Radionica o borbi protiv afričke svinjske kuge
Izvor: HGK ŽK Sisak

Edukacija o mjerama zaštite i sprječavanja širenja afričke svinjske kuge


Objavljeno: 28. 02. 2019. , Ažurirano: 07. 03. 2019.


Radi podizanja svijesti o sprječavanju pojave odnosno ranog otkrivanja afričke svinjske kuge (ASK), Sisačko-moslavačka županija je, u suradnji s HGK – Županijskom komorom Sisak, bila organizator edukacijske radionice o mjerama zaštite i sprječavanja širenja afričke svinjske kuge. Na radionici su se lovci, lovačke udruge i trgovačka društva koja gospodare lovištima upoznali s Naredbom o mjerama za sprječavanje pojave i rano otkrivanje unosa virusa afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske (NN 111/2018).

Edukaciju su održali predstavnici Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede. Domagoj Križaj, viši savjetnik specijalist u sektoru lovstva Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije, istaknuo je da je riječ bolesti koja se nezaustavljivo širi Europom i izuzetno ugrožava i svinjogojski sektor i lovstvo kad je riječ o divljači, odnosno divljoj svinji. Radionica je ponajprije namijenjena lovcima jer su oni prva crta obrane te postoji mogućnost da će pronaći trupla koja bi širila afričku svinjsku kugu po Hrvatskoj.

Naglasio je i kolika je realna opasnost da se afrička svinjska kuga pojavi u Hrvatskoj: "Hrvatska nije zaražena, ali je zasad rizična zemlja. I u Hrvatskoj i u Europskoj uniji opasnost od afričke svinjske kuge jako se podcjenjuje. To je virusna zarazna bolest divljih i pitomih svinja za koju nema lijeka, a kod zaražene populacije 95 posto životinja ugine u roku od pet do sedam dana. Dakle, iznimno je opasna i jako je velika prijetnja i lovstvu i svinjogojskoj industriji."

Uz smanjenje populacije divljih svinja kao prirodnog izvora bolesti, temelj su sprječavanja ulaska i širenja bolesti biosigurnosne mjere. U stručnom smislu, konstatirano je zaista dovoljno davno da je potrebno ustanoviti trenutnu razinu biosigurnosnih mjera na farmama i svim domaćinstvima koja drže svinje, a tu procjenu provode veterinari u skladu s uputama Ministarstva poljoprivrede u postupku tzv. kategorizacije domaćinstava.