ŽK Split: Hrvatska proizvodnja za elektroprivredu Saudijske Arabije

Objavljeno: 15. 06. 2016. , Ažurirano: 07. 07. 2016.

Tvrtka Končar – električni uređaji d. d. ove godine obilježava 70 godina od osnutka, ime baštini iz 1972. godine kada postaje dio sustava Končar - elektroindustrija Zagreb. Danas je tvrtka Končar - električni uređaji d. d. članica Nesma grupe, Jeddah, Saudijska Arabija, čije su dionice u 100 % vlasništvu šeika iz Saudijske Arabije.

Godine 2011. tvrtka je  preseljena u novoizgrađenu tvornicu u Prisoju, gospodarska zona Dicmo, nadomak Splita. S radom u protekle četiri godine od preseljenja u moderno opremljenu tvornicu, mladom radnom snagom, te uspjesima tvrtke koja je od gubitaša postala uspješni izvoznik, stručni tim ŽK Split upoznao je za njihovog posjeta predsjednik uprave, Anđelko Ercegović, koji ovu tvrtku  vodi već nekoliko godina.

1

Preseljenjem u Poduzetničku zonu Dicmo tvrtka Končar - električni uređaji d. d. ostvarila je dobre kontakte s lokalnom zajednicom, što se prvenstveno manifestiralo značajnim zapošljavanjem lokalnog stanovništva, posebno nezaposlenih žena za koje je u sjedištu tvrtke organizirano školovanje za elektrotmontažne poslove. Zapošljavanje lokalnog stanovništva bilo je naročito intenzivno početkom 2015. godine radi realiziranja višemilijunskog posla izgradnje distributivnih trafostanica za luku Dammam u Saudijskoj Arabiji.

Danas tvrtka ima 163 zaposlenika, od kojih je 35 visoke ili više stručne spreme elektrotehničkog i strojarskog smjera. Ulaganje u razvoj proizvodnje, proizvoda te u osposobljavanje zaposlenika, trajno i snažno, preko Nadzornog odbora i Glavne skupštine,  podupire vlasnik dionica, a što prilično dobro ilustrira podatak da je u spomenuti razvoj tvrtke u proteklih četiri godine uloženo više od 7,5 mil. eura. Kontinuiranom razvoju i tehnološkim inovacijama posvećuje se osobita pozornost čime se proizvodima stalno povećava kvaliteta i konkurentnost.

Integrirani sustav upravljanja ISO 9001:2008 i ISO 14001:2004 implementiran je i između ostaloga važan dokaz uređenosti tvrtke u čestim postupcima pretkvalifikacija za liste odobrenih dobavljača zahtjevnih kupaca poput General Electrica, Siemensa, ABB-a itd.

2

Osnovna djelatnost tvrtke je razvoj, projektiranje, proizvodnja, montaža i servis električnih uređaja i opreme niskog i srednjeg napona za distribuciju električne energije, industriju i brodogradnju. Inženjering i izvođenje investicijskih radova u zemlji i inozemstvu također su dio djelatnosti.

Glavni proizvodi tvrtke su niskonaponski električni uređaji za brodogradnju, koje proizvode već više od 60 godina, a njihov novi proizvod je i visokonaponski (7,2 kV, 2.000 A) sklopni blok za primjenu u brodogradnji, dok srednjenaponski sklopni blokovi za primjenu u proizvodnji i distribuciji električne energije sve više sudjeluju u prihodu od prodaje.

Najznačajnija tržišta na kojima je tvrtka ostvarila poslovnu suradnju su Saudijska Arabija, države Europske unije i Hrvatska. Značajni poslovi odrađeni su za DIV d. o. o., Siemens d. d., Brodosplit d. d., HEP, Cemex Hrvatska d. d.

S obzirom da tvrtka aktivno sudjeluje u postupku javne nabave, mobilni tim Županijske komore Split upoznao je rukovodstvo s novom uslugom Hrvatske gospodarske komore online Katalogom hrvatskih proizvoda, ponudio im podršku u sudjelovanju na sajmovima te  internacionalizaciji proizvoda kroz usluge HGK i Europsku poduzetničku mrežu.

Vlasništvo tvrtke nesumljivo im olakšava izlaz na tržište Bliskog istoka te je gotovo cjelokupan izvoz usmjeren klijentima arapskoga svijeta. S obzirom na visoke zahtjeve tog tržišta, tvrtka ulaže i dodatne napore u certificiranje proizvoda za izvoz. Međutim, želja im je dio proizvodnje svakako plasirati prvenstveno hrvatskom te europskom tržištu. Nadaju se da će uz pomoć Komore ostvariti nove kontakte i lakši plasman svojih proizvoda.