U ŽK Split održan savjetodavni okrugli stol o institutu minimalne plaće

Objavljeno: 05. 06. 2018. , Ažurirano: 14. 06. 2018.

U Županijskoj komori Split Ministarstvo rada i mirovinskog sustava održalo je 13. lipnja savjetodavni okrugli stol s temom minimalne plaće.

Okrugli stol okupio je osim gospodarstvenika i predstavnike poslodavaca, sindikata, stručne javnosti i resornoga ministarstva kako bi zajednički raspravili o načinu budućeg određivanja minimalne plaće.

Predstavnici Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, savjetnik ministra Matija Kikelj, načelnica Sektora za rad i zaštitu na radu Josipa Klišanin, te Ivan Kardum u uvodnom dijelu predstavili su povijeni tijek te trenutno uređenje instituta minimalne plaće u RH. Zadnjih godina bilježi se trend povećanja minimalne plaće, a od početka 2018. godine zabilježen je najveći skok od kada institut minimalne plaće postoji, za 163,80 kuna.

Nakon izlaganja razvila se konstruktivna rasprava te je zaključeno da se zajedničkom suradnjom svih dionika može ostvariti kvalitetna realizacija zakonskih promjena koje se uskoro očekuju.