Izvor: HGK Županijska komora Pula

ŽK Pula: Održan seminar o primjeni propisa iz novoga Carinskog zakonika Unije

Objavljeno: 18. 04. 2016. , Ažurirano: 16. 09. 2016.

Predstavljene su najvažnije novosti u Zakoniku i dinamiku njihova uvođenja kroz prijelazni period. Polaznici su bili gospodarstvenici koji izvoze i / ili uvoze robu, carinski otpremnici i zastupnici te drugi subjekti koji sudjeluju u carinskim postupcima.

Croatia PRO Odbor, Sektor za promet i veze HGK, Carinska uprava RH i Županijska komora Pula, organizirali su, u četvrtak i petak, 14. i 15. travnja u ŽK Pula, seminar o primjeni novih carinskih propisa Carinskog zakonika koji stupaju na snagu 1. svibnja.

Seminar su održali predstavnici Carinske uprave RH, pomoćnica ravnatelja Dubravka Begović, voditeljica Odjela za provedbu carinskih procedura Vesna Perica, voditelj Službe za provozni postupak i granične procedure Željko Franjić i voditeljica Odjela za provedbu carinskih procedura Carinske uprave RH Ljubica Galić.

Predstavili su najvažnije novosti u Zakoniku i dinamiku njihova uvođenja kroz prijelazni period. Polaznici su bili gospodarstvenici koji izvoze i / ili uvoze robu, carinski otpremnici i zastupnici te drugi subjekti koji sudjeluju u carinskim postupcima.

Neke od najvažnijih novosti su: obveza razmjene svih informacija među gospodarskim subjektima carinskih tijela uporabom tehnike elektroničke obrade, nove odredbe o carinskim zastupnicima (špediteri) i mogućnost razdvajanja mjesta gdje je deklaracija podnesena od mjesta gdje je roba fizički podnesena (centralno carinjenje). Također, uvodi se mogućnost da se ovlasti osobu za podnošenje carinske deklaracije u obliku unosa u evidencije deklaranta i mogućnost da se ovlasti gospodarski subjekt za obavljanje određenih carinskih formalnosti koje obavljaju carinska tijela (samoprocjena). Neki postojeći carinski postupci poput prerade pod carinskim nadzorom i postupka unutarnje proizvodnje u sustavu povrata prestaju postojati, a uvode se i novi carinski postupci.