Trgovina s Velikom Britanijom bit će trgovina s trećim zemljama

Objavljeno: 18. 03. 2019. , Ažurirano: 27. 03. 2019.

U ŽK Osijek održan je seminar o poslovanju tvrtki s Velikom Britanijom nakon Brexita.

Besplatni seminar Povlačenje Ujedinjenoga Kraljevstva iz članstva EU održao je 26. ožujka CroatiaPRO Odbor, Sektor za promet i veze HGK, u suradnji s Carinskom upravom u HGK – Županijskoj komori Osijek. Cilj je bio upoznati gospodarstvenike koji posluju s Velikom Britanijom s utjecajem Brexita na njihovo poslovanje.

Predavači iz Carinske uprave RH su bili Dubravka Begović i Albert Đurđević.

„Trgovina s Velikom Britanijom bit će trgovina s trećim zemljama, uz provođenje svih carinskih formalnosti, naplate carine i bez mogućnosti primjene bilo kakvih preferencijala“, rekla je Dubravka Begović, koordinatorica u Sektoru za carinski sustav iz Središnjeg ureda Carinske uprave.

Prvi korak za sve koji sudjeluju u robnoj razmjeni s osobama iz Ujedinjenoga Kraljevstva i žele nastaviti to poslovanje, a dosad nisu imale EORI broj, jest da zatraže registraciju i izdavanje EORI broja od carinskih tijela EU27. Nazočni su upoznati s carinskim postupcima i procedurama u vezi s poslovanjem s UK, bilo da uvoze ili izvoze iz Britanije, bave se postupkom provoza ili bilo kojim oblikom trgovine i carinskog poslovanja s osobama u Britaniji, a koji će nakon datuma povlačenja biti kao poslovanje s trećim zemljama.

Osječko-baranjska županija je tijekom 2018. godine ostvarila ukupnu robnu razmjenu s Velikom Britanijom u iznosu od 8,5 milijuna eura, od čega je izvoz bio 79%, a uvoz 21%. Od pristupanja Hrvatske EU, Osječko-baranska je županija povećala razmjenu s Velikom Britanijom za 55%. Razmjena s Britanojim prestavlja tek 0,7% ukupne robe razmjene Osječko-baranjske županije i Britanija se nalazi na 20. mjestu vanjskotrgovinskih partnera.

Održani seminar je dio programa Olakšavanje trgovine i transporta, u organizaciji CroatiaPRO Odbora (Nacionalnog odbora za olakšavanje trgovine i transporta), Hrvatske gospodarske komore i Carinske uprave RH.

Prezentacije s predavanja o carinskim postupcima i preferencijalnom podrijelu nalaze se u pratećim dokumentima.