Održana radionica Obveze u pogledu vaganja i prve prodaje proizvoda ribarstva u Dubrovniku

Objavljeno: 07. 06. 2018. , Ažurirano: 12. 06. 2018.

U Dubrovniku je 11. lipnja, u organizaciji Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Dubrovnik i Ceha za ribarstvo i marikulturu Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije, održana radionica Obveze u pogledu vaganja i prve prodaje proizvoda ribarstva prema Zakonu o morskom ribarstvu te u skladu s Uredbom (EU) broj 1224/2009.

Temeljni je cilj radionice bio ovlaštenike povlastica, zapovjednike plovila, prve kupce i ostale uključene u sektoru ribarstva upoznati s propisanim okvirom i novom računalnom aplikacijom.

Glavne su novosti postupak registracije prvih kupaca koji se provodi upravnim postupkom donošenjem rješenja o registraciji i putem Portala gospodarskog ribolova te u uvjetima koje podnositelji zahtjeva za registraciju moraju zadovoljiti da bi bili prvi kupci. Promjene će se provoditi i u samom sustavu ispunjavanja i dostavljanja prodajnih listova. U vezi s vaganjem, u tijeku je donošenje pravilnika kojim se uvodi i propisuje postupak vaganja proizvoda ribarstva pri iskrcaju, u odobrenim objektima i u propisanim slučajevima kod ribolova plivaricom srdelarom i koćom, na ribarskom plovilu. Također se propisuje odgovornost u pogledu vaganja, obveze vođenja evidencije i dostave podataka o izvaganim količinama proizvoda ribarstva putem elektronički uspostavljenog sustava.

Navedeni pravilnici dio su cjelokupnog sustava sljedivosti proizvoda ribarstva koji će omogućiti praćenje proizvoda od ulova do krajnjeg potrošača, dakle kroz cjelokupni distribucijski lanac.

Dio radionice posvećen je prezentaciji teških prekršaja, razlozima uvođenja, kriterijima, načinu bodovanja i registru teških prekršaja.

Uime Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede novosti su predstavili Mislav Sokol, Mario Jurašić i Jenko Frančeski.

Na radionici je bilo tridesetak prijavljenih, ponajviše ovlaštenika povlastica, prvih kupaca i institucija uključenih u sektor ribarstva.