Predvorje Ekonomskog fakulteta u Mostaru
Izvor: HGK

Sajam poslova u Mostaru: ŽK Split povezala dalmatinske poslodavce s mostarskim studentima

Objavljeno: 15. 03. 2019. , Ažurirano: 03. 12. 2020.

Na Sveučilištu u Mostaru 13. ožujka održan je Sajam poslova na kojem su sudjelovale dalmatinske tvrtke u potrazi za sezonskom radnom snagom.

Sajam su zajednički organizirali Hrvatska gospodarska komora, Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine te Sveučilište u Mostaru, a inicirala ga je HGK – Županijska komora Split kako bi se aktivnije pristupilo rješavanju problema pronalaska radne snage, posebno tijekom ljetnih mjeseci.

''Unatoč velikom broju nezaposlenih, kronično nedostaje radnika, posebice u sezoni. Stoga HGK, koja dugoročno rješenje problema vidi u uvođenju dualnog obrazovanja i sustavnom djelovanju, inicira i podupire ovakve susrete poslodavaca i studenata kao jedan od načina privremenog rješavanja ovog problema'', rekla je Antonija Bašić iz HGK - Županijske komore Split.

Ideja sajma bila je povezati poslodavce, ponajprije iz sektora turizma i trgovine, sa studentima mostarskog sveučilišta koji imaju mogućnost rada preko studentskog ugovora (a takvih je više od 11.000) te želju da ljeto provedu radno u najvećim turističkim središtima na hrvatskom Jadranu.

''Odlazak naših studenata na sezonski rad izvan BiH može samo pridonijeti njihovoj kvaliteti i kompetencijama, s kojima će se sutra vratiti natrag. Nama je u interesu da naši studenti budu konkurentni na tržištu rada, a oni na ovaj način imaju priliku poslovno se povezati i osigurati sebi bolju budućnost”, smatra Marko Šantić, predsjednik Gospodarske komore Federacije BiH.

Studenti 2 860x484.jpg

Studenti zainteresirani za posao u Hrvatskoj; Izvor: HGK.

Sajmu se odazvalo dvadesetak tvrtki iz Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske i Šibensko-kninske županije, među kojima su veliki hotelski lanci, poput Valamara, Radissona Blu, Adriatic Luxury Hotelsa, ali i trgovački poput Mlinara.

Poslodavci su zadovoljni odličnim odazivom i interesom mostarskih studenata te se nadaju konkretnoj suradnji i njihovom angažmanu ove sezone.

3 860x574.jpg

Studenti zainteresirani za rad u turizmu; Izvor: HGK.