U ŽK Koprivnica predstavljena Strategija uvođenja eura u Hrvatskoj

Objavljeno: 16. 02. 2018. , Ažurirano: 01. 03. 2018.

„Hrvatska će uvođenjem eura ostvariti značajne i trajne koristi, i one su znatno veće od troškova uvođenja eura“, istaknuo je viceguverner Hrvatske narodne banke Vedran Šošić na predstavljanju Strategije uvođenja eura u Hrvatskoj u srijedu, 28. veljače u Županijskoj komori Koprivnica.

Viceguverner Sosic.JPG

Viceguverner HNB-a Vedran Šošić

„Jedna od velikih ranjivosti hrvatskog gospodarstva, valutni rizik, uklonit će se uvođenjem eura, što je glavna korist za Hrvatsku. Devizni je dug jako velik. Devizama su zaduženi i gospodarstvo, i građani, i država. Taj dug, koji je vezan uz tečaj i strane valute iznosi otprilike 500 milijardi kuna, tako da deprecijacija tečaja samo za jedan postotni bod povećava dug za 5 milijardi kuna. Uvođenjem eura taj bi se rizik otklonio. Otklanjanje transakcijskih troškova, tečajnih razlika i troškova konverzije pozitivno će djelovati i na gospodarstvo i građane“, rekao je Šošić.

Većina troškova uvođenja eura odnosi se na institucionalne troškove, dok bi najveći troškovi za gospodarstvo trebali biti oni koji se odnose na prilagodbe u gotovinskom poslovanju i platnom prometu, odnosno na pravne, računovodstvene i informatičke pripreme za uvođenje eura.

Viceguverner Šošić upoznao je poduzetnike i druge sudionike s procesom uvođenja eura te predstavio koristi i troškove odnosno rizike koje taj proces donosi te potrebne aktivnosti Vlade RH i HNB-a u razdoblju pripreme i nakon uvođenja eura.

„Proces uvođenja eura trajat će godinama. Prvi korak je javna rasprava koja je u tijeku, a nakon toga ulazak u europski tečajni mehanizam tzv. ERM II, nakon čega su potrebne najmanje dvije do tri godine do samog uvođenja eura. Uvjeti na temelju kojih neka zemlja ulazi u tečajni mehanizam nisu definirani, već to ovisi o suglasnosti zemalja članica eurozone, međutim nakon ulaska u proceduru, jasno su definirani parametri koje zemlja kandidatkinja mora ispuniti do konačnog uvođenja eura“, zaključio je viceguverner.

Nakon prezentacije poduzetnici te viceguverner i suradnici raspravljali su o troškovima uvođenja eura, o mogućem povećanju maloprodajnih cijena, o utjecaju uvođenja eura na već sklopljene poslovne ugovore te poslovanje s drugim zemljama.

Ciklus prezentacija s temom uvođenja eura Hrvatska gospodarska komora organizira u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom (HNB) diljem Hrvatske.