U ŽK Osijek održana radionica o nabavi spremnika za odvojeno prikupljanje otpada

Objavljeno: 10. 04. 2018. , Ažurirano: 24. 04. 2018.

U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Osijek 23. travnja održana je regionalna radionica o nabavi spremnika za odvojeno prikupljanje otpada.

Tema je radionice bila objava Javnog poziva jedinicama lokalne samouprave za nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje otpada s ciljem da se detaljnije pojasne uvjeti prijave na javni poziv koji je objavljen 6. travnja i otvoren je 45 dana, odnosno do 20. svibnja. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske je Operativnim programom konkurentnosti i kohezija jedinicama lokalne samouprave osiguralo 85 posto EU sufinanciranja spremnika za odvojeno prikupljanje otpada dok 15 posto sredstava moraju osigurati jedinice lokalne samouprave u svojim proračunima.

Sudionicima se uvodno obratio Mile Horvat, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliš i energetike, koji je prisutnima predstavio aktivnosti koje će Ministarstvo provoditi vezano za gospodarenjem otpadom. Skup je pozdravio i Boris Piližota, zamjenika gradonačelnika grada Osijek.

U prvom dijelu radionice Aleksandra Čilić, načelnica u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, istaknula je kako je kroz ovaj javni poziv za iskaz interesa potrebno prikupiti podatke o potrebnoj količini spremnika za odvojeno prikupljanje otpada kao i volumenu spremnika.

"Nakon što Fond obradi sve pristigle zahtjeve, bit će moguće procijeniti ukupni iznos investicije, koja bi mogla iznositi više od 200 milijuna kuna, te će na temelju toga Fond provesti objedinjeni postupak javne nabave" napomenula je Ćilić.

Protokol o financijskom praćenju projekta nabave spremnika za odvojeno prikupljanje otpada predstavio je Ivica Pili.

U sklopu drugog praktičnog dijela radionice Saša Pupovac je kroz vježbe pojasnio metodologiju izračuna radi što točnijeg određivanja potrebne količine spremnika za odvojeno prikupljanje otpadnog papira i kartona, plastike, stakla, tekstila te biootpada.

Predavači su pozvali sve sudionike da prate stranice Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te da sve upite koje imaju dostave na e-mail adresu spremnici@fzoeu.hr gdje će se odgovori na upite objedinjavati i odgovarati jednom tjedno.