Visoka priznanja za kvalitetu prehrambenih proizvoda
Izvor: HGK

Šest zlatnih i dvije srebrne medalje na Novosadskom sajmu za proizvode iz Ličko-senjske županije

Objavljeno: 21. 05. 2018. , Ažurirano: 22. 05. 2018.

HGK je sufinancirala ocjenjivanje kvalitete proizvoda iz Ličko-senjske županije na Novosadskom sajmu

ŽK Otočac je u sklopu Projekta promocije proizvoda i proizvođača Ličko-senjske županije dala podršku ocjenjivanju kvalitete proizvoda, koje je organizirala Direkcija Novosadskog sajma uoči 85. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, koji se održava od 15. do 21. svibnja. Tradicija ocjenjivanja kvalitete proizvoda u Novom Sadu duga je punih 130 godina.

Budući da Ličko-senjska županija nema puno velikih proizvođača poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, podrška Komore, u smislu sufinanciranja ocjenjivanja kvalitete jednog proizvoda po proizvođaču, usmjerena je tvrtkama i malim proizvođačima iz Ličko-senjske županije koji su kontinuirano sudjelovali u akciji Kupujmo hrvatsko i u projektu Vrijedne ruke Hrvatske gospodarske komore te na izložbama i sajmovima realiziranim u organizaciji županijskih komora. Cilj je pristupiti malim proizvođačima kao potencijalnim gospodarskim subjektima koji će širiti svoju proizvodnju, osnažiti ih te pomoći da proizvodi malih proizvođača postanu prepoznatljivi na tržištu, a da u doglednoj budućnosti neki od proizvoda postanu i ponosni nositelji oznake hrvatske kvalitete. Da je riječ o visokokvalitetnim proizvodima koji ravnopravno mogu stati uz bok konkurenciji i izvan nacionalnih okvira, potvrdili su i ovogodišnji rezultati ocjene kvalitete.

U kategoriji pčelinjih proizvoda, med vrijesak pčelarskog obrta Delminium iz Senja nagrađen je velikom zlatnom medaljom. Zlatnim medaljama nagrađeni su Tušak d. o. o. iz Gospića za proizvod Corny 30 – koncentrat za miješani kukuruzni kruh i pecivo u kategoriji proizvoda na bazi žita i brašna, OPG Helene Bogdanić iz Otočca za pekmez od divljeg šipka u kategoriji proizvoda od voća i povrća. Zlatnu medalju ponio je i San, obrt za proizvodnju – pržionica kave San iz Otočca za minas kavu San u kategoriji crnih kava te Sirana Eko Gacka iz Otočca koja je nagrađena za lički polutvrdi sir u kategoriji mliječnih proizvoda, sireva i sladoleda. U istoj je kategoriji Sirana Runolist – Tomaić commerce d. o. o. iz Otočca nagrađena dvjema medaljama, zlatnom za sir Runolist i srebrnom za gacki sir s cvjetnom peludi. Srebrnom medaljom je u kategoriji meso i proizvodi od mesa, mesnica Cesarica iz Karlobaga nagrađena za proizvod Velebitska panceta.