ŽK Split: Održani seminari u okviru Carinskog zakonika Unije

Objavljeno: 19. 11. 2018. , Ažurirano: 07. 12. 2018.

U okviru Carinskog zakonika Unije održana su dva seminara u nizu, koje su organizirali CroatiaPRO odbor, Sektor za promet i veze Hrvatske gospodarske komore i Županijska komora Split u suradnji s Carinskom upravom Ministarstva financija, u utorak i srijedu, 4. i 5. prosinca, u Županijskoj komori Split.

Seminari su dio programa edukacije gospodarstvenika Olakšavanje trgovine i transporta, namijenjeni su svim izvoznicima, uvoznicima, bankarima, međunarodnim otpremnicima, carinskim zastupnicima i svim tvrtkama koje sudjeluju u carinskom poslovanju, a prisustvovalo im je stotinjak sudionika.

Na Seminaru I nazočni su upoznati s instrumentima osiguranja carinskog duga i odgodom plaćanja duga, osiguranjem nastalog duga i osiguranjem duga koji može nastati, instrumentima koji se mogu koristiti u osiguranju duga (gotovina, preuzeta obveza jamca, drugi instrumenti), zadužnicama kao novom osiguranju, pojmom referentnog iznosa osiguranja duga, umanjenim jamstvima i uvjetima umanjenja jamstva te mogućnostima i uvjetima odgode plaćanja carinskog duga. Upoznati su i s ponovnom procjenom carinskih odluka, obvezama ponovne procjene svih odobrenja/odluka donesenih po starom zakonodavstvu i važećih na dan 1. svibnja 2016., postupanju nadležnih carinskih tijela i obvezama korisnika odobrenja.

Među nabrojenim temama posebnu pažnju privuklo je istupanje Velike Britanije iz EU i njegove posljedice za naše gospodarstvo te carinski postupci Brexita i njegove posljedice.

Tijekom Seminara II bilo je riječi o novostima iz dijela primjene snižene stope carine pri uvozu robe iz zemalja s kojima EU ima sklopljene ugovore te izdavanju dokaza o podrijetlu pri izvozu u te zemlje i mogućnosti zakašnjelog podnošenja dokaza. Osvrnuli su se na probleme s elektronički izdanim certifikatima u Turskoj te novostima koje se očekuju od 1. siječnja 2019. pri uvozu robe iz GSP zemalja.

Nazočni su upoznati i s nadogradnjom sustava carinskih odluka, novostima i izmjenama u elektroničkom sustavu carinskih odluka od datuma puštanja u produkciju 2. listopada 2017. godine, novim funkcionalnostima sustava carinskih odluka koje će u produkciju biti puštene u narednim fazama.

Prisutni su upoznati i s novom uslugom HGK Digitalna mreža u sklopu projekta Digitalna komora.