Izvor: Hungarian Arbitration Association

Veća učinkovitost, digitalizacija i transparentnost u fokusu novih Arbitražnih pravila ICC-ja

Objavljeno: 05. 05. 2021. , Ažurirano: 06. 05. 2021.

Složene arbitraže, sukobi interesa, transparentnost i cjelovitost postupka, arbitraža o investicijskim ugovorima, odredbe o arbitrima za hitne slučajeve, ubrzani arbitražni postupak, ročišta na daljinu i elektronička komunikacija – sve su to dijelovi izmijenjenih Arbitražnih pravila ICC-ja iz 2021. koja su predstavljena na besplatnom webinaru ICC 2021 Rules of Arbitration – Regional Launch in Hungary, Croatia, Slovakia, u organizaciji Međunarodne trgovačke komore (ICC) Hrvatska i Hrvatske gospodarske komore u suradnji s Hungarian Arbitration Association.

Direktorica ICC Arbitration and ADR (Europe and Russia) iz Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC-ja Laetitia de Montalivet istaknula je kako je 2020. godina bila rekordna sa 929 slučajeva te da promjene u Pravilima za ovu godinu odražavaju kontinuitet.

"Četiri su glavne kategorije promjena – poboljšanje generalne učinkovitosti arbitraže, digitalizacija postupaka i njihova veća transparentnost te promjene koje se odnose na kompleksnost arbitraže. Maksimiziranje učinkovitosti arbitražnih postupaka je središnja tema svih naših nastojanja. Sud je trenutno uključen u nekoliko strateških projekata, poput osnivanja case management tima u Abu Dhabiju, koji će proširiti utjecaj suda na arapske zemlje i publiciranja arbitražnih nagrada ICC-ja u suradnji s Jus Mundijem", kazala je de Montalivet i najavila da će nova pravila iz 2021. uskoro biti dostupna i na hrvatskom jeziku.

Savjetnica Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC-ja Hjordis Birna Hjartardottir predstavila je konkretne promjene arbitražnih pravila, a nakon predstavljanja održana je i panel rasprava s praktičarima arbitraže iz Mađarske, Hrvatske i Slovačke koji su o izmjenama raspravljali iz perspektive svoje nacionalne pravne prakse.

U panel raspravi, uime ICC-ja Hrvatska, sudjelovala je Jasminka Čorda Truhar, partnerica u odvjetničkom društvu Hanžeković & Partneri i predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS.