ProjektiKA online – predstavljen Katalog projekata Karlovačke županije

Objavljeno: 27. 11. 2020. , Ažurirano: 27. 11. 2020.

Ovogodišnja ProjektiKA održana je online jer projekti i razvoj ne mogu stati. Županijska komora Karlovac, zajedno s partnerima Karlovačkom županijom i Gradom Karlovcem, predstavila je Katalog projekata Karlovačke županije.

Na samom početku predstavljanja predsjednik Županijske komore Karlovac Zlatko Kuzman pozdravio je novu digitalnu mogućnost povezivanja svih sudionika u stvaranju Kataloga, osobito nositelja projekata koji zbog epidemiološke situacije sudjeluju online.

"Četrdesetak gospodarskih i javnih projekata je u ozbiljnim faza realizacije, većina njih u završnim građevinskim radovima. Razina kvalitete projekata iznad je razine prijašnjih projekata što dovoljno govori o ozbiljnosti i značaju za razvoj gospodarske slike županije", rekao je Kuzman. Naglasio je ukupnu vrijednost projekata od 1,3 milijarde kuna, ali i važnost pripreme kroz četvrtu etapu faze strateškog razvoja, a to je implementacija. Osvrnuo se i na izvore financiranja, posebno na novu financijsku perspektivu EU 2021. – 2027. te pozvao poduzetnike da se o tome informiraju na platformi Digitalna komora.

Damir Mandić, gradonačelnik Karlovca, predstavio je razvojne projekte Grada, osobito one koji su na prošlogodišnjoj Projektici bili u početnoj fazi razvoja, a danas su u fazi realizacije. U skladu sa Strategijom razvoja Grada Karlovca 2014. – 2020. pokrenuto je 107 projekata, a 70% financirano je EU sredstvima. "Od početka 2019. do danas izdano je šesnaest uporabnih dozvola i dvadesetjedna građevinska dozvola za privatni sektor što pokazuje ozbiljnost realizacije projekata i značaj uključivanja javnog i privatnog sektora u podizanje kvalitete gospodarskog razvoja", istaknuo je Mandić.

Posebno se osvrnuo na investiciju u Poduzetničku zonu Mekušje s deset potpuno opremljenih parcela koje se nude gospodarstvenicima. Nadalje, tu je i projekt Aglomeracije Karlovac – Duga Resa čijim će završetkom građani, ali i poduzetnici imati znatno bolju komunalnu infrastrukturu. Istaknuo je i obnovu stare gradske jezgre, Zvijezde te niz drugih projekata koji će obnoviti vizuru grada te podići kvalitetu života građana.

O projektima Karlovačke županije govorila je županica Martina Furdek Hajdin s naglaskom na projekt 407 za 047 u kojem je sadržano više od osamsto projekata jedinica lokalne samouprave, usklađenih s razvojnim strategijama. "Projekti sadržani u Katalogu usmjereni su na školstvo, obrazovanje i zapošljavanje s ciljem demografske obnove", istaknula je Furdek Hajdin.

Kao jedan od ključnih projekata u Karlovačkoj županiji, čija će realizacija imati značajne pozitivne utjecaje na razvoj gospodarskih djelatnosti istaknuti su projekti Regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju. Radi se o ukupno sedam projekata sufinanciranih bespovratnim EU sredstvima u četiri različita podsektora: strojarstvo, elektrotehnika i računalstvo, turizam i ugostiteljstvo i poljoprivreda. U projektima sudjeluje više od 50 partnera i 30 suradnika iz gospodarskog, javnog, obrazovnog i civilnog sektora, rekao je Zoran Lukšić iz Javne ustanove Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije.

Prepoznavši značaj ovih aktivnosti, u provedbu dva projekta uključila se kao partner i Županijska komora Karlovac. To su KaRijERA I JA UP.03.3.1.04.007 (podsektor elektrotehnike i računalstva) vrijedan 31,8 milijuna kuna i STRuKA I TI UP.03.3.1.04.008 (podsektor strojarstva) vrijedan 27,6 milijuna kuna.

"S obzirom na broj sudionika koji su online pratili ovo događanje, a još više s obzirom na kvalitetu predstavljenih projekata, možemo zaključiti da u uvjetima nove normalnosti osmišljavanje inicijativa i investicija s ciljem razvoja gospodarskih i ukupnih društvenih nije stalo", rekao je Zlatko Kuzman, zahvaljujući investitorima i poduzetnicima na kooperativnosti u izradi Kataloga