Potrebna je brža realizacija Zakona o poljoprivrednom zemljištu

Objavljeno: 09. 04. 2019. , Ažurirano: 12. 04. 2019.

Aktualna problematika raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem bila je tema sastanka održanog 12. travnja u Županijskoj komori Osijek, a koji su organizirale Strukovna grupacija biljne proizvodnje i usluge u poljoprivredi sela ŽK Osijek i Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske „Život“.

Na sastanku se raspravljalo o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu za koji je rečeno da bi se trebao brže realizirati i koji je izazvao određeno nezadovoljstvo kod poljoprivrednih proizvođača zbog usporavanja procesa provedbe.

Natječaji za prodaju i zakup poljoprivrednog zemljišta i dalje stoje, što će u budućnosti izazvati još veću depopulaciju sela i odlazak mladih iz poljoprivrede, a i konkurentnost hrvatske poljoprivrede bit će smanjena s obzirom na to da je poljoprivredno zemljište važan dio razvoja poljoprivrede Republike Hrvatske.

Dosta rasprave su pobudila i dva pravilnika: Pravilnik o načinu revalorizacije zakupnine, odnosno naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH, te Pravilnik o evidenciji uporabe poljoprivrednog zemljišta. Ovom je prilikom iznesen niz konkretnih prijedloga za doradu spomenutih pravilnika.

Također je bilo riječi o prenošenju koncesijskih prava na zrcalne tvrtke iz sustava Agrokora.

Na sastanku je rečeno da je u provedbu Zakona neophodno uključiti i javne tvrtke – Hrvatske šume, Hrvatske vode i druge, zbog ubrzavanja cijelog procesa raspisivanja Natječaja za raspolaganje državnim zemljištem.

Na sastanku su sudjelovali predstavnici Saborskog odbora za poljoprivredu, Ministarstva poljoprivrede, Ureda za poljoprivredu županija istočne Hrvatske, općina i gradova Osječko-baranjske županije, poljoprivrednih tvrtki i Udruga obiteljskih gospodarstava.