Izvor: Shutterstock

Žensko poduzetništvo: Vodstvo žena u EU poslovanju


Objavljeno: 25. 04. 2023. , Ažurirano: 25. 04. 2023.


U organizaciji Eurochambersa i SME Intergroup Europskog parlamenta u Bruxellesu održan je sastanak na temu "Žensko poduzetništvo: Vodstvo žena u EU poslovanju“/“Women entrepreneurs: female leadership in EU businesses".

Glavna tajnica HGK i predsjednica Eurochambersove mreže žena Marina Rožić predstavila je rezultate istraživanja koje je provela ova mreža krajem prosinca 2022. U istraživanju je sudjelovalo više od 800 poduzetnica iz 24 EU i non-EU zemalje posredstvom komora članica Eurochambersa.

IMG-20230425-WA0000.jpg

Marina Rožić, glavna tajnica HGK i predsjednica Eurochambersove mreže žena ; Izvor: HGK

"Inicijative za potporu poduzetnicama moraju se pojednostaviti, ciljati i promovirati, posebice na nacionalnim razinama. Potrebno je učiniti više kako bi se osiguralo da žene mogu osigurati financiranje koje im je potrebno za razvoj svog poslovanja i da ne budu u nepovoljnom položaju zbog svog spola ili područja djelovanja", rekla je predsjednica Eurochambresove mreže žena Marina Rožić, te je istaknula potrebu da kreatori politika osiguraju poduzetnicama pristup alatima i informacijama koji pomažu njihovom poslovanju i rastu.

Teme koje su obuhvaćene istraživanjem odnosile su se na motivaciju za pokretanjem poduzetništva, udjela žena na rukovodećim pozicijama, ravnotežu između poslovnog i privatnog vremena (work-life balanece), pristupa financiranju, prepreka u poslovanju, prijelaza na održivo poslovanje i digitalizaciju.

Prema tim rezultatima poduzetnica u velikom dijelu poslovanja pridaju pozornost digitalizaciji i održivosti, tako 72 posto ispitanica ulaže u digitalizaciju, a 68 posto u održivost. Istodobno, podaci pokazuju da je nedostatak pristupa financiranju značajna prepreka još većem angažmanu žena poduzetnica u dvostrukoj tranziciji.

IMG-20230425-WA0007.jpg

Izvor: HGK

Preporuke iz ovog istraživanja upućuju na potrebu pojednostavljenja birokratskih procedura u cilju poticanja ženskog poduzetništva, uklanjanja diskriminacije kod pristupa financijskim sredstvima, osiguranja jednakih mogućnosti u svim sektorima poslovanja i potrebu za edukacijom, izjednačenje plaća bez obzira na spol, uravnoteženi poslovni i privatni život i jednaka raspodjela kućnih i obiteljskih obaveza kao i pristup potpornim mjerama.

Poduzetnice i poslovne žene također navode nedostatak vremena za obuku i profesionalnu kvalifikaciju. To izravno utječe na plaću i napredovanje u karijeri. Promicanje uzora u sektorima u kojima dominiraju muškarci pomoći će u ispravljanju stereotipa povezanih s poslom, kao i fokus na dostupno obrazovanje.

U sklopu prezentacije prikazane su i dobre prakse pojedinih komora u poticanju ženskog poduzetništva kao što je primjer HGK – ŽK Split koje se odnosi na Poduzetnički inkubator za poduzetnice početnice pokrenut 2015. godine. 

U raspravi su sudjelovale  i zastupnica u EP Martina Dlabajová i Angelika Winzing, kao i  Outi Slotboom, direktorica za stratešku i ekonomsku analizu u Općoj upravi EK za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo i MSP.

Prezentaciju možete pronaći u pratećim dokumentima.