Predstavljanje projekta Metalci su (opet) IN
Izvor: HGK

U ŽK Sisak predstavljen projekt Metalci su (opet) IN

Objavljeno: 05. 10. 2016. , Ažurirano: 10. 11. 2016.

Cilj je projekta približiti metaloprerađivačka zanimanja učenicima osnovnih i srednjih škola te ih motivirati na odabir ovih zanimanja.

Ljudi i znanje glavni su naši resursi – zajednička je poruka poslodavaca, predstavnika obrazovnih ustanova i Hrvatske gospodarske komore, s predstavljanja projekta Metalci su (opet) IN. Projekt su pokrenule Strukovna grupacija metaloprerađivača ŽK Sisak i Zajednica za razvoj ljudskih potencijala pri HGK, u suradnji s portalom Posao.hr, i predstavili su ga 13. listopada u Poslovnom klubu ŽK Sisak.

Cilj je ovoga projekta približiti metaloprerađivačka zanimanja učenicima osnovnih i srednjih škola te ih motivirati da ih odaberu kao svoje zanimanje, ili im približiti njihov budući posao i poslodavce, ako su ga već odabrali.

Predstavljanje projekta započelo je otvorenjem izložbe Ljudi u metaloprerađivačkoj industriji, autora Miroslava Arbutine. Riječ je o fotografijama zaposlenika u metaloprerađivačkoj industriji u njihovu radnom okruženju. Izložbu je otvorio predsjednik ŽK Sisak Boris Mesarić koji je istaknuo da se fotografijama nastoji privući i zainteresirati mlade upravo za ta zanimanja, i to upoznavanjem sa stvarnim ljudima zaposlenima u proizvodnji. Cilj je popularizirati industrijska zanimanja i potaknuti mlade da razmišljaju o njima kao o svojemu budućem zanimanju.

Ivica Redžić, predsjednik Strukovne grupacije metaloprerađivača ŽK Sisak, upoznao je prisutne s aktivnostima projekta. Organizirat će se Dani otvorenih vrata u metaloprerađivačkim tvrtkama za učenike, održavat će se susreti učenika s predstavnicima tvrtki, promovirat će se metaloprerađivačka zanimanja putem internetskih portala te će se nastaviti dijalog sa svim dionicima ključnima za rješavanje problema neusklađenosti tržišta rada i obrazovnog sustava.

Marin Marinović, tajnik Zajednice za razvoj ljudskih potencijala pri HGK, upoznao je prisutne s aktivnostima na kojima će surađivati sa Strukovnom grupacijom na popularizaciji metaloprerađivačkih zanimanja putem portala specijaliziranog za zapošljavanje Posao.hr te posebnih događanja na kojima će se mladi moći upoznati s proizvodnjom, alatima i strojevima.

Boris Prpić iz tvrtke Alas Info d. o. o. u panel-raspravi govorio je o konkretnim teškoćama koje proizvođači imaju zbog nedovoljno stručnog i kompetentnoga kadra, poput štete na strojevima koje im stvaraju nedovoljno kompetentni radnici te kako ne mogu preuzimati nove poslove i konkurirati na EU tržištu bez obzira na to što imaju opremu i znanje. Nedostaju im radnici s kojima mogu finalizirati svoje proizvode. Zaključio je kako su u današnje vrijeme glavni pokretači djeci novac, a ne znanje.

Josip Lipovac iz tvrtke Lipovac-metal d. o. o., smatra da se godinama stvara negativan imidž strukovnih i tehničkih zanimanja. Danas prakse u tvrtkama ili nema, ili je nedovoljna, a ističe i da ima licenciranu radionicu u kojoj bi mogao raditi s mladima, međutim interes za nju je potpuno izostao.

Željka Gajdek iz Srednje škole Topusko svjesna je svih problema koje su predstavnici proizvodnog sektora iznijeli te je naglasila da obrazovni sustav ne može pratiti nove trendove u industriji. Nastavnici su zainteresirani za stvaranje radne snage koja bi zadovoljila poslodavce, no nažalost, brojni su ograničavajući čimbenici zbog kojih to ne mogu ostvariti. Smatra da bi trebalo povezati sve dionike u županiji te specijalizirati određene škole za obučavanje specifičnih vještina. U tome slučaju, škole se ne bi preklapale, i znalo bi se koja je škola specijalizirana za obuku određenih specifičnih znanja i vještina. Specifičan je problem u Sisačko-moslavačkoj županiji i to što se industrijska, posebice metaloprerađivačka zanimanja, povezuju s propalim velikim industrijskim sustavima poput Željezare Sisak, TIM Topusko i dr., što odaje negativnu sliku tih zanimanja.

Mario Kus iz Tehničke škole Sisak smatra da u školama kvalitetno rade s učenicima, odnosno na mnogo projekata te djeca stječu konkretne vještine. Njihovi učenici imaju dosta prakse u školskim radionicama te za takav način rada pokazuju velik interes.

Božo Pavičin, samostalni savjetnik u HGK, smatra da se Komora aktivno uključila u rješavanje ovog višestruko složenog problema. Projektom Zaposlimo hrvatsku nastojalo se ispitati zašto je 350.000 nezaposlenih na burzi, dok istovremeno poslodavci ne mogu pronaći potreban kadar. Stvorile su se pretpostavke za uvođenje modela dualnog obrazovanja te obje komore, gospodarska i obrtnička, moraju biti ključni dionici u njemu. Predlaže da se sredstva utrošena u mjeru Stručnog usavršavanja bez zasnivanja radnog odnosa uvedu već u prve razrede srednjih škola te da učenici tako postanu stimulirani za praksu u tvrtkama.

Davorko Vidović, savjetnik predsjednika HGK za radnu politiku, smatra da se navedeni problemi ne mogu odvojeno promatrati te da mi, kao društvo, trebamo odrediti svoju strategiju. „Naše društvo stari te ako ne poduzmemo ozbiljne strukturne akcije, neće uskoro ni imati tko raditi“, upozorio je. Obrazovanje treba shvatiti kao cjeloživotan, neprestan proces jer tko ne želi ulagati u znanje i vještine neće biti sposoban konkurirati na tržištu rada. Važno je usredotočiti se na vještine, osposobiti mlade da uče jer se zanimanja rapidno mijenjaju i najtraženija će biti sposobnost brze prilagodbe novonastalim potrebama na tržištu rada. Vidović je izrazio zadovoljstvo što je ova inicijativa proizašla baš iz Siska koji ima bogatu tradiciju metaloprerađivačke djelatnosti.

Kampanja Metalci su (opet) IN, kreće s provedbom u Sisačko-moslavačkoj županiji, a uskoro će se prošiti i na ostale županije te na ostala strukovna i industrijska zanimanja.