Gospodarsko vijeće raspravljalo o komunalnim naknadama


Objavljeno: 29. 05. 2019. , Ažurirano: 29. 05. 2019.


 "Zahvaljujemo Županijskoj komori Karlovac što je pokrenula ovu inicijativu i pružila nam priliku da s vama, gospodarstvenicima, otvorimo suradnju na unapređenju komunalnih usluga kao bitnog elementa koji utječe na vaše poslovanje i konkurentnost“, rekao je gradonačelnik Grada Karlovca Damir Mandić na sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Karlovac održanoj 28. svibnja, na kojoj su glavna tema bili komunalni troškovi za gospodarstvo. Cilj nam je uskladiti s jedne strane visoku razinu komunalnih usluga koju od nas gradski poduzetnici očekuju, a s druge strane ne opteretiti ih previše s visinom komunalnih davanja. U tom smislu treba shvatiti i povećanje komunalne naknade jer ta će sredstva biti usmjerena na vlastito učešće grada u prijavama projekata na natječaje EU fondova, kako je sad slučaj s projektom razvoja Poduzetničke zone Gornje Mekušje, opet na korist poduzetnicima, dodao je gradonačelnik.

"Ovo nije prvi put da ŽK Karlovac pokreće dijalog radi unapređenja konkurentnosti, grada i županije kao destinacije poželjne za investiranje i poslovanje, ali i članica koje ovdje posluju. Očekujemo konstruktivne zaključke i razmjenu mišljenja", kazao je Zlatko Kuzman, predsjednik ŽK Karlovac najavljujući izlaganje Andreje Vrbanek iz Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Grada Karlovca.

U svom izlaganju, Vrbanek je usporedila davanja poduzetnika prema Gradu Karlovcu s davanjima u susjednim gradovima iz „zagrebačkog prstena“, Samoboru, Jastrebarskom, Zaprešiću i Velikoj Gorici te u Varaždinu i Zadru. Dane su usporedbe prireza poreza na dohodak, komunalnog doprinosa, komunalne naknade, spomeničke rente i davanja za komunalne usluge poput vodnih usluga, zbrinjavanja otpada i grijanja. Istaknula je da od promatranih gradova jedino Karlovac nema komunalni doprinos za izgradnju proizvodnih građevina, dok je istovremeno pri vrhu prema cijeni odvodnje i pročišćavanja.

U raspravi su članovi Gospodarskog vijeća pozdravili aktivnosti grada u uređenju poslovnih zona, ali su i zaključili da ima prostora za smanjenje komunalnih davanja, pri čemu je jedan od načina i kvalitetno restrukturiranje gradskih komunalnih tvrtki, čime bi se dodatno postigle uštede u njihovom poslovanju.

U uvodnom dijelu sjednice osvrt na kretanja vanjskotrgovinske razmjene Republike Hrvatske i Karlovačke županije dao je Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije i ekonomske analize HGK i posebni savjetnik predsjednika Vlade RH za ekonomska pitanja. U svom je izlaganju istaknuo da udjel robnog izvoza u BDP-u u RH nakon pritupanja EU 2013. upućuje na trend rasta te je prošle godine iznosio 28,2%, što je i dalje ispod razine članica EU10 s kojima se Hrvatska najčešće uspoređuje i ujedno znači da u ovom segmentu postoje još velike mogućnosti rasta. "Što se tiče Karlovačke županije", dodao je, "jedina je županija koja u posljednjih desetak godina u kontinuitetu ostvaruje pozitivan vanjskotrgovisnki saldo. Vrijednost robnog izvoza u 2018. godini iznosila je 318,8 milijuna eura, što je 10,3% više u odnosu na 2017. godinu i čak 43% više u odnosu na 2012. godinu, prije pristupanja EU." Najznačajnije izvozno tržište poduzetnika Karlovačke županije jest SAD, ponajprije zahvaljujući izvozu naoružanja karlovačke tvrtke HS produkt d.o.o.

Zanimljivu poveznicu dao je predsjednik karlovačke komore Zlatko Kuzman. Naime, i krajem 19. stoljeća karlovačke tvrtke bile su značajan izvoznik u SAD, kada smo bili jedan od najznačajnijih svjetskih proizvođača „congo“ štapova ili štapova za šetnje, dok se danas u SAD iz Karlovca izvoze puno sofisticiraniji proizvodi, pa je pitanje što ćemo izvoziti sljedećih stotinu godina.