Radionica o važnosti naukovanja s društvenog i gospodarskog aspekta u sklopu projekta Duo Pack


Objavljeno: 06. 09. 2018. , Ažurirano: 25. 09. 2018.


U ŽK Bjelovar je 20. rujna održana druga radionica u sklopu provedbe projektnih aktivnosti 4. Prijenos znanja; Razmjena najbolje prakse projekta Duo Pack. Projekt Duo Pack ŽK Bjelovar provodi od 1. kolovoza 2017. godine u suradnji s mađarskim trgovinskim i industrijskim komorama Zala i Somogy te ŽK Varaždin kao glavnim partnerom, a projekt je sufinanciran sredstvima EU putem Programa prekogrančene suradnje Mađarska – Hrvatska.

Tema održane radionice bila je važnost naukovanja s društvenog i gospodarskog aspekta radi upućivanja na potrebu stjecanja stručnih kompetencija za strukovna zanimanja u poduzećima putem učenja temeljenog na radu.

Mirela Lekić, voditeljica Odjela za obrazovanje i razvoj potencijala Hrvatske obrtničke komore, predstavila je Vodič za poslodavce za naukovanje kao pomoćno sredstvo svim poslodavcima koji prepoznaju nužnost i žele se uključiti u naukovanje i otovoriti vrata svojih radionica, salona i dr. učenicima kako bi stekli praktične vještine. Naime, nužnost je da se i poslodavci u što većoj mjeri uključe u strukovno obrazovanje jer se klasičnim učenjem u obrazovnim institcijama ne može stvoriti kadar koji u potpunosti odgovara potrebama tržišta rada.

Upravo o potrebama tržišta rada, odnosno o konkretnim iskustvima tvrtke koja prima učenike na naukovanje, govorio je Vjekoslav Kovačević iz tvrtke RŽV d.o.o Čakovec, koja u dvije radionice smještene u Čakovcu i Bjelovaru prima učenike na naukovanje iz različitih i traženih zanimanja. U svome izlaganju istaknuo je važnost naukovanja s gledišta poslodavaca te činjenicu da se marljivi i talentirani budući radnici prepoznaju već nakon 10-ak dana provodenih u radionici na stručnoj nastavi i tvrtka takve učenike obično i zadržava na radnome mjestu nakon završenog obrazovanja.

Mađarska je iskustva o organizaciji stručne prakse predstavila Viktoria Bango-Rodek iz Trgovinske i industrijske komore županije Zala, koja je istaknula da su i mađarski poslodavci trenutno suočeni s problemom nedostatne radne snage, no za razliku od Hrvatske, kod njih je velika većina tvrtki uključena u strukovno obrazovanje, posjeduje potrebne licencije i spremna je primati učenike na naukovanje.

O važnosti strukovnog obrazvanja u području zdravstva govorila je Hajnalka Horvath, direktorica Kolping centra za obrazovanje u podučju zdravstva i socijalne skrbi.