Heri Bezić, Nina Perko, Andreja Vedrina, Damir Trut, Tomislav Družak i Rene Cipovec (na fotografiji, s lijeva na desno)
Izvor: HGK

2. Hrvatski ronilački kongres – poziv na rješavanje problema struke kroz Strukovnu skupinu ŽK Rijeka


Objavljeno: 12. 10. 2021. , Ažurirano: 13. 10. 2021.


Tijekom prošlog vikenda, 8. i 9. listopada, u Rijeci, točnije u Centru Zamet, ponovno se okupila ronilačka struka na 2. Hrvatskom ronilačkom kongresu s međunarodnim sudjelovanjem.

Više od 250 sudionika kongresa iz različitih dijelova Hrvatske, ali i drugih zemalja regije imali su priliku sudjelovati na edukativnim i zanimljivim predavanjima.

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Rijeka uključila se u organizaciju ovog kongresa jer je, kako je kazao v.d. predsjednika HGK – ŽK Rijeka Heri Bezić te drugi potpredsjednik Insuleura – Mreže otočnih, trgovačkih i industrijskih komora Europske unije, prepoznala mogućnost ronilačkog djelovanja, mogućnost da se nadopuni sunce i more kao glavni turistički aduti. Istaknuo je kako je kod nas ronilački turizam još uvijek zanemaren te da ronjenje nije u cijelosti iskorišteno. Uz predivne otoke, podmorje i obalu, treba imati u vidu mogućnosti ronilačkih aktivnosti kao dodane vrijednosti ukupne turističke ponude. Ronilački turizam mogao bi postati perjanica hrvatskog turizma. Rijeka je okrenuta turizmu, a i naše gospodarstvo je uvijek bilo okrenuto moru dok je ronjenje vrlo važan segment turističke ponude. Kvarner je atraktivna ronilačka destinacija uz brojne ronilačke lokacije koje imamo, a samim tim i podržavamo da ronjenje bude još više zastupljeno u gospodarskoj aktivnosti, kazao je Bezić.

Ferdinand Hitrec, dosadašnji predsjednik Strukovne skupine ronilačkog turizma ŽK Rijeka i član Zajednice ronilačkog turizma HGK, kroz prezentaciju "Aktivnosti ronilačkog turizma pri HGK – ŽK Rijeka" osvrnuo se kratko na sadašnju situaciju roniolaca te njihove probleme. Pozvao je sve prisutne da se uključe u rad Strukovne skupine ronilačkog turizma ŽK Rijeka kako bi zajedničkim snagama rješavali probleme te poticali aktivnosti koje su im od interesa.

Tijekom trajanja kongresa obrađivale su se brojne teme koje su uključivale turizam, ronjenje u vatrogastvu, speleoronjenje, podvodnu fotografiju, sport, sigurnost u ronjenju, zaštitu podmorja i ekologiju, a posebni naglasak stavljen je na zdravstveni aspekt ronjenja nakon posljedica bolesti COVID-19. Na kongresu su održavani paneli i okrugli stolovi sa relevantnim predavačima gdje se je razvila konstruktivna diskusija sa sudionicima.

U sklopu kongresa, u nedjelju, 10. listopada provela se ekološka akcija čišćenja podmorja na nekoliko lokacija od Rijeke do Novog Vinodolskog, u kojoj su sudjelovali sudionici kongresa. Druženje sudionika kroz ekološku akciju čišćenja, ima za svrhu ukazivanje na globalni problem onečišćenja podmorja i podizanja razine svijesti o važnosti očuvanja okoliša i prirode.

Organizator kongresa je Agencija Promocija ronjenja u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom – Županijskom komorom Rijeka, Ronilačkim centrom Marco Polo i Ronilačkim klubom HRVI Nemo – Adriatic.

Kongres su podržale i brojne institucije Republike Hrvatske kao što su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ravnateljstvo civilne zaštite, Grad Rijeka i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Podršku kongresu pružili su i KBC Rijeka, Zavod za podvodnu i hiperbaričnu medicinu te Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".