Potpredsjednici HGK Tomislav Radoš i Mirjana Čagalj
Izvor: HGK

U pripremi projekti za program prekogranične suradnje Hrvatska - BiH - Crna Gora

Objavljeno: 13. 09. 2018. , Ažurirano: 13. 09. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Split se 13. i 14. rujna održava sastanak partnerskih konzorcija koji planiraju prijaviti projekte na 2. poziv programa Interreg IPA CBC Hrvatska - BiH - Crna Gora. HGK u suradnji s gospodarskim komorama iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore razvojem prekograničnih projekata nastoji poboljšati institucionalnu infrastrukturu i usluge s ciljem ubrzanja razvoja poslovnoga okruženja, konkurentnosti i internacionalizacije poslovanja gospodarskih subjekata koji djeluju unutar programskog područja.

''Cilj ovih sastanka je finaliziranje šest projektnih prijedloga kako bi bili spremni za prijavu, budući da se objava poziva za prijavu očekuje do kraja rujna'', rekao je potpredsjednik HGK za industriju i IT, energetiku i zaštitu okoliša, Tomislav Radoš.

''Drago mi je da je dugogodišnji zajednički rad kroz Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, kojem ŽK Split predsjedava, rezultirao ovom konkretnom suradnjom na razradi projekata te se nadam da će isti biti uspješno prijavljeni i realizirani'', rekla je potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze i v. d. predsjednica ŽK Split Mirjana Čagalj te ujedno pozvala nazočne na predstojeći zajednički Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora, gradova i sveučilišta, od 16. do 18. listopada ove godine u Splitu.

Inicijativa za jačom suradnjom na prijavi zajedničkih projekata nastala je u lipnju prošle godine nakon 17. Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, na kojem je ŽK Split preuzela predsjedanje Forumom te Mirjana Čagalj izabrana za njegovu predsjednicu. Utvrđena je potreba konkretizacije dugogodišnje suradnje više od 40 gospodarskih komora iz osam zemalja jadransko-jonskog područja kroz veći broj razrađenih i prijavljenih projekata.

U kolovozu prošle godine u ŽK Split djelatnici Sektora za industrijski razvoj i inovacijski sustav su uz potporu predstavnika Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU i Agencije za regionalni razvoj održali četverodnevnu radionicu ''Proces pripreme i prijave na EU programe i projekte''. Nakon splitske, radionica na istu temu i s istim ciljem održana je koncem godine i u Privrednoj komori Federacije Bosne i Hercegovine u Mostaru.

Istovremeno se radilo na definiranju tema od zajedničkog interesa za projektne prijedloge koji bi mogli biti sufinancirani kroz program prekogranične suradnje te se krenulo prema definiranju partnerskih konzorcija i raspisivanju projektnih prijedloga. Ovaj dvodnevni sastanak u Splitu i sama prijava predstavljat će finalizaciju cijelog dosadašnjega procesa.

Programsko područje pokriva površinu od 87.453 km² (od čega 40,5% otpada na područje Hrvatske, 44,9% na područje Bosne i Hercegovine te 14,6% na područje Crne Gore) te broji 5.587.836 stanovnika. Program suradnje sastoji se od NUTS 3 regija, koje obuhvaćaju 12 županija iz Hrvatske, 110 općina iz Bosne i Hercegovine te 10 općina iz Crne gore.

Kao opći cilj Programa suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020. izdvaja se jačanje socijalnog, ekonomskog i teritorijalnog razvoja u pogledu prekogranične suradnje kroz provedbu zajedničkih projekata i aktivnosti.

Razvijanje i podržavanje poslovne podrške malih i srednjih poduzeća, poboljšanje kapaciteta na području poduzetništva kao i podržavanje razvoja inovativnih proizvoda i usluga primjenom inovativnosti, ICT-a i novih tehnologija u gospodarskim aktivnostima i poslovnim procesima samo su neke od planiranih aktivnosti HGK na projektima.