Izvor: HGK

ŽK Varaždin umrežen u Digitalno-inovacijska čvorišta središnje Europe


Objavljeno: 24. 06. 2020. , Ažurirano: 24. 06. 2020.


Europska unija potiče digitalnu transformaciju industrije putem rada Digitalnih inovacijskih čvorišta/Digital Innovation Hubs (DIH). DIH-ovi su složeni servisni centri u kojima tvrtke, posebno mala i srednja poduzeća te startupovi, mogu poboljšati svoje kompetencije u pojednostavljivanju proizvodnih procesa, proizvoda i usluga primjenom digitalnih tehnologija. Regionalni DIH-ovi u srednjoj Europi svoje kompetencije grade putem S3HubsinCE – projekta razmjene iskustava i dobrih praksi između projektnih partnera aktivnih u poslovanju, istraživanju i znanosti te regionalnih vlasti.

Partneri iz Austrije, Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Italije, Poljske i Slovenije udružili su se kako bi zajedno stvorili transnacionalnu potpornu strukturu temeljenu na regionalnim DIH-ovima. U sklopu te suradnje osnovane su radne grupe (Navigation Crews) koje okupljaju stručnjake i praktičare iz partnerskih regija u 10 prioritetnih tehnoloških područja (TPA).

U pripremi budućih aktivnosti planiramo održavanje webinara radnih grupa iz tri prioritetna područja:

  1. Analiza podataka, složena simulacija i modeliranje bavi se izazovima poput nedostatka znanja, ograničenog pristupa u prenošenju znanja, nedostatka demonstratora i studija slučaja. Misija je radne grupe razumjeti kako će ove teme utjecati na buduće poslovanje malih i srednjih poduzeća te podržati DIH-ove u pružanju pomoći malim i srednjim poduzećima, u njihovu realiziranju te eventualno u procesu usvajanja odgovarajućih tehnologija.

    Tijekom webinara sudionike ćemo upoznati s osnovnim temama poput rudarenja podataka, utjecaja analize podataka i simulacije na proizvodnju, glavnih softvera i tehnologija simulacije, uvoda u digitalne blizance i metodologiju prepoznavanja uzoraka za stvaranje digitalnih blizanaca.

    Pozivamo zainteresirana poduzeća da iskažu svoj interes za sudjelovanje u ovoj radnoj skupini te da se jave s pitanjima u specijaliziranim područjima:

    • Primjena metodologije za razvoj sustava simulacije procesa kontinuiranog lijevanja
    • Razvoj sustava prognostike niskonaponskih prekidača
    • Primjena metodologije prepoznavanja uzoraka za razvoj sustava simulacije procesa otplinjavanja.

  2. Strojni vid djeluje u posebno zanimljivom području u okviru tehnologija umjetne inteligencije koja želi uspostaviti mrežu stručnjaka radi razumijevanja potreba MSP-a u području strojnog vida i djelovanja kao opservatorij postojećih dobrih praksi u području strojnog vida.

    Osim razumijevanja utjecaja tehnologija strojnog vida na proizvodnju i upoznavanja osnova glavnih algoritama, pozivamo poduzeća da se jave ako imaju pitanja o specijaliziranim područjima:

    • Primjena tehnologija strojnog vida u farmaceutskom sektoru za kontrolu kvalitete bočica
    • Primjena tehnologija strojnog vida u poljoprivrednom sektoru za prepoznavanje stanja lišća i automatizaciji berbe
    • Primjena tehnologije strojnog vida u vrijeme Covida-19 za detektiranje maski i praćenje kontakata.

  3. Prediktivno održavanje prati tehnologije planiranja korektivnog održavanja i sprječavanja neočekivanih kvarova opreme, osobito u specijaliziranim područjima:

    • primjena metodologije za razvoj prognostičkog sustava za elektro-vretena
    • primjena metodologije za razvoj sustava za prognostiku niskonaponskih prekidača i automata.

Molimo da svoja pitanja u vezi s navedenim temama postavite do utorka, 30. lipnja.

Voditelj radnih skupina talijanski je partner Intellimech Consortium (www.intellimech.it), a za sva pitanja i suradnju možete se obratiti projektnom timu u Županijsku komoru Varaždin.