Marko Kure, direktor tvrtke Kolpa Hrvatska d.o.o., Željko Pavlin, predsjednik uprave tvrtke HS Produkt d.o.o. i Dubravko Starešinčić, voditelj pogona tvrtke Wienerberger d.o.o. u Karlovcu

Zlatne kune za HS Produkt, Wienerberger i Kolpa Hrvatsku

Objavljeno: 12. 10. 2021. , Ažurirano: 13. 10. 2021.

Na svečanoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Karlovac dodijeljene su plakete – Zlatna kuna najuspješnijim trgovačkim društvima Karlovačke županije, za poslovne rezultate ostvarene u 2020. godini.

Dodjeli plaketa prethodio je osvrt predsjednika ŽK Karlovac Zlatka Kuzmana na aktualna gospodarska kretanja u Republici Hrvatskoj i Karlovačkoj županiji.

„Uzevši u obzir sve probleme i izazove s kojima su se poduzetnici sretali u protekloj godini, možemo iskazati zadovoljstvo rezultatima županijskog gospodarstva, jer su naše najznačajnije gospodarske djelatnosti i članice poslovnu 2020. godinu završile s pozitivnim rezultatima što je vidljivo iz porasta ukupnog prihoda u odnosu na 2019. godinu za 4,4 posto, dobiti razdoblja za 35,4 posto ili pak izvoza za 23,0 posto. Rezultat je to rasta pokazatelja prerađivačke industrije koja je s udjelom od 58 posto u ukupnom prihodu županijskog gospodarstva i 48% u ukupnim zaposlenima generator gospodarskog rasta i naša najznačajnija djelatnost. To dokazuje i podatak da je i najveći broj nominiranih tvrtki za Zlatnu kunu iz prerađivačke industrije“, rekao je Kuzman.

„Da bi se rast gospodarskih pokazatelja mogao nastaviti, ukazuju povoljna makroekonomska kretanja, od rasta BDP-a, industrijske proizvodnje, prometa u trgovini, zaposlenosti te turističkih pokazatelja“, dodao je Kuzman.

Uslijedila je uspješna poduzetnička priča vezana uz najuspješnije poduzetnike u Karlovačkoj županiji u 2020. godini. Predsjednik Kuzman obrazložio je kriterije za izbor najboljih tvrtki i naglasio da su njihovi rezultati dokaz kako se poslovni uspjesi ne događaju slučajno, već su rezultat dugogodišnjeg marljivog rada i ulaganja u razvoj novih proizvoda i usluga te u vlastite zaposlenike, a i usvajanja novih tehnologija. Plaketa – Zlatna kuna dodijeljena je u tri kategorije za: mala, srednja i velika trgovačka društva.

Najuspješnije veliko trgovačko društvo u Karlovačkoj županiji u 2020. godini je HS Produkt d.o.o. iz Karlovca. Tekuća likvidnost, financijska stabilnost, koeficijent vlastitog financiranja, bruto rentabilnost ukupnih sredstava, bruto rentabilnost vlasničke glavnice, broj zaposlenih, porast zapošljavanja, udio izvoza u ukupnom prihodu, prihodi od prodaje u inozemstvu, porast ukupnog prihoda, vlastiti kapital i rezerve, porast vlastitog kapitala i rezervi su pokazatelji koji su HS Produktu omogućili najbolje poslovne rezultate u prošloj godini.

Danas je HS Produkt moderna tvornica s više od tisuću osamsto zaposlenih, najnaprednijom tehnologijom za proizvodnju pješačkog naoružanja i jedna od tvornica na svijetu s najvećim kapacitetom proizvodnje u svojoj branši.

Za uspješnost i izvrsnost poslovanja na temelju rangiranja pokazatelja dobivenih obradom podataka iz godišnjeg financijskog izvještaja poduzetnika najuspješnije srednje trgovačko društvo je Wienerberger d.o.o. sa sjedištem u Karlovcu kao sastavni dio poslovne jedinice Wienerberger Building Solutions East Europe. Drugu godinu za redom dobitnik je plakete – Zlatna kuna, a najuspješnijim srednjim trgovačkim društvom čine ga pokazatelji ukupnog prihoda, prosječnih plaća, vlastitog kapitala i rezervi, ali i bruto rentabilnost ukupnih sredstava te broj zaposlenih.

Wienerberger zapošljava dvjestotinjak radnika, a djelatnost proizvodnje inovativnih građevinskih materijala od gline odvija se u dva pogona, u Karlovcu, u kojem se proizvodi opeka, dok se u đakovačkom pogonu proizvodi crijep.

Dokaz da su i mala trgovačka društva uspješna je Kolpa Hrvatska d.o.o., dobitnik plakete – Zlatna kuna za najuspješnije malo trgovačko društvo u Karlovačkoj županiji u 2020. godini. U odnosu na ostale nominirane u kategoriji malih trgovačkih društava najbolje je po udjelu izvoza u ukupnom prihodu uz izvoz po zaposlenom, prihodima od prodaje u inozemstvu, porastu ukupnog prihoda te udjelu nematerijalne imovine. Uz Kolpa Hrvatsku veže se prošlogodišnji dobitnik plakete Polira d.o.o. za proizvodnju kupaonske opreme. S ciljem jasnijeg prepoznavanja tvrtke i proizvoda, Polira je ove godine promijenila naziv u Kolpa Hrvatska i pripojila sestrinsku tvrtku Kera-kor d.o.o.

U ime nagrađenih i nominiranih obratio se Željko Pavlin, predsjednik uprave HS Produkta istaknuvši plaketu – Zlatna kuna kao vrijedno priznanje poduzetnicima za uspješne rezultate poslovanja. Za uspješno poslovanje na primjeru HS Produkta istaknuo je potrebu razvoja novih, tehnološki naprednih i konkurentnih proizvoda na temelju vlastitih znanja stečenih kroz dugogodišnje poslovanje u tradicionalnim lokalnim industrijama. Također, zahvalio je cijelom sustavu i djelatnicima Hrvatske gospodarske komore koji su uvijek na usluzi gospodarstvenicima.

Dodjela Zlatne Kune ŽK Karlovac.jpg