Predsjednik Županijske komore Karlovac Zlatko Kuzman, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, voditelj Odjela za proizvođačke organizacije Alen Hrustić i županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin (na slici s lijeva na desno)
Izvor: Karlovačka županija

Ministarstvo poljoprivrede predstavilo prednosti proizvođačkih organizacija općinama Krnjak, Vojnić i Cetingrad te njihovim OPG-ima

Objavljeno: 22. 07. 2021. , Ažurirano: 23. 07. 2021.

Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak i voditelj Odjela za proizvođačke organizacije Alen Hrustić predstavili su proizvođačke organizacije općinama Krnjak, Vojnić i Cetingrad te malim poljoprivrednicima s navedenog područja, 22. srpnja, u Županijskoj komori Karlovac.

Prema definiciji Ministarstva poljoprivrede, proizvođačka organizacija jest pravna osoba koja je osnovni oblik dobrovoljnog udruživanja primarnih poljoprivrednih proizvođača, nastala na inicijativu i pod upravljanjem je svojih članova koji ravnopravno sudjeluju u donošenju odluka. Proizvođačka organizacija može biti zadruga ili trgovačko društvo (društvo s ograničenom odgovornošću, dioničko društvo), s minimalno sedam članova proizvođača, neovisno o sektoru u kojem se traži priznavanje.

Jedna od najznačajnijih djelatnosti proizvođačke organizacije jest objedinjavanje ponude i stavljanje na tržište proizvoda vlastitih članova putem računa proizvođačke organizacije.

Cilj sastanka bio je i upoznavanje općina i poljoprivrednika s mogućnostima povlačenja EU sredstava i prijava za nacionalne potpore i poticaje. Županica Martina Furdek Hajdin napomenula je kako Karlovačka županija daje svu administrativnu pomoć oko osnivanja proizvođačke organizacije jer to vidi kao zajedničko ulaganje u gospodarski sektor u Karlovačkoj županiji.

"Ministarstvo poljoprivrede podržava udruživanje poljoprivrednika kako bi što uspješnije objedinili i standardizirali svoju ponudu, plasirali svoje proizvode na tržište i zajednički si olakšali cjelokupan proces proizvodnje i prodaje proizvoda. Proizvođačke organizacije su okosnica svih ulaganja u Europskoj uniji i imat će najviše prilika u financijskoj perspektivi 2021. - 2027.", rekao je državni tajnik Majdak.

Na sastanku su bili načelnica Cetingrada Marina Kalić, načelnik Krnjaka Perica Matijević i zamjenik načelnika Općine Vojnić Josip Kurtović te predstavnici obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i zadruga te u nazočnosti karlovačke županice Furdek Hajdin i njezina zamjenika Dejana Mihajlovića, dok je nazočne pozdravio predsjednik ŽK Karlovac Zlatko Kuzman