Izvor: HGK

Održana sjednica Strukovne skupine prehrambene industrije i autohtonih proizvoda o krizi u sektoru vinarstva

Objavljeno: 16. 06. 2020. , Ažurirano: 16. 06. 2020.

U HGK – Županijskoj komori Rijeka 15. je lipnja održana sjednica Strukovne skupine prehrambene industrije i autohtonih proizvoda HGK – ŽK Rijeka. Glavna je tema sjednice sazvane na inicijativu predsjednika Udruge Žlahtina Ivana Juranića i tajnika Miroslava Palinkaša bila Utjecaj krize uzrokovane epidemijom COVID-19 na sektor vinarstva. Naime, kriza uzrokovana koronavirusom snažno je pogodila i vinogradarsko-vinarski sektor. Smanjenje opće potražnje, blokada HORECA kanala i izostanak prave turističke sezone kao znatnog generatora potrošnje te poteškoće u plasmanu u članice EU i treće zemlje, drastično su smanjili potrošnju vina.

Sjednici su  prisustvovali i Melita Raukar, pročelnica Upravnog Odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije, i Dalibor Šoštarić, ravnatelj Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije. Na sjednici se raspravljalo o interventnim mjerama pomoći sektoru vina kao što su uvođenje nove mjere Destilacija vina u kriznim slučajevima u kojoj je moguće odobravanje potpore proizvođaču vina za isporučeno vino na destilaciju odobrenom destilateru. Kvota vina za destilaciju za koju će se dodijeliti potpora je 6.500.000 litara, uz ukupan iznos potpore za mjeru u iznosu od 28,3 milijuna kuna. Spomenuta je i mjera Uvođenje nove potpore za krizno skladištenje vina kojom se proizvođača vina stimulira dajući mu pomoć da svoje zalihe vina ne stavlja na tržište određeno vrijeme, čime se smanjuje ponuda i održava cijena.

Predstavnici HGK – ŽK Rijeka i Primorsko-goranske županije dogovorili su da će i dalje surađivati na projektima kojima se promovira ponuda lokalnih vina. Na sjednici se razmatrala i mogućnost izgradnje destilerije za domaće proizvođače vina. Koordinatorica u ŽK Rijeka Blanka Kalokira predstavila je plan promocije lokalnih proizvođača u sklopu manifestacije Adria4Blue koju Županijska komora Rijeka organizira u Rijeci 24. i 25. rujna te namjeru pripreme trećeg, višejezičnog izdanja Vinske putovnice Primorsko-goranske županije.