Počinje provedba EU projekta Blue Boost za inovativni razvoj poduzetništva povezanog s morem

Objavljeno: 27. 02. 2018. , Ažurirano: 01. 03. 2018.

Počinje provedba projekta Blue Boost Županijske komore Zadar. Taj projekt financira EU iz programa Interreg Adrion 2014 – 2020, a predstavnici ŽK Zadar su u povodu početka projekta, kao i predstavnici ostala 33 usvojena projekta, bili u Bolonji na implementacijskom seminaru za vodeće partnere projekata održanom 14. veljače.

Cilj je seminara bio informirati vodeće partnere o pravilima provedbe projekta, prihvatljivim troškovima, načinu izvještavanja, javnoj nabavi, promociji i komunikaciji, a zajedničko je tajništvo programa Adrion bilo organizator.

Krajnji je cilj projekta Blue Boost, ukupno vrijednog 1.489.422 eura, ojačavanje inovacijskog kapaciteta mikro, malih i srednjih poduzeća iz tradicionalnih sektora povezanih s plavom ekonomijom, poput ribarstva, brodogradnje, marikulture ili turizma, ali i onih brzorastućih tržišnih niša poput zelene brodogradnje, plave tehnologije (akvakultura i biotehnologija), robotike, praćenja stanja mora i biosigurnosti.

Projekt je HGK – Županijska komora Zadar u ožujku 2017. godine prijavila na natječaj programa (pod prioritetnom osi 1. – inovativna i pametna regija, specifični cilj Podrška razvoju regionalnoga inovativnog sustava za Jadransko-jonsko područje). Provedba je započela u siječnju, kao jedan od 34 odobrena projekta na programu Adrion.

Projektom Blue Boost jačat će se kapacitet tvrtki povezanih s plavim rastom, aktivnostima poput uspostavljanja transnacionalne inovacijske mreže znanstvenih, gospodarskih, poslovnih i organizacija nadležnih za plavu ekonomiju te organizacije treninga, seminara, transnacionalnih događaja i studijskih putovanja. U svakom od sedam projektnih područja dodjelit će se vaučeri ukupne vrijednosti 45 tisuća eura za najmanje pet tvrtki odabranih javnim natječajem. Odabrane tvrtke će uz pomoć stručnjaka, koji će se također odabrati transnacionalnim natječajem, razviti inovativne aktivnosti/projekte u svom poslovanju pridonoseći pritom ciljevima Strategije EU za održiv rast u morskom i pomorskom sektoru – Plavi rast.

Uz glavnog partnera ŽK Zadar (Hrvatska), projektni su partneri na ovom projektu University Of Camerino (Italija), Thessaloniki Chamber Of Commerce And Industry (Grčka), Central European Initiative – Executive Secretariat (Italija), Albanian Development Fund (Albanija), Patras Science Park S.A. (Grčka) i Apulia Region (Italija).