U ŽK Split održani Hrvatsko-njemački gospodarski susreti

Objavljeno: 16. 09. 2016. , Ažurirano: 10. 10. 2016.

ŽK Split i Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora organizirale su 6. listopada, u sklopu posjete bavarskoga gospodarskog izaslanstva Splitu, Hrvatsko-njemačke gospodarske susrete u ŽK Split.

1.jpg

Bavarske gospodarstvenike, uz predstavnike Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, predvodio je njemački veleposlanik u Hrvatskoj Thomas Schultze.

Skup su, uz predsjednicu ŽK Split Katiju Buličić, pozdravili i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar te dožupan Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić. U svojim su pozdravnim riječima istaknuli velike perspektive ovog prostora, za koje je planirano 98 turističkih zona, 74 nautičke luke, 37 vjetroparkova, 26 poduzetničkih zona itd. Prostora za suradnju ima na svim mogućim planovima, od turizma do novih ulaganja u infrastrukturu i u graditeljstvo.

„Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora kontinuirano radi na jačanju investicijske klime i konkurentnosti na tržištu, kao najveće bilateralno i gospodarsko udruženje u Hrvatskoj“, naglasio je Nicolas Baron Adamovich, predsjednik Uprave Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore.

Poruka njemačkog veleposlanika Thomasa Schultza jest da se posvetimo boljem obrazovanju, što će nam dati konkurentsku prednost, dok će nama Nijemci ponuditi mogućnost dualnog obrazovanja te programe stipendija i prakse. Vrlo je važna i pravna sigurnost za ulagače. Iako priznaje da je Hrvatska provela mnoge reforme, smatra da ima još mnogo izazova s kojima se treba pozabaviti nova hrvatska Vlada, kako bi nastavila reforme te osnažila investicijsku klimu.

Gunther Neubert, direktor Njemačko-hrvatske komore, uputio je na mogućnosti koje pružaju svojim članovima, među kojima je 45000 tvrtki u 90 država. Ukupno 1700 djelatnika obradi godišnje 500.000 upita.

Vesna Friedl, direktorica Županijske komore Split, predstavila je bavarskim gospodarstvenicima gospodarski potencijal Splitsko-dalmatinske županije, a razlozi zašto ovdje ulagati su, među ostalima, moderna prometna infrastruktura, lakši put do europskih i svjetskih tržišta, visokoobrazovana radna snaga, poticajna poslovna klima i visoka kvaliteta života.

2.jpg

U B2B razgovorima sudjelovalo je četrnaest bavarskih tvrtki iz sektora građevinarstva, autoindustrije, energetike, elektronike, informacijske tehnologije, satelitske navigacije, zračnog prometa i zaštite okoliša, među kojima i Airbus Grupa, Raiffeisen bank, Deutsche Lufthansa, a s kojima je razgovaralo trideset predstavnika županijskih tvrtki i institucija.