Prezentacija o Strategiji uvođenja eura


Objavljeno: 05. 02. 2018. , Ažurirano: 19. 02. 2018.


U sklopu ciklusa prezentacija o Strategiji uvođenja eura, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske narodne banke 15. veljače održano je predavanje na Sveučilištu u Dubrovniku. Viceguverner Hrvatske narodne banke Michael Faulend uputio je prisutne gospodarstvenike, predstavnike institucija, udruga te građane u prednosti i nedostatke te proces uvođenja zajedničke europske valute. 

Predstavljajući prednosti uvođenja eura, viceguverner je posebno istaknuo smanjenje valutnog rizika te smanjenje kamatnih stopa. Osim toga, Hrvatska će ulaskom u eurozonu dobiti i godišnji prihod od 50 do 60 milijuna eura u proračun od preraspodjele monetarnih prihoda, a moći će u slučaju potrebe koristiti i mehanizme financijske pomoći EU po povoljnijim uvjetima nego što je to dosad bio slučaj.

Viceguverner smatra kako gubitak monetarne politike, što je navedeno kao jedan od nedostataka ulaska u eurozonu, nije velik udarac za Hrvatsku jer je Hrvatska visokoeurizirana zemlja i nije koristila mogućnosti tečajne politike u razvojne svrhe zbog visoke zaduženosti u valutama. Također, banke koje posluju u Hrvatskoj većinom su u stranom vlasništvu te se kao takve prilagođavaju regulativama i zakonima drugih zemalja.

Troškovi tiskanja novca, prilagodbe postojećeg financijskog sustava na novu valutu, prijenos dijela rezerve HNB-a u Središnju europsku banku, uplata sredstava rezervnog sloja i pričuve, realni su troškovi koje Hrvatska mora podmiriti ulaskom u eurozonu. Ti će se troškovi dugotrajno kompenzirati godišnjim uplatama prihoda u proračun od preraspodijele monetarnih prihoda. 

Upoznajući prisutne s procesom uvođenja eura, viceguverner je istaknuo kako uvođenje eura, osim sposobnosti države članice da zadovolji propisane kriterije, ovisi i o podršci država članica europodručja. Podrška članica osobito je važna u prvoj fazi procesa, tj. kod pristupanja tečajnom mehanizmu ERM II. Nakon pristupanja tečajnom mehanizmu ERM II, moraju proći najmanje dvije godine kako bi se krenulo u sljedeću fazu, tj. u fazu ispunjavanja kriterija nominalne konvergencije.

Viceguverner je istaknuo važnost provedbe strukturnih reforma bez obzira na terminski plan i ishod uvođenja eura. Naime, iako Hrvatska bilježi  gospodarski rast posljednjih godina, usporedno s ostalim članicama Europske unije, potrebno je provesti strukturne reforme; od javne uprave do školstva, zdravstva i mirovinskog sustava, a prije svega, pravosuđa i pojednostavljenja propisa kako bi gospodarski rast bio znatniji. 

Prisutne je zanimalo hoće li doći do porasta cijena ulaskom Hrvatske u eurozonu te kako će se uvođenje eura odraziti na životni standard građana. Prema dosadašnjem iskustvu zemalja članica kao što su Italija i Slovenija, ulaskom u eurozonu zabilježeno je povećanje cijena do 0,3 postotna boda, što je dugoročno gledano neznatno. Viceguverner ističe kako je strah od uvođenja eura iracionalan. Smatra da će Hrvatska s uvođenjem eura izbjeći usporedbe cijena, razlike tečaja i neizvjesnosti, što je jako važno za investitore, a pozitivno će utjecati i na turizam, s obzirom na to da 70 posto turista u Hrvatskoj dolazi iz eurozone.