Izvor: HGK

Gospodarsko vijeće ŽK Karlovac: 2020. godina nešto bolja za gospodarstvo županije od 2019.!

Objavljeno: 08. 09. 2021. , Ažurirano: 09. 09. 2021.

Na sjednici Gospodarskog vijeća Županijske komore Karlovac, održanoj 9. rujna, raspravljalo se o stanju u gospodarstvu Karlovačke županije s naglaskom na financijske rezultate poslovanja poduzetnika Karlovačke županije u 2020. godini, koje je predstavio predsjednik ŽK Karlovac Zlatko Kuzman.

Prema podacima Financijske agencije iz obrađenih godišnjih financijskih izvješća poduzetnika za 2020. godinu, 2.417 poduzetnika, obveznika poreza na dobit sa sjedištem u Karlovačkoj županiji, ostvarilo je 10,76 milijardi kuna ukupnih prihoda, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje za 4,4 posto. U istom je razdoblju ostvaren konsolidirani financijski rezultat u vrijednosti 474,5 milijuna kuna, odnosno 28,9 posto više nego godinu ranije. Blago je porastao i broj zaposlenih – za 0,8 posto.

Ulogu generatora gospodarskih kretanja u Karlovačkoj županiji prerađivačka industrija potvrđuje udjelom od 58 posto u ukupnom prihodu županijskog gospodarstva i 48 posto u ukupnom broju zaposlenih. Ukupni prihod ostvaren u 2020. godini povećan je za 9,2 posto, a prihodi od prodaje u inozemstvu (2,26 milijardi kuna) za 26,1 posto, što potvrđuje izvoznu orijentaciju karlovačke industrije. Rastu poslovnih rezultata ukupne prerađivačke industrije najviše su doprinijeli rezultati poslovanja poduzetnika iz proizvodnje gotovih metalnih proizvoda, prehrambene industrije, prerade drva i proizvoda od drva te proizvodnje strojeva i uređaja. S druge strane, investicije poduzetnika u dugotrajnu imovinu manje su u odnosu na 2019. godinu za 11 posto, što je smanjenje već drugu godinu za redom.

"Uzevši u obzir sve probleme i izazove s kojima su se poduzetnici susreli u protekloj godini, možemo iskazati zadovoljstvo ovakvim rezultatima, jer naše najznačajnije gospodarske djelatnosti i članice poslovnu 2020. godinu završile su s pozitivnim rezultatima. Jasno, negativne posljedice pandemije najviše su osjetile uslužne djelatnosti, posebno djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane čiji je ukupni prihod smanjen 27 posto ili djelatnost umjetnost, zabava i rekreacija sa smanjenjem ukupnog prihoda za 55 posto u odnosu na 2019. godinu", dodao je Kuzman.

"Vezano uz zaposlene, postoji određeno zadovoljstvo. Imamo 1.175 zaposlenih više nego u isto vrijeme prošle godine. Godine 2001. imali smo 16.443 nezaposlene osobe, a danas je to oko 2.800. U pogledu vanjskih migracija stanovništva, odlazak iz Karlovačke županije se prvi puta prošle godine okrenuo – vratilo se 189 ljudi više nego je otišlo", dodao je Kuzman.

U nastavku sjednice članovima Gospodarskog vijeća predstavljene su trenutne aktivnosti Županijske komore Karlovac s naglaskom na organizaciju sajmova strukovnog obrazovanja u okviru EU projekata Regionalnog centra kompetentnosti Tehničke škole Karlovac („KaRijERA i JA“ i „STRuKA i TI“) i izložbu inovacija u Karlovcu – iKA 14 te izlaganje na 18. međunarodnom sajmu ekologije EKOBIS u Bihaću. "Također, u tijeku su intenzivne konzultacije i kontakti s predstavnicima jedinica lokalne samouprave na temu uređenja novih i proširenja postojećih poslovnih zona koje smo pokrenuli na inicijativu poduzetnika", rekao je predsjednik Kuzman.

Raspravljalo se o novom prijedlogu Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori. Predsjednik Kuzman je spomenuo kako su članovi Gospodarskog vijeća već ranije obaviješteni o svim etapama prijedloga zakona koji je prošao prvo čitanje u Saboru.

Marko Vuković, član Gospodarskog vijeća, ujedno suvlasnik HS Produkta i Karlovačke banke te vlasnik Karlovačke televizije i niza drugih poduzeća, izrazio je veliko čuđenje kako je, uopće, takav prijedlog i od kuda došao te nabrojio niz primjera iz zemlje i inozemstva gdje mu je Hrvatska gospodarska komora, a i druge komore u svijetu bila važan partner u izvozu. Konstatirao je kako njega i ugledne poduzetnike, nažalost, nitko ništa ne pita, a o Komori raspravljaju ljudi koji se uopće ne bave gospodarstvom i ne prepoznaju njezinu važnost. S time su se složili i ostali nazočni i konstatirali kako bi komora trebala nastaviti s aktivnostima na dosadašnji način, a naglašeno je da na županijskoj te nacionalnoj razini Komora najbolje zastupa njihove interese.