Dani energetske učinkovitosti kao poticaj za još bolju gospodarsku suradnju

Objavljeno: 13. 10. 2017. , Ažurirano: 16. 10. 2017.

Prvo izdanje novog projekta Županijske komore Pula Dani energetske učinkovitosti započelo je u četvrtak, 12. listopada na pulskoj Karolini, u sklopu 20. Obrtničkog sajma.

Stručni dio manifestacije otvoren je okruglim stolom Energetska učinkovitost – investicijama do ušteda, koji se održao u četvrtak, 12. listopada u prostorijama ŽK Pula.

U uvodnom je govoru predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić istaknula veliku uključenost hrvatskih proizvođača i pružatelja niza usluga u projekte obnove objekata po načelima energetske učinkovitosti te vrlo kvalitetno realizirane projekte u Istri, koji su svojim uštedama najbolja preporuka za nove projekte u zgradarstvu i javnim objektima. Naglasila je i kako se novoobjavljenim natječajima Ministarstva za zaštitu okoliša i energetike pruža nova prilika za tvrtke iz proizvodnih djelatnosti.

Direktor Istarske razvojne energetske agencije (IRENA) Valter Poropat istaknuo je izuzetno dobru suradnju s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) i HGK na realizaciji niza radionica i uspješnih projekata te velike mogućnosti za daljnje uštede energenata i podizanje kvalitete života svih korisnika obnovljenih objekata.

Voditelj projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu FZOEU-a Tomislav Ilić okupljenim je poduzetnicima predstavio trenutno dostupne programe financiranja. Naime, u sklopu Fonda izdvojena su sredstva namijenjena gospodarenju otpadom te cijelom nizu područja iz sektora energetske učinkovitosti poput smanjenja energetske potrošnje u zgradama javnog sektora i stambenim zgradama, povećanja učinkovitosti sustava toplinarstva i javne rasvjete te povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u privatnom uslužnom sektoru.

Na okruglom stolu sudjelovao je i član uprave i voditelj projekata energetske učinkovitosti tvrtke Rudan d. o. o. Danijel Benčić, koji se osvrnuo na projekte koje ova uspješna tvrtka trenutno provodi, a okupljenim poduzetnicima predstavio je i njihovu poslovnu zgradu. Naime, u povodu 20. obljetnice uspješnog poslovanja 2014. godine, tvrtka Rudan upriličila je otvorenje prve pasivne poslovne zgrade u Hrvatskoj. Riječ je o objektu u koji je tvrtka implementirala vlastita rješenja za nadzor i optimalno upravljanje energijom i vodom, a zgrada ima i samoventilirajuću fasadu, pripremu tople vode sa solarnim kolektorima te koristi električnu energiju iz vlastite fotonaponske elektrane.

Na okruglom su stolu sudjelovali i Alma Alić Zupičić iz tvrtke Labin stan d. o. o., Andrea Černjul iz ITV-Murexin d. o. o., Božo Matijević iz Rockwool Adriatic d. o. o., Ivana Lalin iz Holcima Hrvatska d. o. o. i Emil Šetić iz Centra za ulaganja Euro Konzalting d. o. o. Svi sudionici okruglog stola predstavili su svoje aktivnosti i postignute rezultate (uštede i učinke) u multidisciplinarnom području energetske učinkovitosti.

Županijska komora Pula organizirala je ovu gospodarsku manifestaciju radi poticanja gospodarske suradnje i razmjene znanja u segmentu energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije te omogućavanja predstavljanja proizvođača i pružatelja usluga kvalitetnih i inovativnih proizvoda. Na taj način Županijska komora Pula daje podršku tvrtkama članicama koje svojim poslovanjem pridonose postizanju energetskih ušteda i kreiranju održivog društva.