U Splitu održan 2. BLUE DEAL laboratorij


Objavljeno: 24. 05. 2021. , Ažurirano: 24. 05. 2021.


U okviru projekta Interreg Medirerranean BLUE DEAL (Blue Energy Deployment Alliance), održan je od 18. do 21. svibnja u Splitu, u hibridnom obliku, 2. BLUE DEAL laboratorij, koji je imao za cilj predstaviti i raspraviti moguće scenarije razvoja i implementacije tehnologija plave energije (energije mora) u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Događaj je organizirao Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.

BLUE DEAL je europski projekt, sufinanciran od Europskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta pretpristupne pomoći, za kapitalizaciju plave energije u kojem sudjeluje 12 partnera iz šest zemalja i devet različitih regija Sredozemlja. Projektom se želi stvoriti mreže dionika, uključujući lokalnu samoupravu, poduzeća, istraživačke institucije, civilne organizacije i građanstvo, na transnacionalnoj i na regionalnoj razini, kako bi se odredili jasni proceduralni standardi za planiranje plave energije u sredozemnim obalnim područjima.

BLUE DEAL laboratoriji su transnacionalni događaji osmišljeni kako bi povećali znanje vezano za mogućnosti koje nudi eksploatacija energije mora.

Predsjednik Strukovne grupacije energetike HGK - Županijske komore Split i direktor splitske tvrtke Smarteff Energy d.o.o. Damir Buzov trećeg je dana događanja, nazvanog Dan industrije, održao prezentaciju na temu Perspektive obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj. Osvrnuvši se na postojeću legislativu u EU i Hrvatskoj, naglasio je da plavu energiju treba gledati u kontekstu europske energetske tranzicije, odnosno Europskog zelenog plana u kojem se ističe potreba za cjelovitim pristupom u kojem sva djelovanja i politike EU doprinose ciljevima zelenog plana.

U 2019. godini Hrvatska je imala 27,47 posto energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji, od čega je udio električne energije iznosio 49,70 posto, a grijanja i hlađenja 36,79 posto. Također, prema podacima za 2019. godinu, u Hrvatskoj su u strukturi proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora najveći udio od 74 posto imale vodne snage koje uključuju i proizvodnju električne energije iz velikih hidroelektrana, slijedi energija iz vjetra s 15 posto udjela te energija iz biomase s 5 posto.

Glavni pravci razvoja tržišta obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj su proizvodnja električne energije (vjetro i solarne elektrane, biomasa), elektromobilnost u kopnenom i morskom prijevozu, zgradarstvo i industrija.

"Razvoj i primjena naprednih rješenja proizvodnje i opskrbe energijom iz obnovljivih izvora, koji će obilježiti godine koje dolaze, izazov su hrvatskom gospodarstvu s potencijalom značajnog iskoraka na globalno tržište, a Splitsko-dalmatinska županija svakako ima veliki potencijal na ovakvom tržištu", istaknuo je Buzov.