Gospodarstvenicima Osječko-baranjske županije predstavljene mjere aktivne politike zapošljavanja

Objavljeno: 04. 07. 2018. , Ažurirano: 13. 07. 2018.

U Županijskoj komori Osijek 10. srpnja poduzetnicima Osječko-baranjske županije predstavljene su mjere aktivne politike zapošljavanja. Predstavljanje mjera provode Ministarstvo rada i mirovinskog sustava i Hrvatski zavod za zapošljavanje u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom.

Okupljenima su se obratili zamjenica ministra Marija Knežević Kajari, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Goran Ivanović, zamjenica gradonačelnika grada Osijeka Žana Gamoš te potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Ivan Barbarić.

„Osim sufinanciranja zapošljavanja, potrebno je što prije provestiusklađivanje obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada, o čemu već tri godine govorimo u Hrvatskoj gospodarskoj komori, u nadi da ćemo konačno početi implementirati ta rješenja koja imaju neke zapadnoeuropske zemlje, a koja su uvelike riješila problem zapošljavanja mladih. Na taj bismo način sustavom dualnog obrazovanja školarce stavili na tržište rada već u samom početku obrazovanja putem obavezne prakse, a kasnije bi im bilo olakšano zapošljavanje jer su već bili u svijetu rada“, rekao je Barbarić.

„Ove godine osigurano je 2,6 milijardi kuna za zapošljavanje, od čega je 1,6 milijardi dostupno kroz mjere aktivne politike zapošljavanja, a ostatak za ostale programe financirane iz Europskog socijalnog fonda koji su vezani uz zapošljavanje. U 2018. godini mjere su više usmjerene mladim i dugotrajno nezaposlenim osobama te jačanju aktivnosti obrazovanja i osposobljavanja na radnom mjestu. Posebno bih istaknula mjeru pripravništva, gdje nema limitiranja iznosa plaće koji se refundira. Za vrijeme trajanja privravničkog staža poduzetnik može upoznati i ocijeniti kvalitetu pripravnika te ga nakon toga ostaviti u radnom odnosu i za to koristiti potpore za zapošljavanje“, rekla je Knežević Kajari.

Pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Marko Sever i zamjenica ravnatelja HZZ-a Marina Nekić okupljenim su poslodavcima pobliže objasnili mjere aktivne politike zapošljavanja te približili uvjete i mogućnosti njihova korištenja.

Od devet mjera poslodavcima je posebno predstavljena mjera pripravništva, koja je redefinirana početkom ove godine kako bi odgovorila novim izazovima tržišta rada. U okviru ove mjere država poslodavcima sufinancira 50 posto bruto plaće, prema plaći tog radnog mjesta kod poslodavca, a visina plaće nije limitirana te je posebno namijenjena poslovima s dodanom vrijednošću.

Predstavljena je i mjera osposobljavanja na radnom mjestu za osobe bez kvalifikacija sa završenom osnovnom ili najviše srednjom školom, koje nemaju radno iskustvo za obavljanje poslova za koja će se osposobljavati. Poslodavcu se priznaje trošak od 7.000 kuna za obrazovanje i polaganje ispita svakoga zaposlenika te trošak mentorstva u iznosu od 700 kuna mjesečno. Polaznik osposobljavanja ostaje kao nezaposlena osoba prijavljen na Zavodu i za vrijeme trajanja osposobljavanje dobiva novčanu naknadu.

Nakon predstavljanja mjera predavači su odgovarali poduzetnicima na brojna postavljena pitanja.