Izvor: HGK

Viša sila i promijenjene okolnosti: Konferencija u HGK okupila pravne stručnjake i tvrtke


Objavljeno: 06. 06. 2023. , Ažurirano: 06. 06. 2023.


U većini nacionalnih zakonodavstava postoje iznimke od pravnog načela poštivanja ugovornih obveza, a to su nepredviđeni događaji koji čine ispunjenje ugovornih obveza nemogućim ili otežanim ili koji značajno remete ekonomsku ravnotežu ugovora. Posebno je to slučaj u međunarodnom trgovačkom poslovanju, kada su zbog čestih gospodarskih i političkih promjena ili dužeg trajanja ugovora stranke suočene s nepredvidivim okolnostima nad kojima nemaju kontrole.

S obzirom na izvanredne okolnosti u poslovanju u proteklih nekoliko godina, pitanje više sile te okolnosti u kojima se na nju moguće pozvati, postalo je posebno aktualno, stoga su Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora organizirale konferenciju Klauzule više sile i promijenjenih okolnosti – Primjena u uvjetima geopolitičkih i ekonomskih izazova, uz INA-u i Belupo kao sponzore konferencije.

Marina Rožić1.jpg

Marina Rožić, glavna tajnica HGK i ICC-ja Hrvatska ; Izvor: HGK

 

"Cilj nam je ovom konferencijom omogućiti sudionicima da se pobliže upoznaju s konceptima više sile i promijenjenih okolnosti, aktualnostima u njihovom pravnom uređenju te sudskom i arbitražnom praksom, kao i da stečeno znanje implementiraju u svoje svakodnevno poslovanje", rekla je glavna tajnica HGK i ICC-ja Hrvatska Marina Rožić.

Kristijan Poljanec2.jpg

Kristijan Poljanec, Katedra za poslovno pravo Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; Izvor: HGK

 

Profesor Kristijan Poljanec s Katedre za poslovno pravo Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ujedno i predsjednik Komisije ICC-ja Hrvatska za trgovačko pravo i praksu, poručio je da interes za ovu problematiku ne jenjava te je posebno istaknuo pregled relevantne sudske prakse kao važan segment konferencije.

Uvodno izlaganje o višoj sili i promijenjenim okolnostima u kontekstu Zakona o obveznim odnosima održao je profesor Hrvoje Markovinović s Katedre za trgovačko pravo i pravo društava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, član Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC-ja.

Hrvoje Markovinović2.jpg

Hrvoje Markovinović, Katedra za trgovačko pravo i pravo društava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; Izvor: HGK

„Važno je da ne budemo uronjeni samo u znanost, već i u kontaktu s praksom,“ rekao je Markovinović, te je pojasnio razlike u pravima i obvezama u slučaju potpune ili djelomične nemogućnosti ispunjenja ugovora, kada ne dolazi do potpunog prestanka obveze i druge strane, već do razmjernog smanjenja obveza druge strane.

"Posebno se apostrofira predvidivost. Ponekad ćemo i izvanredan događaj moći predvidjeti s obzirom na konkretne okolnosti",  istaknuo je Markovinović.

Profesor Markovinović napomenuo je i da bi buduće izmjene instituta promijenjenih okolnosti trebale omogućiti jednostrani raskid ugovora, bez vođenja sudskog postupka u kojem se ugovor raskida tek pravomoćnošću sudske odluke. Za neosnovane raskidea strana koja je raskinula ugovor snosila bi pravne posljedice kao i u slučaju jednostranog raskida ugovora dopuštenog sadašnjim Zakonom. Također je naglasio da postoji mogućnost da ugovorne strane suglasno pristupe izmjeni ugovora kojom će ostvariti ravnomjernu raspodjelu rizika i time izbjeći dugotrajne sporove u kojima će pravna zaštita doći prekasno.

1. panel Radaković, Mustafa Prelić, Nikšić, Čorda Truhar, Badžim, Markovinović2.jpg

Panel: Primjena klauzula više sile i promijenjenih okolnosti u sudskim i arbitražnim sporovima,; Izvor: HGK

 

Uz moderiranje profesora Markovinovića na konferenciji je održan panel Primjena klauzula više sile i promijenjenih okolnosti u sudskim i arbitražnim sporovima, u kojem su sudjelovali odvjetnik Lovro Badžim, odvjetnica i partner u Odvjetničkom društvu Hanžeković & Partneri Jasminka Čorda Truhar, odvjetnica u Odvjetničkom društvu Divjak, Topić, Bahtijarević & Krka Zrinka Mustafa Prelić, profesor Saša Nikšić s Katedre za građansko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i direktor tvrtke Exstructa Siniša Radaković.

Drugi panel Izazovi u primjeni klauzula više sile i promijenjenih okolnosti u doba pandemije COVID-19, inflacije i gospodarskih sankcija okupio je predstavnike gospodarstva uz moderiranje Siniše Petrovića s Katedre za trgovačko pravo i pravo društava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

2. panel Kovačić, Sremac, Kralj Miliša, Pavleković, Buzov 2.jpg

Panel: Izazovi u primjeni klauzula više sile i promijenjenih okolnosti u doba pandemije COVID-19, inflacije i gospodarskih sankcija; Izvor: HGK

Direktor Pravnih poslova i usklađenosti poslovanja u INA-i Luka Pavleković zahvalio je HGK na potpori tijekom izvanrednih okolnosti trgovinskih ograničenja i izdavanju potvrde o višoj sili. Istaknuo je da je uvijek poželjno pristupiti dogovoru između ugovornih strana, prije razmatranja sudskog procesa, kao i da su za vrijeme pandemije implementirali posebnu klauzulu u svoje ugovore.  

Direktorica Pravnih i općih poslova u Belupu Eva Kovačić osvrnula se kako je to izgledalo za vrijeme pandemije. Formirale su se radne skupine farmaceutske industrije na razini nacionalnih, europskih i svjetskih udruga radi usuglašavanja postupanja.

"Biznis mora funkcionirati, opskrba lijekovima mora funkcionirati",  rekla je Kovačić te istaknula da su u ugovorima i u poslovanju s različitim državama imali uspjeha kod korištenja ICC-jevih klauzula.

Na panelu su sudjelovali i direktorica pravnih poslova u Cemexu Hrvatska Kristina Buzov, savjetnica Uprave u Končar-Elektroindustriji Marina Kralj Miliša i direktorica pravnih poslova, upravljanja ljudskim resursima i imovinom za Croatia Airlines Branka Sremac.

Valle Garcia de Novales3.jpg

Valle García de Novales, odvjetnica specijalizirana za trgovačko pravo; Izvor: HGK

Konferencija je završila radionicom Utjecaj više sile i promijenjenih okolnosti na međunarodne trgovačke ugovore, koju je održala potpredsjednica Komisije ICC-ja za trgovačko pravo i praksu i odvjetnica u Odvjetničkom društvu García de Novales Valle García de Novales, koja se osvrnula i kako se ove i slične doktrine definiraju po anglosaksonskom pravu, kao i izvan Europe, te u kojim slučajevima se mogu primijeniti kada govorimo o pandemiji ili primjerice o kibernetičkom napadu. 

DSC_8877.jpg

Izvor: HGK