Detalj Japodske zbirke Muzeja Gacke u Otočcu
Izvor: HGK
Autor: Irena Banić

Okrugli stol "Japodija – uređeni arheološki lokaliteti kao dopuna razvoju gospodarstva"

Objavljeno: 21. 06. 2022. , Ažurirano: 21. 06. 2022.

Okrugli stol "Japodija – uređeni arheološki lokaliteti kao dopuna razvoju gospodarstva" započet će okupljanjem sudionika u četvrtak, 30. lipnja, u 10:00, u Muzeju Gacke pri Gackom pučkom otvorenom učilištu Otočac, na adresi Trg dr. Dražena Bobinca 1.

Nakon razgledanja stalnog postava Japodske zbirke, pod stručnim vodstvom kustosice Snježane Bogdanić, sam okrugli stol o mogućnosti gospodarskog razvoja na podlozi kulturnih projekata očuvanja kulturne baštine, istraživanja i uređenja arheoloških lokaliteta, posebno onih iz prapovijesnog odnosno japodskog razdoblja, održat će se u 11 sati, velikoj dvorani HGK – Županijske komore Otočac, na adresi Kralja Zvonimira 16 - 1. kat, u Otočcu.

U panelu sudjeluju: ravnateljica Muzeja Like Gospić Tatjana Kolak, kustos arheološkog odjela Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka Ranko StaracAlen Čikada iz udruge Dragodid za očuvanje suhozidova i udruge Kal za obnovu vodenih staništa te konzervator Vinko Madiraca. Uz moderiranje Manje Kostelac-Gomerčić, predsjednice Kulturne udruge za baštinu i stvaralaštvo "Baštinica", kroz teoriju i primjere iz prakse, pokušat ćemo dobiti odgovore na pitanja koji su dobri, a koji loši koraci u očuvanju kulturne baštine; koliko je učinkovit sustav zaštite kulturnih dobara i što s lokalitetima koji nemaju nikakav stupanj zaštite.Nadalje, koliko su ulaganja u obnovu baštine isplativa komercijalno; ima li rješenja za problem imovinsko-pravnih odnosa koji su kočnica arheološkim istraživanjima, a u konačnici i razvoju turizma na kulturno-povijesnoj osnovi; koja je perspektiva Japodije u Gackoj kao turističke ponude sastavljene od edukativne pješačke ture, muzejske ponude i poduzetničke komponente (japodski suveniri); koliko se stare ceste mogu uklopiti u kulturnu i turističku Japodiju; obnova lokava u kršu i suhozida – želje i mogućnosti.

Za sudjelovanje na okruglom stolu možete se prijaviti obrascem u nastavku, najkasnije do srijede, 29. lipnja, u 14 sati.

Okrugli stol organiziraju HGK – Županijska komora Otočac, Kulturna udruga za baštinu i stvaralaštvo "Baštinica" i Muzej Gacke.

Vrijeme Aktivnost
30.06.2022
10:00 - 10:45 Okupljanje sudionika u Muzeju Gacke i stručno vođenje stalnim postavom Japodske zbirke / Muzej Gacke, Trg dr. Dražena Bobinca 1, Otočac
11:00 - 12:15 Panel "Japodija – uređeni arheološki lokaliteti kao dopuna razvoju gospodarstva" / HGK – Županijska komora Otočac, Kralja Zvonimira 16 - 1. kat, Otočac