Potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj: Dualno će obrazovanje mlade spremati za konkretno zaposlenje

Objavljeno: 09. 11. 2018. , Ažurirano: 09. 11. 2018.

U organizaciji Privredne / Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine u Međugorju je 8. studenoga održan Treći poslovni forum na kojem je sudjelovala potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze te predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora Mirjana Čagalj.

Treći poslovni forum otvorio je predsjednik Privredne / Gospodarske komore FBiH Marko Šantić, a u pozdravnim govorima sudionicima su se obratili načelnik Općine Čitluk Marin Radišić, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg, potpredsjednica Vlade FBiH Jelka Miličević te zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda.

Nevenko Herceg, Mirjana Čagalj, Marko Šantić i Vjekoslav Bevanda; Izvor: HGK

Glavna tema Foruma odnosila se na ljudske resurse kao faktor ekonomskog razvitka, a potpredsjednica HGK sudjelovala je na panelu „Ljudski resursi – prednost BiH ili njezin ozbiljan socijalni problem – stanje u zemljama okruženja“ na kojem se posebno izdvojila tema nedostatka radnika u cijeloj regiji te projekcije budućnosti.

„Kada govorimo o ljudskim resursima te općenito o problematici radne snage, Hrvatska je, kao i susjedne zemlje, u nezavidnoj poziciji. Demografske projekcije budućnosti upućuju na to da će broj stanovnika u Hrvatskoj konstantno opadati, a s njim i radno aktivno stanovništvo. Hrvatska gospodarska komora sudjeluje u informiranju gospodarstvenika o mjerama aktivne politike zapošljavanja koje provode Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava te Hrvatski zavod za zapošljavanje. Cilj predstavljanja mjera je omogućiti da poslodavci lakše i brže zaposle potrebnu radnu snagu te da na jednom mjestu dobiju sve informacije o procedurama, visinama potpora i mogućnostima korištenja mjera u skladu s potrebama“, istaknula je Mirjana Čagalj.

Kao predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora Mirjana Čagalj je naglasila da je najveći problem nedostatka radne snage zapravo negativan trend demografije na cijelom jadransko-jonskom području. „Teško je očekivati veliki priljev radne snage ako imate demografski pad. Iako evidencija nezaposlenih sugerira da radna snaga postoji, mnogi sektori pate od njena nedostatka, počevši od turizma i graditeljstva pa nadalje, jer nedostaje ljudi s ključnim kvalifikacijama. Stoga je jedan od osnovnih projekata svih komora sustav dualnog obrazovanja koji će ljude koji su na Zavodu brzo prekvalificirati za potrebna zanimanja, odnosno mlade ljude što prije educirati za poduzeća koja trebaju takvu vrstu zanimanja i osposobiti ih na način da su po završetku takve škole odmah spremni za tržište rada“, kazala je Mirjana Čagalj.

Na panelu su uz potpredsjednicu HGK sudjelovali i pomoćnik ministra razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Sead Džiho, ravnateljica Federalnog zavoda za zapošljavanje Helena Lončar, predsjednik Udruge poslodavaca Biznis Centar Jelah - Tešanj Senad Brka, prorektor Sveučilišta u Mostaru Zdenko Klepić te glavni tajnik Privredne komore Crne Gore Pavle Radovanović.