, usmjerit će se na mogućnosti i trendove u regiji na raznim poljima, poput financiranja, prometa i turizma. Posebna će pozornost biti posvećena digitalizaciji, primjenjivoj na gotovo sva područja djelovanja, kao prilici i preduvjetu za ujednačavanje razvijenosti regije.

Istoga dana u popodnevnim satima svoje godišnje sastanke održat će i sedam okruglih stolova: Plavi rast, Povezivanje regije, Kvaliteta okoliša/Poljoprivreda, Održivi turizam, Poduzetništvo žena, Društveni izazovi i Ekonomske analize, te Radna grupa za upravljanje EU projektima.

Ova predstojeća zajednička konferencija pod nazivom ''Korijeni i putevi - prošlost, sadašnjost i budućnost za Jadransko-jonsku regiju'' bit će važan iskorak u izgradnji i konsolidiranju odnosa između civilnog društva, lokalnih, regionalnih, nacionalnih i europskih institucija.

U pratećim dokumentima se nalazi nacrt programa.

Zainteresirani za sudjelovanje trebaju se prijaviti najkasnije do 10. listopada putem linka:

ONLINE REGISTRACIJA