Zatvoren Dubrovnik outdoor festival 2018

Objavljeno: 24. 05. 2018. , Ažurirano: 24. 05. 2018.

U organizaciji agencije Tera Marre d. o. o. i Dubrovnik outdoor klastera u HGK, uspješno je završen ovogodišnji Dubrovnik outdoor festival.

Tijekom trajanja festivala, od 13. do 20. svibnja, održane su stručne radionice i seminari, koji su okupili brojne ljubitelje aktivnog turizma.

Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Hrvatskom gorskom službom spašavanja provela je edukaciju osposobljavanja za nositelje i organizatore turističkih sadržaja u prirodi. Tijekom dvodnevne edukacije sudionici su upoznati s opasnostima tijekom aktivnosti grupa ljudi u prirodi, preventivnim postupanjem te s postupanjem u slučaju nezgoda i brojnim drugim praktičnim napomenama za vođenje grupa na otvorenom. Također, predstavljen im je rad Zajednice pustolovnog turizma koja djeluje u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Nakon edukacije, svih petnaest polaznika zadovoljilo je uvjete te su postali certificirani vodiči za turističke sadržaje u prirodi.

U suradnji s Međunarodnom udrugom vodiča za kajakarenje na moru (ISKGA) i Hrvatskom gospodarskom komorom od 13. do 18. svibnja održana je međunarodna radionica i obuka za vodiče kajakarenja na moru. Na obuci je sudjelovalo šest sudionika, pružatelja usluga u pustolovnom turizmu, koji su nakon polaganja stručnog ispita postali vlasnici međunarodno priznate licence za edukatora kajakarenja na moru, čime im je omogućena provedba daljnjih edukacija za vodiče kajakarenja na moru.

Seminar o pustolovnom turizmu održao se četvrtog dana festivala te je sudionicima omogućio da se pobliže upoznaju s aktualnim temama u pustolovnom turizmu, kao što su međunarodni standardi za pustolovne vodiče, kondicijske pripreme sportaša na otvorenom, različitih adrenalinskih sportova u funkciji turizma, važnost Hrvatske gorske službe spašavanja, sigurnosnih standarda u pustolovnom turizmu i još mnogo toga.

Osim predsjednice pustolovnog turizma HGK Ive Bencun, koja je predstavila Outdoor festival u Zadru, svoje su izlaganje održali predstavnici outdoor udruga koje djeluju na području Dubrovačko-neretvanske županije te predstavnici hrvatskih i međunarodnih turističkih agencija specijaliziranih za pustolovni turizam.

Stručni seminar podržale su različite organizacije, udruženja i institucije: HTZ, ŽK Dubrovnik, TZ Dubrovnik, TZ Konavle, HGSS, Sveučilište u Dubrovniku, udruga Agroturizam Konavle, Klaster outdoor Dubrovnik, Biciklistički klub Konavle, HPD Sniježnica, Triatlon klub Dubrovnik, ATTA (Svjetska organizacija za pustolovni turizam) i ISKGA (International sea kayaking guide association).

Outdoor klaster HGK – ŽK Dubrovnik i dalje će pružati potporu događanjima povezanim s popularizacijom te certificiranjem aktivnosti pustolovnog turizma.